Saçınızı Sağlıklı ve Hızlı Uzatmak İçin 5 İpucu 

Kısa saçınızı uzatmaya karar verdiğinizde, geçiş evrelerinde saçınıza şekil vermek biraz zahmetli olabilir. İster doğal dokusuna geri döndürmek için kısacık bir kesim ister pixie cut tarzı bir kesim yaptırmış olun, büyük ihtimal kafanızda bazı şuna benzer sorular vardır: Saçımı nasıl uzatabilirim? Uzaması ne kadar zaman alır? Konu saç uzatmak ise, gelin uzmanından tavsiyelere göz atalım.

Saçın uzaması ne kadar sürer?

Bu süre kişiden kişiye değişir ama genel olarak saç telinizin yapısı farketmeksizin saç her yıl yaklaşık olarak 15 cm uzar. Ama eğer saçınız kıvırcıksa, oluşacak kısalma payını da göz önünde bulundurmalısınız. Matrix’in saç uzmanı Michelle O’Connor, kıvırcık saçın yanıltıcı biçimde bu uzunluğun yarısı kadar uzamış gibi gözükebileceğini söylüyor. Saç stilisti Miko Branch ise bu uzunluğu doğru bir şekilde hesaplayabilmek için saçınızı nazikçe gerginleştirerek asıl uzunluğu görebileceğimizi belirtiyor. 

Tabii ki eğer saç telleriniz kuru, kırılgan ve yıpranmışsa, bu saçınızın uzamasını önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu yüzden kısa saçı uzatırken dikkat edilmesi gereken ana unsur saçı güçlendirmek.

İlgini çekebilir: Yüzümüzün Davetsiz Misafiri Aknenin Oluşumunu Tetikleyen Gıdalar

Saçınızı Hızlı ve Sağlıklı Uzatmak İçin 5 İpucu

Sıcak alet kullanımını azalt.

Saç uzatma yolculuğunda karşılaştığın garip saç evrelerinde saçını biraz düzeltmek için elin maşa, fön makinesi tarzı sıcak aletlere gidebilir, ama o saç tellerini düzleştirmek için saçını yüksek sıcaklığa maruz bıraktığında, saçımı düzelteyim derken ona daha büyük zararlar vermiş olursun. Matrix’in saç stilisti Nick Stenson, saç uzarken bu tür aletleri kullanmamanın, saçı ısının verdiği zarardan korumak için en iyi yol olduğunu söylüyor.

Ara sıra kullandığın fön makinesi bütün süreci bozacak değil elbette ama yine de ısıya karşı bir saç koruyucusu kullanmayı ihmal etmemelisin. Branch’e göre, en iyi kurutma yöntemi ise saçın kendi halinde doğal bir şekilde kurumasına izin vermek. Eğer her gün saçına ısı uyguluyorsan da saçını kestirip, ona biraz kendine gelmesi için zaman tanıyabilirsin.

Saçını nemlendir.

Şunu mutlaka daha önce duymuş olmalısın: Sağlıklı saç daha hızlı uzar. Aynı zamanda, sağlıklı beslenmiş ve iyi durumda olan saç sadece daha uzun ve dolgun görünmekle kalmaz, saçın uzamasını engelleyen kırıkları da önler. Bu yüzden saç uzatmanın bir numaralı kuralı nemdir, özellikle de kolayca kırılan saç uçlarına sahipsen. Saçlarına nemlendirici ve besleyici kremler uygulayarak saçının nemi hapsetmesini ve kalitesinin artmasını sağlayabilirsin.

İlgini çekebilir: Güzel Nedir: Güzellik Olgusu, Güzelliğin Nitelikleri ve Altın Oran

Saç derini arındır.

