Koç Burcunda Dolunay ve Burçlara Mesajı (29 Eylül 2023)

dolunay

Eylül ayı astrolojik açıdan oldukça yoğun geçti. Nihayet hem Venüs hem de Merkür retrosunun sonuna ulaştık. Aynı zamanda sonbahar ekinoksunu ve onunla birlikte Terazi döneminin başlangıcını karşıladık. Ancak ay sona ermeden önce, mücadele etmemiz gereken son bir dramatik astrolojik olay var: 29 Eylül tarihinde gerçekleşecek olan Koç burcundaki Dolunay. Koç burcunun zodyak takvimindeki ilk burç olduğu düşünüldüğünde, bu dolunay bize kendimizi ön planda tutmamız gerektiğini hatırlatacak; ancak ilişkilerimizdeki dengeden ödün vermeden.

29 Eylül Koç burcundaki Dolunayın genel temaları neler olacak?

Bu dolunaydaki gerilim, Güneş insanları memnun eden Terazi burcundayken Ay’ın kendine odaklanan Koç burcunda ilerlemesinden kaynaklanıyor. Astrolojide Koç-Terazi ekseni, “ben” diyen Koç ve “biz” diyen Terazi ile ilgilidir. Burada, aynı sayfada buluşmak ve ileriye dönük daha sağlıklı bir dinamik oluşturmak adına, ilişkilerimizde süregelen kırgınlıklar veya yakınmalarla yüzleşmemiz isteniyor.

Bu Dolunay aynı zamanda bizi 21 Mart ve 20 Nisan’da Koç burcunda gerçekleşen iki yeni aya geri götürüyor. Bu zamanlarda hangi tohumları ektin? Kendi ihtiyaçlarını, arzularını ve hedeflerini ne şekilde önceliklendirmeyi planladın? Koç burcundaki Dolunay, bu niyetlerine bir dönüm noktası getirerek seni onları gerçekleştirmeye daha da yaklaştırabilir.

Tutkulu, yoğun ve dramatik olan bu Dolunay, kadersel bir sonla gelebilir.

Koç burcunda gerçekleşen dolunay, bu burcun tüm ortak özelliklerini taşıyor: tutkulu, yoğun ve dramatik. Bir ateş burcu olarak Koç başlatıcıdır ve bu enerji bizi duygusal olarak daha cesur veya özellikle yakın partnerlerle risk almaya istekli hale getirebilir. Özellikle en önemli ilişkilerimizde bastırılmış öfkemizi veya hayal kırıklığını ifade etmek hissedebiliriz. Ne de olsa ateşli Koç, çatışmanın her zaman kötü olmadığını bilir. Çatışmalar iyileştirici, aydınlatıcı olabilir ve aslında ilişkilerimizi derinleştirebilir.

Tüm bunların yanı sıra bu dolunay, kadersel bir sonla gelebilir. Koç burcunun yönetici gezegeni Mars -ki bu dolunay üzerinde en büyük etkiye sahip gezegendir- Terazi burcunda olacak ve kaderin güney düğümü ile bir kavuşum oluşturacak. Ve ne zaman bir gezegen güney düğümünün yakınına otursa, sembolik bir son yaşayabiliriz. Özellikle de devreye Uranüs giriyorsa. Çünkü Uranüs aksaklıkların, atılımların ve sürprizlerin gezegenidir. Sallantıda olan herhangi bir ilişki için, Uranüs ve Venüs’ün yapacağı bu gergin hizalanma, bardağı taşıran son damla olabilir ve beklenmedik ya da ani değişimlere yol açabilir. Neyse ki, iletişim gezegeni Merkür de destekleyici bir hizalanmayla Uranüs’e doğru ilerleyecek ve bu sırada biraz daha açık fikirli kalmamıza ve uyumlu çözümler aramamıza izin verecek.

Bu Dolunay bize ne anlatıyor?

Koç Dolunayı ile koşturmacanın dozu gittikçe artmış olabilir. Enerjin de cesaretin de arttı. Bu Dolunay yapılması gereken birkaç şey olduğunu hatırlatıyor: Derinlerde bir yerde sakladığın yalnızlık korkunu ortaya çıkar ve yüzleş. Sırf bunu geciktirmek adına, içinden hayır dediğin ne çok şeye “evet” dedin, için ever derken dudaklarından ne çok “hayır” çıktı. En çok da her şey yolunda gibi görünen zamanlarda kendine oldukça yabancılaştın.

Sen bir bireysin. Teksin, ayrısın. Sosyal bir varlıksın, başkaları ile birlikte yardımlaşmaya ihtiyacın var. Toplumsal bir varlıksın, kalabalıklar içerisinde olmak durumundasın. Ancak, hepsinin bir sınırı, dozu var. Çünkü aynı zamanda sen farklısın, ayrısın, biriciksin.

Herkes kendi yolculuğunun kahramanıdır. Biliyorsun ki yol her zaman kolaylıkla geçiş vermiyor. engebeler, engeller, çiçekler, rüzgar, güneş… Ne ararsan var. Bazen ağlatıyor ama bazen de çok keyifli. Bazen yalnız yürürüz bazen beraber… Bu yol sadece ileri, geri dönüş yok. Varacağın nokta ile çıkış noktan olsa da ne yapıp edip o yol tamamlanıyor.

