İzlerken Fransa Sokaklarında Dolaştığınızı Hissettirecek 5 Film Önerisi

Ne zaman bir seyahat planı yapsam, gideceğim yerde çekilmiş olan filmleri araştırır, gitmeden onları izler ve o sokakları gerçekten dolaşabileceğim günün gelmesini iple çekerim. İster bir seyahat planlıyor olun, ister sıcak koltuğunuzdan farklı yerleri geziyormuş gibi hissetmek isteyin, bu liste ile keyifli bir film gecesi yapabileceksiniz!

İşte izlerken kendinizi Fransa’nın sokaklarında dolaşıyormuş gibi hissedeceğiniz Fransa’da çekilmiş filmlerin bir seçkisi!

Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)

Yapım Yılı: 2011

IMDb: 7,7/10

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Tom Hiddleston

Woody Allen’in yönetmenliğini yaptığı film, 2011 yılında vizyona girmiştir. Filmde, bir senarist, nişanlısının ailesiyle birlikte Paris’e yaptığı bir gezi sırasında, kendisini her gece yarısı gizemli bir şekilde 1920’lere dönerken bulur. Gil’in bu gerçeküstü maceraları birçok şeyi etkileyecektir.

Film, Paris gibi rüya bir şehrin sokaklarında geçmesinin yanı sıra İngiliz edebiyatına ve resim sanatına ilgisi olanlar için de sürprizlerle dolu. Filmde Gil’in zamanda geri yolculuk yapmasıyla siz de Paris’te; Ernest Hemingway, F.Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Salvador Dali, Alice B. Toklas ve Pablo Picasso’yla karşılaşacaksınız.

İlgini çekebilir: Sevgi ve Fedakarlık Duygularınızı Harekete Geçirecek 5 Film Önerisi

İyi Bir Yıl (A Good Year)

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7/10

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Russell Crowe, Marion Cotillard, Abbie Cornish, Freddie Highmore

A Good Year, Fransa’nın Provence bölgesinde çekilmiştir. Russell Crowe’un başrolünü oynadığı film 2006 yılında vizyona girmiştir. Bir İngiliz işadamı, çocukluğunun çoğunu geçirdiği Provence’te amcası vefat edince onun şatosunu ve bağını devralır. Buradaki şatoyu yenileyip satma planları yaparken, burada yeni ve rahat bir yaşam tarzını keşfeder.

İlgini çekebilir: İçinizi Isıtacak 10 Nostaljik Romantik Film Önerisi

Bonjour Anne (Paris Can Wait)

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 5,8/10

Yönetmen: Eleanor Coppola

Oyuncular: Diane Lane, Arnaud Viard,, Alec Baldwin, Élise Tielrooy

Yönetmenliğini Eleanor Coppola’nın yaptığı film, 2016 yılında vizyona girmiştir. Filmde, başarılı bir film yapımcısının eşi, kocasının iş arkadaşlarından biriyle Fransa’nın güneyinden Paris’e bir araba yolculuğuna çıkar.

Fransız bir yemek tutkunu olan Jacques, yeni yemeklerin tadına bakmak için yolda giderken her saat başı durmak için elinden gelen her fırsatı değerlendirmekten kendini alamadığından, kısa bir araba yolculuğu olması gerekenden hızla keyifli ve sakin bir yolculuğa dönüşür. Filmde, Güney Fransa’dan Paris’e gidene kadar yolda verilen yemek molaları iştahınızı kabartacak ve size  seyahat planları yaptıracak cinsten.

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

Amélie

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 8,3/10

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Jamel Debbouze, Isabelle Nanty

Audrey Tautou’nun başrol oynadığı film 2001 yılında vizyona girmiştir. Amélie, Paris’te kendi dünyasında yaşayan, bir yetişkindir. Etrafındakilere yardım etmeye karar verir ve bu arada aşkı keşfeder. Montmartre’de geçen film, modern Paris hayatını yorumlar.

İlgini çekebilir: Kış Ruhunu Yansıtan İçinizi Isıtacak 9 Film Önerisi

Julie & Julia

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7,0

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci

Efsanevi oyuncu Meryl Streep’in başrollerini paylaştığı Julie & Julia 2009 yılında vizyona girmiş biyografik bir filmdir. Film, Julia Child’ın aşçılık mesleğine başlamasının öyküsü, blog yazarı Julie Powell’ın Julia Child’ın yemek kitabındaki 524 tarifi pişirmek için, 365 gün boyunca pişirdiği yemekleri blogunda paylaşması konusunu içerir.

Filmde, Julia Child, eşiyle beraber Paris’in bistro ve restoranlarında Fransız yemeklerinin keyfini olabildiğince çıkarır. Aynı zamanda filmde dünyaca ünlü Cordon Blue yemek okulunu da görürüz. Bu arada filmin tamamı Paris’te geçmiyor, bir kısmı da New York’ta geçiyor.

Son zamanlarda, kendinize erken uyanmak için bir motivasyon yaratın tekniği ile de bağdaştırabileceğimiz filmde, Julie Powell karşımıza kendi yöntemiyle çıkıyor. Film, aynı zamanda son zamanlarda kendine yardım kitaplarında sıkça karşılaştığımız erken uyanma motivasyonunu gündeme getiren bir film. Bu yüzden kendine yardım kitapları gibi, bu filmi de kendine yardım filmi olarak değerlendirmek mümkün bir yandan.

 

Kaynaklar
film önerileri, fransa'da çekilen filmler, fransız filmleri