Regl Düzensizliği (Amenore) Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nelerdir?

Amenore, bir veya birden fazla döngüde menstruasyonun gerçekleşememesi durumudur. Regl kanaması nasıl oluşur, regl düzensizliği sebepleri nelerdir, tedavi süreci nasıl gerçekleşir; birlikte göz atalım.

Regl Düzensizliği (Amanore) Çeşitleri

Amenore, kişinin hiç regl olmamış olma veya sonradan kesilmesi durumuna göre primer ve sekonder olmak üzere iki grupta incelenebilir.

1. Primer Amenore

Popülasyonun %2.5’luk bir diliminde görülen bu tipi 13 yaşında normal büyüme ve sekonder seks karakterlerinin yokluğunda regl olmaması veya 15 yaşında normal büyüme ve sekonder seks karakterlerinin varlığında regl olamama olarak tanımlanır.

2. Sekonder Amenore

Daha önceden normal düzende regl döngüsü gerçekleşen bir hastada 3 menstrüel siklüs veya ardışık 6 ay regl olmaması olarak tanımlanır.

Regl kanaması nasıl olur?

  • Hipotalamus (ön beyin bölgesi), hipofiz, over (yumurtalık) ve uterus (rahim) düzenli regl döngüsü olan bir kadında tamamen normal çalışır.
  • Beyinde bulunan hipatalmus ve hipofiz FSH (beyninde salgılanan ve uyarıcı görevi gören hormondur) ve LH (Kadınlarda ovülasyon sürecini başlatan; erkeklerde ise testosteron hormonun salgılanmasını uyaran hormon) hormonları aracılığı ile yumurtalıkları uyarır.
  • Uyarılan yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonu salgılar.
  • Östrojen ve progesteron hormonu da rahim iç tabakasını uyararak regl kanamalarının oluşmasını sağlar.

Regl düzensizliği nedenleri nelerdir?

Fizyolojik Nedenler: Gebelik, süt verme, menapoz, hipatalamus, hipofiz aksının baskılanması, PCOS (Polikistik Over Sendromu)

Dış Etmenler: Doğum kontrol hapı sonrası regl olamama süreci, stres, depresyon, ani kilo kaybı, aşırı zayıflık, yetersiz beslenme, aşırı egzersiz, bozulmuş yeme davranışı/yeme bozukluğu

Tedavisi Yöntemleri

Fizyolojik etmenlere bağlı amenore tedavisi

Öncelikle hekim, diyetisyen ve kadın doğum uzmanının, hatta eğer bir bozulmuş yeme veya yeme bozukluğu, depresyon gibi psikolojik hastalıklar mevcut ise psikolog ile multidisipliner bir çalışma gerekmektedir.

Hekim ve kadın doğum uzmanı eşliğinde yürütülen çalışmalar fizyolojik nedenleri içerirken, dış etmenler ise diyetisyen ve psikolog eşliğinde yürütülür.

Dış etmenlere bağlı amenore tedavisi

  • Besinlerden gelen enerjiyi arttırmak
  • HIIT gibi yüksek yoğunluklu egzersizleri azaltmak
  • Stres kontrolü
  • Psikolojik destek
  • Yemek ve egzersizle sağlıklı bir ilişki kurmak
Kaynaklar
adet görememe, adet olamama, amenore