İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

İş yaşantınızda olup bitenleri değerlendirmek ve gelişime açık yanlarınızın farkına varmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz! Yapılan bilimsel çalışmalar, iş yerinizde çalışma süreniz boyunca olumlu davranışlar sergilemenin ve olumlu düşünmenin yalnızca çalışma hayatınız için değil, sağlığınız ve refahınız için de önemli ölçüde faydalı olduğunu gösteriyor. Eğer işinizi bir yük veya eziyetten ziyade, keyif alabileceğiniz bir vakte çevirmek istiyorsanız işte sizin için iş yaşamında mutlu insanların uyguladığı 7 alışkanlık!

Nazik davranırlar

Çoğu yönetici nezaketin herhangi bir etki yarattığını farketmezken, araştırmalar aksini gösteriyor. New York Üniversitesi’nden Jonathan Haidt’in araştırması, bir iş arkadaşının diğer iş arkadaşlarına yardım etmesinin o kişide iyi hissetme halini artırdığını gözlemliyor. Bu, Haidt’in “yükseklik” diye adlandırdığı bir şey. Karşımızdaki insana nezaketli şekilde yaklaştığımızda hissettiğimiz olumlu duygular, nezaketle davranmaya devam etme olasılığımızı artırıyor. Bu durumda da nezaket, nezaketi doğuruyor ve ekipler arasındaki işbirliğini ve üretkenliği artırıyor.

İlgini çekebilir: Bir Hayaliniz Varsa Onu Elde Etmek İçin Önünüzde Dağ Olsa Ezin Geçin: Beliz Şen’le Kariyer ve Sosyal Medya Üzerine Sohbet

Affedicidirler

Bağışlama, hataları hayatın bir parçası olarak görmenize olanak tanır. Bu da size harika öğrenme deneyimleri sunarak kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Araştırmalar, affetmenin üzücü durumlardan daha kolay kurtulmanıza ve hayatın tadını daha fazla çıkarabilmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kelimenin tam anlamıyla affetmek sizi özgürleştiriyor.

Meraklıdırlar

Çeşitli araştırmalar, meraklı insanların daha iyi ilişkilere sahip olduğunu, insanlarla daha iyi iletişim kurduğunu ve sosyalleşmekten daha çok keyif aldığını göstermektedir. İnsanlar, meraklı ve öğrenmeye açık olan kişilerden daha kolay etkilenir ve merak gösteren bireylere sosyal olarak kendilerini daha yakın hissederler.

Minnettarlıklarını ifade ederler

Araştırmalar, derin bir minnet duygusunun mutluluk seviyesini %25 oranında artırabildiğini, bunun yanında kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabildiğini de gösteriyor. Ayrıca, minnet duygusuna sahip insanların hayatta daha dirençli oldukları ve daha iyi uyudukları da araştırmada dikkat çeken diğer bir nokta.

İlgini çekebilir: Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Artıracak 3 İpucu

Cömerttirler

600’den fazla Amerikalı’nın katıldığı bir çalışma, mutluluğun kaynaklarından birinin de maddi olarak insanları desteklemek olduğundan bahsediyor. Bu insanlar başkalarına ne kadar çok yatırım yaparlarsa, o kadar mutlu oluyorlar. Bilim, ayrıca cömert olmanın ve insanları desteklemenin sağlığımız için de iyi olduğunu doğruluyor.

Sabır gösterirler

2012 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, nadir görülen sabır özelliğini sergileyen insanların, hedeflerine doğru daha fazla ilerleme kaydettiklerini ve hedeflerine ulaştıklarında (özellikle bu hedefler zor ise) daha az sabırlı insanlara kıyasla daha memnun olduklarını gördüler. Bir diğer araştırma ise, sabırlı insanların daha az depresyon ve olumsuz duygular yaşama eğiliminde olduklarını ve stresli durumlarla daha iyi başa çıkabildiklerini buldu. Ek olarak, sabırlı oldukları durumlara ve insanlara karşı olan sabırlarının etkisiyle, bu tip insanlar kendilerini başkalarıyla daha fazla bağlantıda hisseder ve daha büyük bir bolluk duygusu yaşarlar.

İlgini çekebilir: Dünyaca Ünlü 9 Başarılı İnsanın Başarı Sırları

Sahip oldukları şeyler için teşekkür ederler

Bilim, minnet duyduğunuz üç şeyi günlük olarak bir günlüğe kaydederseniz ve bunu arka arkaya 21 gün boyunca yaparsanız beyninizi mutlu ve iyimser olacak şekilde eğitebileceğinizi söylüyor. Ayrıca, pozitiflik seviyenizi yükselttiğinizde beyninizin negatif, nötr veya stresli durumlarda önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiği de araştırmacılar tarafından kanıtlanmış.

Peki sizin minnet duyduğunuz şeyler neler?

Kaynaklar
başarılı ve mutlu insanların alışkanlıkları, iş hayatı, iş hayatında başarılı olmak, iş hayatında mutluluk