Ailesiyle Film Gecesi Yapmak İsteyenlere: Sıcacık ve Keyifli 5 Film Önerisi

İşte veya okulda yorucu bir gün geçirip eve geliyorsun ve çoğu zaman tek istediğin bir odaya kapanıp kafanı dinlemek oluyor. Hafta sonları ise biraz olsun sosyalleşmek için arkadaşlarınla dışarı çıkmak istiyorsun. Bu koşturmanın ve her yere yetişebilme gayesinin içinde bazen ailenin verdiği sıcaklığa ihtiyaç duyabiliyoruz. Öyle ya, aileden daha iyi kim ısıtabilir içimizi? Senin için aile ne demekse ve kimlerden oluşuyorsa, işte sana onlarla vakit geçirmek için bir fırsat!

Hadi mısırları patlatın ve hep birlikte sıcacık bir akşam geçirin. Bugün sana ailenle birlikte, keyifle vakit geçirmek için izleyebileceğin 5 film seçtik. İyi seyirler!

Chef (Şef) 

IMDb: 7,3

Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: jon Favreau, Sofia Vergara, John Leguizamo

Carl Casper şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer.  Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. 

Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl’a tam da bu dönem bir teklif gelir: ikinci el bir bir yemek karavanı al ve kendi  işinin patronu ol! Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı olan Martin’in yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemlisi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir. 

Blended (Karışık Aile)

IMDb: 6,5

Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Frank Coraci

Oyuncular: Adam Sandler, Drew Barrymore, Bella Thorne

Orta yaşlardaki Lauren ve Jim eşlerinden ayrılmış, çocuklarıyla yaşayan yalnız ebeveynlerdir. Yolları bir nevi görücü usulü buluştuklarında kesişir ve bu kötü geçen buluşma sonrasında bir daha asla görüşmemeye yemin ederler. 

Ancak kader ikisi için de ağlarını çoktan örmüştür. İkisi de birbirinden habersiz çocuklarıyla yapacakları tatili planlamış ve Afrika’da bir safari tatil köyünde karşı karşıya gelmişlerdir. Daha da ilginç olanıysa bu tatil, birlikte aynı süit odayı paylaşmak durumunda kalacakları bir haftalık bir maceraya dönüşecektir.

Wonder (Mucize)

IMDb: 8,0

Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Stephen Chbosky

Oyuncular: Jacob Tremblay, Julia Roberts, Owen Wilson

Auggie Pullman, 5. sınıfa geçmek üzere olan bir çocuktur. Doğuştan gelen yüzündeki kalıcı deformasyon, onlarca ameliyata rağmen düzelmemiştir. O yaşına dek hiç okula gitmemiş, evde ailesi tarafından eğitim almış ve dışarıyla ilişkisi, hep bir kask aracılığıyla olmuştur. Sıradan bir okul olan Beecher’a başladığı günden itibaren bazılarının alay konusu olsa da aslında çoğu kişiden bir farkı olmadığını gösterecek, dış görünüşün ne kadar önemsiz olabileceğini kanıtlayacaktır.

Captain Fantastic (Kaptan Fantastik)

IMDb: 7,9

Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Matt Ross

Oyuncular: Viggo Mortensen, George Mackay, Samantha Isler

Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ölümü ormandaki “düzeni” de sarsar. Zira çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olacaktır…

Gifted (Deha)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan

Florida’da yaşayan Frank Adler, 7 yaşındaki yeğeni Mary ile birlikte yaşamaktadır. Mary’nin küçük yaşına rağmen matematiğe inanılmaz bir yeteneği vardır ve normal şartlarda özel bir okula gitmesi gerekirken Frank’in ısrarıyla devlet okuluna gitmektedir. 

Nitekim Mary’nin tıpkı kızı gibi matematiğe yetenekli annesi, Milenyum Problemleri’nden Navier–Stokes problemini çözebilmek için varını yoğunu ortaya koymuş, ancak kızı 6 aylıkken intihar etmiştir ve Frank de küçük kızın annesi gibi mutsuz bir hayat yaşamaması için çırpınmaktadır.

Günün birinde Frank’in annesi, aynı zamanda Mary’nin anneannesi olan Evelyn çıkagelir. Küçük kızın üstün zekasından haberdar olan kadın, çocuğun velayetini alarak onu seviyesine uygun bir okula gönderme konusunda ısrarcı olur. Frank, Mary’nin özel bir okula gitmesini kabullenir, ancak o okulda annesinin gözetimi altında olduğunu öğrenince, kızı tekrar yanına alabilmek adına ev sahibesi Roberta ve Mary’nin öğretmeni Bonnie ile elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Kaynaklar
aile filmleri, film önerileri