Saç derisini arındırmak ve nemlendirmek, sağlıklı bir saçın olmazsa olmazıdır. Ne de olsa saç, saç köklerinden uzamaya başlar. Saç derini iyice arındırmadığın zaman, saç köklerinde biriken kir, yağ veya şampuan kalıntıları saç köklerini tıkayarak saçın uzamasına engel olur. Saç stilisti Shab Reslan’a göre ise bu tıkanıklık, saç köklerinin havasız kalmasına neden olarak saç kaliteni ve uzama hızını etkileyebilir.

Diğer bir önemli nokta ise saçlarını arındırırken iyi bir şampuan kullanmak. Saç deri tipine göre bu ürünler çeşitlilik gösterebilir. Kimisi kuru saç derisine sahip olduğu için neme, kimisi ise yağlı bir saç derisine sahip olduğu için yağlanma karşıtı ürünlere ihtiyaç duyar. Ama öyle ya da böyle herkesin düzenli şekilde uygulanan nazik bir yıkamaya ihtiyacı vardır.

Destekleyici takviyeler kullan.

Saçı uzatmak için dıştan olduğu kadar içten de takviye sağlamak, saçın sağlıklı uzaması için mükemmel bir yöntem. Sonuçta saçın büyümesi, saç köklerinin içinden işleyen bir süreç. O’Connor’a göre biotin içeren takviyeler, ek olarak kullanabileceğiniz harika birer besleyici madde kaynağı. Bunun nedeni ise biotinin vücuda keratin oluşturan belirli amino asitleri sağlaması. Keratin ise saç tellerini yapılandıran bir numaralı madde olduğundan, araştırmalar düşük seviyede biotinin saç dökülmesiyle ilişkili olduğunu gösteriyor. Meşhur B vitaminin yanı sıra, kolajen de vücuda keratin yapıcı amino asitleri sağlar, bu yüzden çalışmalar bu takviyelerin saç uzamasına destek olduğu yönünde.

Düzenli olarak saç uçlarından aldır.

Çatallaşan saç uçlarını kestirmenin saç köklerine bir yararı olmasa da saçın yavaş uzamasına neden olan kırıkların oluşmasını engellemek için gerekli bir önlem. İster saçlarının ucundan biraz al ister biraz daha uzun bir kesim yap, bu tamamen sana kalmış!

Stenson’a göre düzenli aralıklarla yapılan uçlardan alma işlemi, saçtaki biçimsiz evreleri minimum düzeyde tutmaya yardımcı olur ve saçın hızlı uzamasını destekler. Belki daha az kesimle saç daha hızlı uzamaz mı diye düşüyor olabilirsin ve bu önerimiz biraz mantık dışı gelebilir, ama bunu saçını sağlıklı ve eşit biçimde uzatmak için gerçekleştirilmesi gereken bir aşama olarak düşün.

İlgini çekebilir: “Akdeniz Diyeti: En İyi ve Uygulanabilir Diyet Yaklaşımlarından”

Saçınız uzarken ona nasıl şekil verebilirsiniz?

Saçınızı uzatırken ona şekil vermek için kullandığınız sıcak aletleri ortadan kaldırmış olsanız bile bu, saçınıza başka yollarla şekil vererek eğlenmenize engel değil! Branch saçlarınızla oynamanızı tavsiye ediyor. Saçlarınızı kullandığınız yönden farklı yönlere ayırmayı deneyebilir, saçınızı biçimlendirmek için toka ve saç bandı gibi eğlenceli saç aksesuarları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda O’Connor ekliyor, “Perçem, kıvırcık veya düz saç farketmezsizin kısa saçta her zaman şık durur.”

Sonuç olarak, kısa saçı uzatması biraz zaman alsa da bu süreci hızlandıracak ve saçınızın her evresinde şık görünmenizi sağlayacak birçok yol var. Bu yüzden saçınızın uzamasını hızlandırmak ve biçimsiz evrelerini en iyi şekilde atlatabilmek için bu önerilerimizi aklınızda tutmayı unutmayın!

hızlı saç uzatmak, saç bakımı, saç uzatmak, saçın hızlı uzaması için ipuçları
Kaynaklar