Şimdi yolculuğuna kendinle devam ettiğini fark et. Omuzlarını sıvazla. Dök içini, gülümse kendine. Biraz dans et kendinle. Ne güzelsin fark ettin mi? Şimdi daha dik duruyorsun. Yol da keyifli olmaya başladı. Yol senin yolun, senin hakimiyetinde. Şimdi onu şekillendirebilir, seninle beraber kimlerin yürüyeceğine karar verebilirsin. Utanmaca, sıkılmaca, zorunluluk olmadan. Unutma yol sadece ve sadece senin.

Koç burcundaki bu dramatik dolunayın seni nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamak için güneş, ay ve yükselen burcundaki mesajları okumayı unutma.

29 Eylül Koç Burcunda Dolunayın Burçlara Mesajları

Koç & Yükselen Koç

Bir süredir kendini hiçbir yere ait hissedememiş olman mümkün. Çünkü aslında sen sadece ve sadece kendine karşı aidiyet hissedebilirsin. Koşturmacanın dozu arttıkça bunu yapmak çok daha zorlaşmış olabilir. Önce kendine yola çıkma amacını hatırlat, sonra farkında olarak ilerle. Taşlar yerine oturacak.

Boğa & Yükselen Boğa

Hayatında bir şeyler değişiyor, sen değişiyorsun. Korkma, gelişmeler güzel olana gebe. Endişelerinin seni durdurmasına değil onların yaratıcılığa, hevese dönüşmesine ihtiyacın var. Şimdi durma zamanı değil. Adım atmanın ve bu değişimin senin yönlendirmesine izin verme zamanı. Durma; kendini rüzgara bırak ve seni götürdüğü yere güven.

İkizler & Yükselen İkizler

Gelecek hedeflerin değişiyor olabilir. Artık bu halin için bambaşka şeyler hayal ediyor olabilirsin. Hayallerine çıkan bir merdiven var ve o merdivenin basamakları üçer beşer çıkalamayacak şekilde. O yüzden tek tek, ayağını sağlam basarak ilerlemeye çalış. İlk basamak hayalinden çok uzak gibi gelebilir ama oraya gidebilmen için en önemli adım burası olacak.

Yengeç & Yükselen Yengeç

Şöyle bir kendine dışarıdan bak. Neredesin, kimlerlesin? Olmak istediğin yerden ne kadar uzaktasın? Bazı planlar yapmanın zamanı geldi. Her şeyi oluruna bırakmak da olmaz, her şeye müdahale etmek de. Sana düşen, her ne kadar dışarıdan iyi görünürse görünsün, seni mutlu hissettirmeyen ne varsa onları dönüştürmek.

Aslan & Yükselen Aslan

Aslan, yattığı yerden belli olur demişler. Her şey değişir, bazen yattığın yer bile. Şimdi sen istesen de istemesen de oradan kalkıp başka bir yere yatmak durumunda olabilirsin. Endişelenme; daha rahat bir yere geçmek için çok güzel bir zamandasın.

Başak & Yükselen Başak

Senin kadar net ve ne yapılması gerektiğini bilen bir kişinin hayatında belirsiz noktaların olması biraz zorlayıcı olabilir, evet. Aslında önünde bir pus var ancak o pusun ardında bambaşka bir dünya var. O dünyaya adım atmanın zamanı geldi. Sadece bir adım at, gerisi gelecek.

Terazi & Yükselen Terazi

Yolunda olması, sağlıklı devam etmesi, bazen ağzınızın tadının kaçmaması için çok efor sarf ettin. Şimdi biraz dur. Sen kendine ne kadar değer verirsen, karşındaki de o kadar değer gösterecek. Çabanı kendine gösterme zamanı geldi.

Akrep & Yükselen Akrep

Üzülmemek, kırılmamak için ne çok kabuk bağladın, kendini gizledin. Öyle gizlendin ki kendin bile kendini bulmakta zorlandın. Şimdi kendini tanımak için güzel bir zaman geldi. Sen özünle tanıştıktan sonra ilişkilerin de yoluna girecek.

Yay & Yükselen Yay

Maceradan maceraya, keşiften keşife koşarken, birinden birini tanımaya giderken kendini ihmal ettiğin zamanlar oluyor. Düşünürken, taşınırken, kendinden geçtiğin zamanlar oluyor. Şimdi de öyle bir zaman. Odağını içeri çevir ve kim olduğunu kendine hatırlat.

Oğlak & Yükselen Oğlak

Denir ki Oğlak bir su keçisidir. Zirveye yavaş yavaş çıkar ama sonra suyu özler. Suyun içindeyken de zirveye tırmanmanın hayalini kurar. Şimdi senin için de zirveye tırmanma zamanı geldi. Uzun bir yolculuk var önünde. Bu yolculuğu stres içinde değil, her adımın bir başarı olduğunu bilerek deneyimle.

Kova & Yükselen Kova

Elf gözlerin, uzak diyarlarda neler olduğunu görebiliyor… Bunları başkalarına anlatmak bazen zor olabilir, o zaman da inisiyatif alıp harekete geçmek gerekir. Şimdi senin için de kendi ufkunda neler görünüyorsa ona ulaşabilmek adına bazı kararlar alma zamanı geldi.

Balık & Yükselen Balık

Zihnin, hayal dünyan, için çok kalabalık ama o kalabalıkların, karmaşanın içinde bir ışık parıldıyor. Biri Güneş gibi ışık saçıyor. Dikkatle bakınca onun sen olduğunu göreceksin. Kendin olmanın güzelliğinin tadına varma zamanı geldi.

Kaynaklar
29 eylül, astroloji, burç yorumları, dolunay, koç burcu