Aşkı Bütün Renkleriyle Gösteren 6 Keyifli Film

Soğuk havalarda evde oturup kitap okuyup film izlemekten hoşlananlar burada mı? Peki bu soğuk ve bunaltıcı günlerde içinizi ısıtacak sıcacık bir aşk filmine ne dersiniz? Öyleyse bugün sizler için aşkı bütün renkleriyle gösteren birbirinden güzel 6 film seçtim. İyi seyirler!

Thelma

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7,0

Yönetmen: Joachim Trier

Oyuncular: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen

Fazlasıyla muhafazakar Hıristiyan bir ailenin kızı olan Thelma (Eili Harboe), üniversite eğitimi için ilk ailesinden uzakta yaşamaya başlamıştır. Ancak Anja (Kaya Wilkins) ile başladığı arkadaşlık, yetişme tarzının hiç öğütlemeyeceği bir biçimde kısa zamanda çok daha yakın bir arkadaşlığa dönüşür. Bir yandan da Thelma, epilepsi nöbetlerine benzeyen nöbetler geçirmeye başlamıştır. Thelma’nın geçmişinde sakladığı sırlar yeniden gün yüzüne çıkmak üzeredir.

İlgini çekebilir: İngiliz Edebiyatının Romantik Kalemi Jane Austen’den Sinemaya Uyarlanmış 5 Film

Carol 

Yapım Yılı: 2015

IMDb: 7,2

Yönetmen: Todd Haynes

Oyuncular: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson

1950’li yıllarda New York’ta geçen hikaye, evli, çocuklu ve zengin, ancak eşiyle sorunlar yaşayan, orta yaşa yaklaşmakta olan bir kadın olan Carol ile genç bir tezgahtar olan Therese arasında tesadüfen tanışmalarıyla başlayan, ancak günden güne tutkulu bir yakınlığa dönen bir ilişkiyi anlatılıyor. Carol eşinden boşanıp kızının velayetini almak istese de kocası Harge, onun Therese ile olan ilişkisinin sınırlarından gitgide kuşkulanmaya başlayacak ve kızını bırakmak istemeyecektir.

The Favourite (Sarayın Gözdesi)

Yapım Yılı: 2018

IMDb: 7,5

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz

İngiltere ve Fransa’nın savaş halinde olduğu 18. yüzyılın başlarında Kraliçe Anne’in yakın arkadaşı Lady Sarah, bir yandan narin kraliçe ve onun değişken ruh hali ile ilgilenirken diğer yandan onun yerine ülkeyi yönetmektedir. Saraya yeni gelen Abigail, Lady Sarah’nın yanında yükselerek kraliçenin gözdesi olma yolunda Lady Sarah’ya meydan okuyacaktır.

İlgini çekebilir: Hafta Sonu Etkinliği: 5 Yıldızlı 5 Dönem Filmi

La vie d’Adèle (Mavi En Sıcak Renktir)

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 7,7

Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Oyuncular: Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos, Salim Kechiouche

15 yaşındaki Adele’in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda yürürken Emma’nın mavi saçlarını farkediverir ve işte o an hayatının değişeceğini anlar. Emma’yla yaşadığı aşkı bir kadın olarak, bir yetişkin olarak yaşamaktadır. Fakat Adele ne kendisiyle ne ailesiyle ne de bu absürd dünyayla barış yapmayı becerememektedir.

Call Me by Your Name (Beni Adınla Çağır)

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7,9

Yönetmen: Luca Guadagnino

Oyuncular: Armie Hammer, Timothee Chalamet, Michael Stuhlbarg

Kuzey İtalya’da ailesiyle kırsal bir bölgede tatilde olan Elio günlerini kitap okuyarak, kız arkadaşı Marzia’ya zaman ayırarak geçirmektedir. Arkeoloji profesörü babasına çalışmalarında yardımcı olmak üzere oraya gelen Amerikalı doktora öğrencisi Oliver, Elio’nun hayata bakışını tamamen değiştirir. 1983 yazı, Elio’nun hiçbir zaman unutmayacağı bir yaz olacaktır.

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

Portrait de La Jeune Fille en Feu (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

Yapım Yılı: 2019

IMDb: 8,1

Yönetmen: Celine Sciamma

Oyuncular: Moemie Merlant, Adele Haenel, Luana Bajrami

Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, kendisine verilen görevi harfiyen yerine getirmek zorundadır ve bu yüzden de gündüzleri Heloise’i izleyip, geceleri portresini yapmaya karar verir. Bu durum gönülsüzce evlenmek üzere olan Heloise’in, yaklaşmakta olan düğün öncesi son özgür anlarını Marianne ile geçirmesine neden olur. İki kadın birlikte vakit geçirdikçe, aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.

Kaynaklar
call me by your name, Mavi En Sıcak Renktir, romantik film önerileri, sonbaharda aşk, sonbaharda izlenecek filmler, The Favourite