Aromaterapi Mucizesi: Cilt Tipinize Uygun Öz Yağ Önerileri

Aromaterapi, pek çok farklı kültür ve medeniyet tarafından yüzlerce yıldır uygulanan bir şifa ritüelidir. Ruh, beden, zihin ve duygular üzerinde sayısız etkisi olan bütünsel bir terapi ve tedavi yöntemidir de diyebiliriz. Cilt üzerinde yaklaşık 6000 yıldır denenmiş formüllerin iyileştirici güçleri, günümüzde de halen uygulanmaktadır.

Aromaterapide kullanılan bitki öz yağları, son derece zahmetli bir şekilde, buhar distilasyonu yoluyla elde edilir. Buhar kazanlarına konulan kilolarca bitki, çiçek yaprakları, ağaç kökleri ve kabukları damıtma yoluyla bize bitki ve çiçek damarlarındaki şifalı öz yağları verirler. Aromaterapi yağları biyodinamik öze sahiptir, yani canlı bir yapıdadır, bu yüzden asla kimyasal-sentetik işlemden geçmezler.

İlgini çekebilir: Aromaterapi 101: Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Kozmetik sektöründe istenilen, cildimizin ihtiyacı olan hızlı ve kolay emilim, bu nanoteknoloji sayesinde mümkündür. Yani aromaterapi öz yağlarının çok ince mikron yapıda olması, yağların epidermisten dermise (üst deri tabakamızdan alt tabakaya) geçişi konusunda son derece uygun etkileri olduğunu bize gösterir.

Peki bu mucizevi şifa yönteminin cildimiz üzerindeki faydaları nelerdir?

Aromaterapi yağları;

 • Yaraların iyileşmesini ve cildin temizlenmesini sağlar,
 • Selülit ve çatlakların hafiflemesine yardımcı olur,
 • Deri hastalıklarının tedavisinde rol oynar,
 • Akne ve sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur,
 • Kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar,
 • Cildin nemli ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur,
 • İnce çizgi ve kırışıklıkların önlenmesinde etkili olur,
 • Sarkmaların toparlanmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

İlgini çekebilir: Kristallerin ve Doğal Taşların Gücüyle Kendini Mucizelere Aç

 Cilt tipinize uygun öz yağ önerileri

 • Hassas ve yağlı ciltler için: lavanta yağı ve mersin yağı,
 • Kuru ciltler için: argan yağı, ceviz yağı, jojoba yağı, sinameki yağı, susam yağı,
 • Hücre yenileyici özelliği olan yaşlanma karşıtı yağlar: aloe vera yağı, buğday yağı, gül yağı.

Bu yağlar size birkaç güzel öneri olsun, bir de kendime sabah-akşam kullandığım aromaterapi yağlarından bahsetmek istiyorum.

Özellikle yaz ayları yaklaşırken ve cildimiz iyice nem ihtiyacı duyuyorken, sabahları temiz cildime masaj yaparak uyguladığım argan yağı ve geceleri yine temiz cildime uygulayıp uykuya gittiğim mucizevi bir yaşlanma karşıtı aromaterapi yağı olarak; kuşburnu çiçeği yağını önerebilirim. Özellikle göz çevresi ve göz altı problemleri yaşayanlar için kuşburnu yağı inanılmaz bir etki gösterecektir.

İlgini çekebilir: Gua Sha ile Yüz Masajı: Doğal Botox Etkisi

Cildimize gereken özeni ve bakımı doğallıktan, doğadan çok uzaklaşmadan yapmayı ihmal etmeyelim. Doğanın bu mucizevi tarafından yararlanıp, mutlaka en güzelinden nasibimizi alalım diyorum.

Aromaterapiyi keşfedin, hayatınıza dahil edin ve güzellikle kalın.

Kaynaklar
antiaging, aromaterapi, aromaterapi nedir, aromaterapi yağları, cilt bakımı, cilt bakımında kullanılan yağlar, cilt tiplerine uygun aromaterapi yağları, güzellik, saç bakımı