Sevgi ve Fedakarlık Duygularınızı Harekete Geçirecek 5 Film Önerisi

Bazı filmler var ki bize, üzerinde yaşadığımız mavi kürenin geçmişinde gizlediği anıları en dokunaklı haliyle aktarır ve daha sonrasında sizleri insanlık, savaş, sevgi, fedakarlık ve daha birçok konu üzerindeki düşüncelerinizle baş başa bırakır.

İşte kalbinizde başka bir pencere açacak beş film önerisi. İyi seyirler!

Colonia

IMDb: 7,1

Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Florian Gallenberger

Oyuncular: Emma Watson, Daniel Brühl, Michael Nyqvist

1973’te Şili’de gerçekleşen hükumet darbesi ve General Augusto Pinochet’nin iktidara gelişi esnasında ülkede bulunan hostes Lena (Emma Watson) ve fotoğrafçı Daniel (Daniel Brühl) çifti, bir anda kendilerini sokak çatışmaları ve diktatörlüğün baskısı arasında bulur. Solcu gruplarla ilişkisi olduğu gerekçesiyle Daniel, Pinochet’nin gizli polis teşkilatı DINA tarafından alıkonur. Sevgilisinin, diğer birçok siyasi suçlu gibi ülkenin güneyindeki Colonia Dignidad kampına götürüldüğünü öğrenen Lena, oldukça zorlu şartların söz konusu olduğu ve hiçkimsenin kaçamadığı bu komüne katılmaya karar verir.

İlgini çekebilir: İngiliz Edebiyatının Romantik Kalemi Jane Austen’den Sinemaya Uyarlanmış 5 Film

Twice Born

IMDb: 7,4

Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Sergio Castellitto

Oyuncular: Penelope Cruz, Emile Hirsch, Adnan Haskovic, Saadet Işıl Aksoy

Gemma ve Diego Saraybosna’da tanışırlar ve Gemma’nın hayatı Diego’ya aşık olması ile beklenmedik şekilde değişir. Fakat Diego, Bosna savaşı sırasında hayatını kaybeder, Gemma ise başka bir ülkeye savrulur. Savaş bittikten yıllar sonra Gemma oğulunu da yanına alarak Diego’nun öldüğü topraklara geri döner. Geçmişte yaşananları ve Diego’nun izlerini Saraybosna’da aramaya başlar.

Uluslararası alanda başarı yakalayan filmin oyuncu kadrosunda sevilen oyuncumuz Saadet Işıl Aksoy’un da olduğunun tekrar tekrar altını çizmek istiyorum!

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

Jojo Rabbit

IMDb: 7,9

Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Taika Waititi

Oyuncular: Roman Griffin Davis, Thomas McKenzie, Scarlett Johansson

Film, Hitler’in gençlik kamplarında yer alan Jojo Betzler adlı bir çocuğun yaşadıklarını konu alıyor. Annesinin evlerinde gizlice Yahudi bir kızı saklandığını öğrenen Jojo için büyük bir karmaşa başlayacaktır. Jojo, kendi kafasında Hitler’i en yakın arkadaşı ve sırdaşı olarak görmektedir. Faşizm içinde büyüyen ama kendi içinde merhametli olan Jojo Betzler’in kafa karışıklığı, nefret ettiği Yahudi kızın bir insan olduğunu anlamaya başlamasıyla duygu karmaşasına da dönüşecektir. Jojo, hayali arkadaşı Hitler ile bu haksızlığa karşı mücadele etmek isteyecektir.

İlgini çekebilir: Ailesiyle Film Gecesi Yapmak İsteyenlere: Sıcacık ve Keyifli 5 Film Önerisi

Slumdog Millionaire

IMDb: 8,0

Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Danny Boyle, Loveleen Tandan

Oyuncular: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor

En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapımda, Hindistan’ın gecekondularla dolu bir mahallesinde yaşayan genç Jamal’in enteresan hikayesi anlatılıyor; Jamal Malik Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır. Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır.

İlgini çekebilir: Kadınlar İçin İlham Verici 5 Film Önerisi

My Name Is Khan

IMDb: 8,0

Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Karan Johar

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Kajol Devgn, Shane Harper

Rızvan Khan, küçüklüğünü annesiyle, ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine ABD başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa koyulacaktır. Amacı uğruna tüm ülkeyi baştan başa geçmeyi göze almıştır.

İlgini çekebilir: Ayrılık Acısına İyi Gelecek 5 Film Önerisi: Barışmadan da Mutlu Son Mümkün!

Yardımcı kaynaklar: sinemalar.com , beyazperde.com , imdb.com

Kaynaklar
duygusal filmler, film önerileri, savaş filmleri, sevgi üzerine filmler