Rüya Yorumu Rehberi: En Sık Görülen 7 Rüya ve Anlamları

Rüyalar bazen anlaşılması zor olabilir ve hepimiz bir noktada o rüyaların ne anlama geldiğini merak etmişizdir. Peki gerçekten de bir anlama geliyorlar mı? Psikolog ve rüya uzmanı Rubin Naiman’a göre, bu sorunun kesin bir yanıtı yok ve ortada “rüyalar hiçbir anlama gelmez”den “rüyalar uyanık varoluşumuzdan çok daha önemlidir”e kadar birçok teori var.

Rüyaların sana ne söylüyor olabilir? 

Örneğin Avustralya’nın yerli halkının “rüya kültürü”ne göre rüyalar, uyanık olma halinden daha gerçektir ve ruhsal varoluşumuzun özüdür. Diğer yandan pek çok çağdaş sinirbilimciye göre rüyalar, REM uykusu sırasında beynin görevlerini sürdürmeye çalışırken yanlışlıkla görsel olarak gereksiz “toz toplamasıdır,” bu yüzden de tamamen anlamsızdırlar.

Çoğu psikolojik teori ise bunların arasında bir yere düşer. En çok kabul gören fikirlerden biri, rüya kavramını bir anı birleşmesi olarak değerlendirmektir. Yani rüyalar uyanık yaşamımızın bir yansımasıdır, tıpkı lunaparklardaki bizi o yamuk yumuk gösteren aynalar gibi. Bu açıdan bakınca rüya yorumlamak, tamamen rüyayı deşifre etmekle ilgilidir. Psikolojik olarak farkındalığımızı artırır ve bize ışık tutar. Bilincimizin bir tür uzantısıdır.

İlgini çekebilir: Rüya Uzmanından: Rüyalar Hakkında Doğru Sanılan 3 Mit

Buradaki en önemli nokta, rüyayı semboller ve görseller üzerinden motamot yorumlamaktan ziyade bizde uyandırdığı duyguyu hissetmektir. Yani kendimize şunu sormalıyız: Bende bu rüya duygusal olarak ne uyandırdı? Dolayısıyla da rüyanın kendi dilini öğrenmeli ve her zaman bunu uyanık varoluşumuza tercüme etmeye çalışmamalıyız.

Öyleyse gelin biraz da en sık görülen rüyalardan ve bunların neyi temsil ettiğinden bahsedelim!

En sık görülen 7 rüya çeşidi ve anlamları:

1. Dişinin düşmesi

Bu rüyaya dair ortada birçok teori var. Bunlardan biri; dişi, güven ve öz saygıyla bağdaştırıyor. Birinin dişi aniden düşse çoğu kişi bu durumdan utanırdı. Bu yüzden de bu rüyayı gören kişinin utanç duygusuyla baş etmeye çalışıyor olması muhtemeldir. Naiman’ın dediği gibi, aslında olay o rüyanın sizde ne hissettirdiğinde bitiyor.

2. Düşmek

Düşmek en sık görülen rüya temalarından biridir. Bu, kontrol eksikliğiyle bağdaştırılabilir. Belki de oldukça büyük bir kişisel mücadele veriyorsunuz ve stres sizin rüyalarınızda da peşinizi bırakmıyor olabilir. Kendinize rüyanızda düşmenin nasıl hissettirdiğini sorun. Daha sonrasında da hayatınızda  size benzer duyguyu hissettiren durumları değerlendirin.

İlgini çekebilir: Ruhsal Rehberinin Rüyalarında Seninle Konuştuğunu Gösteren 3 İşaret

3. Kovalanmak

İş kovalanmaya gelince en belirgin açıklama, bir problemden kaçıyor olabilmeniz yönünde. Korktuğunuz bir şey çok yakınınızda olabilir ve siz bundan kaçınmak istiyorsunuzdur. Aslında bu yolla bilinçaltınız sizi kaçtığınız şey her ne ise onunla yüzleşmeniz için cesaretlendiriyor bile olabilir.

4. Doğumla ilgili rüyalar

Bu tür rüyalar, tanıdığınız birinin hamile olduğuna dair bir işaretten ziyade çoğunlukla değişimi ve gelişimi temsil eder. Hayatınızda büyüyen ve dönüşüm geçiren bir şey var mı? Belki bu bir proje ya da ilişki olabilir? Doğum tamamen gelişimle ilgilidir, bu yüzden günlük yaşantınızda bu temaya dikkat edebilirsiniz.

5. Yılan veya örümcek görülen rüyalar

Yılanların bazı geleneklerde kötü bir şöhreti varken bazılarında da değişimi ve şifayı temsil eder. Rüyanızda yılan derisini mi değiştiriyordu? Bir kutuda ya da kapanda mı kısılı kalmıştı? Korktunuz mu yoksa zararsız olduğunu mu düşündünüz? Yılanlar, rüyalarda çok farklı şekillerde belirebilir. O yüzden yine bu noktada duygularınızla temasa geçmek, neden bu rüyayı gördüğünüze ve ne anlama geldiğine dair size daha iyi ipuçları verebilir.

Ve yine detaylara bağlı olarak örümcekli rüyalar da bir tür dalavereyi ya da etrafınızı sarmış bir yalan ağını temsil edebilir.

İlgini çekebilir: Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

6. Çıplaklık barındıran rüyalar

Eğer rüyanızda kendinizi çıplak gördüyseniz ve uyandığınızda bundan utanç duyduysanız bu, yaşantınızın bir bölümünde kendinizi korunmasız veya utangaç hissediyor olduğunuzun bir işaretçisi olabilir. Diğer yandan eğer aynı rüyada kendinizi çok özgüvenli hissettiyseniz, bu da  yaşantınızda kendinizi özgür ve hayat dolu hissediyor olmanız anlamına gelebilir.

7. Cinsellikle ilgili rüyalar

Rüyanızda biriyle ilişki yaşamanız, o kişiyle seks yapmak istediğiniz anlamına gelmez. Çoğunlukla bu, diğer kişinin sizin kıskandığınız veya sahiplenmek istediğiniz bir kişilik özelliği olduğunun işaretidir.

Yardımcı Kaynak: A Beginner’s Guide To Dream Interpretation & 8 Common Dreams, mindbodygreen.com 

rüya tabirleri, rüya yorumlamak, rüyalar ne anlama gelir?
Kaynaklar