Sonbahar Ruhunu Yansıtan Film Önerileri

mag ryan tom hanks

Ağaçlar renk değiştirmeye, evdeki küçük dostlarımız tüy dökmeye ve sabahları hava soğumaya başladığına göre… Evet doğru bildin, yılın en güzel zamanlarından birisi geldi çattı! Sonbahar denilince herkesin ortak aktivitesi olan battaniye, kahve ve film üçlüsü için size birbirinden harika 10 film seçtim. Bu sonbahar yeni hayallerin, yeni umutların ve yeni mutlulukların başlangıcı olsun… İyi seyirler !

Mesajınız Var (You’ve Got Mail)

IMDb: 6,6

Yayın Yılı: 1999

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Greg Kinnear, Parker Posey

Joe Fox kitap marketleri zinciri sahibi bir patrondur. Kathleen Kelly ise işlettiği küçük kitapçı dükkanı ile Fox’un acımasız rekabetine karşı koymaya çalışan küçük bir işletme sahibidir. Kader bu 2 ayrı insanı internette karşı karşıya getirir.

Omuz Omuza (Stepmom)

IMDb: 6,8

Yayın Yılı: 1998

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Julia Roberts, Susan Sarandon, Ed Harris

Luke ani bir ayrılığın ardından yeni hayatına başlar. Eski karısı Jackie ile ayrılmasının ardından hayatını yeniden yoluna koymanın derdindedir. Yeni tanıştığı sevgilisi olan Isabel ile birlikte yaşamaktadır. Hayatını adadığı çocukları da onunla beraber yaşamaktadırlar. Luke’un iki çocuğu Anna ve Ben, Luke ne yaparsa yapsın bir türlü Isabel’e ısınamamışlardır. Öte yandan Isabel de bu iki çocuğu pek sevmemektedir. Ailevi problemler, günden güne büyüyeceklerdir.

Senden Önce Ben (Me Before You)

IMDb: 7,4

Yayın Yılı: 2016

Yönetmen: Thea Sharrock

Oyuncular: Emilia Clarke, Sam Claflin, Janet McTeer

Will Traynor zengin, başarılı, yakışıklı, yaşamayı seven ve istediği her şeye sahip olan genç bir adamdır. Ancak talihsiz bir motosiklet kazası sonrası felç kalınca yaşama hevesini kaybetmiş, ölmeyi düşünmeye başlamıştır. Louisa Clark ise bir kafede garsonluk yapan, hayatta fazla bir başarısı ve beklentisi olmayan, her daim ablasının gölgesinde kalmış bir kadındır. Lou kafedeki işini kaybedince yeni bir iş aramaya başlar ve Will’in bakıcısı olarak çalışmaya işe alınır. Son derece kültürlü ve donanımlı biri olan Will, Louisa’yı önce küçümsese de genç kadının varlığı ona yaşama sevinci vermeye başlar. Aralarında kurulan bu arkadaşlık ve yakınlık, ikisini de çok değiştirecektir.

Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally)

IMDb: 7,6

Yayın Yılı: 1989

Yönetmen: Rob Reiner

Oyuncular: Meg Ryan, Billy Crystal, Carrie Fisher, Bruno Kirby

Harry ve Sally birlikte Chicago Üniversitesi’nde okudukları halde ancak mezuniyetten sonra aynı arabayla New York’a giderken tanışır. Yolda uzun uzun sohbet ederler ve ‘Kadın ile erkek sadece arkadaş olamaz’ kanısına varırlar. New York’a varınca ikili kendi hayatlarını yaşar ancak arada görüşüp birbirlerine olan bitenden bahsederler. Bir gün Harry eşinden, Sally de sevgilisinden ayrılır ve karşılaştıklarında, aralarında iyi bir dostluk başlar. İkili artık birbirine aşık olmamak için büyük çabalar sarf edecektir.

Altın Göl (On Golden Pond)

IMDb: 7,6

Yayın Yılı: 1981

Yönetmen: Mark Rydell

Oyuncular: Katharine Hepburn, Henry Fonda, Jane Fonda

Emekli profesör Norman Thayer ile eşi Ethel’in Altın Göl’de, evlendiklerinden bu yana yaşadıkları bir kulübeleri vardır. Bu yaz, yıllardır görmedikleri kızları Chelsea de nişanlısıyla Altın Göl’e gelir. Çift ertesi gün Avrupa’ya gidecektir. Ancak olayların yönü değişecek, yıllardır birbirleriyle sıcak ilişki kuramayan baba ile kızının ilişkisi farklı bir yöne evrilecektir.

Ekim Düşüşü (October Sky)

IMDb: 7,8

Yayın Yılı: 2020

Yönetmen: Joe Johnston

Oyuncular: Chris Cooper, Jake Gyllenhaal, Laura Dern

Coalwood adlı kasabada yaşayan Homer Hickam adlı gencin ilerde baba mesleği olan madenciliği yapmaktan başka seçeneği yok gibidir. Fakat 1957 Ekim’inde Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılmasıyla Homer roketlere ve bunların nasıl yapıldığına büyük ilgi duyar. Üç arkadaşı ile deneme yanılma yoluyla bazı denemeler yapmaya karar verir.

Kasabada başta babası olmak üzere herkes bunun bir saçmalık olduğunu düşünmektedir. Sadece bir lise öğretmeni onların çabalarını ve emeklerine saygı gösterir ve Ulusal Bilim Yarışmasında büyük ödülü alabileceklerine onları inandırır.

Kadın Kokusu (Scent of a Woman)

IMDb: 8,0

Yayın Yılı: 1992

Yönetmen: Martin Brest

Oyuncular: Al Pacino, Chris O’Donnell, James Rebhorn

Özel bir kolejde okuyan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama bakıcılık yapmaya razı olur ama iş umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slade’ in haftasonu için çok özel bir planı vardır. Bu plana New York’a yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci sınıf şarap, tango, limuzin ve ne yazık ki, bir de 45′ lik dahildir. İşin kötüsü, bunları yaparken Charlie’ yi yanından ayırmaya da hiç niyeti yoktur. Charlie, bir yandan okulda tanıklık etmek zorunda olduğu bir soruşturmayla uğraşmak, diğer yandan Albay’ın her zaman yanında olup dediklerini yapmak zorundadır.

Can Dostum (Good Will Hunting)

IMDb: 8,3

Yayın Yılı: 1998

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Chris Britton, Matt Damon, Robin Williams

Will Hunting genel IQ’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.

Can Dostum (Intouchables)

IMDb: 8,5

Yayın Yılı: 2011

Yönetmen: Oliver Nakache

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy

Can Dostum, felçi bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.

Forrest Gump

IMDb: 8,8

Yayın Yılı: 1994

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinsie

Forrest Gump, düşük IQ sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Kaynaklar
film önerisi, sonbahar ruhunu yansıtan filmler, sonbaharda izlenecek filmler