Feng Shui’ye Göre Evdeki Bitkileri Nasıl Konumlandırmalısın?

Feng Shui, tamamen doğayla harmoni içinde yaşamakla ilgilidir. Dolayısıyla evde bitki bakmak bu pratiği destekleyici bir girişim olacaktır. Bitki, evin her yerine yakışır ve ortama canlılık katar. Fakat yine de onları doğru yerleştirmek ve kendinizi onların enerjisiyle çevrelemek istersen her odaya göre farkı tüyolarımız var!

Oturma Odası

Birçok insan için oturma odası; sosyalleşme, canlanma ve iletişim kurma odasıdır. Yani, eğer yeterince yeriniz varsa burayı istediğiniz kadar bitkiyle donatabilirsiniz!

Bitkilerinizi raflara, sehpalara koyabilir veya onları asabilirsiniz. Büyüme ve gelişmenin belirgin hatırlatıcıları olarak, kurdele çiçeği, patos sarmaşık ve asma bitkiler salon için harika seçimler olacaktır. Hızlı bir şekilde büyüyen ve yaprak açan bitkiler, evdeki iyi enerjiyi de aynı şekilde çoğaltır. Mesela çok bakım gerektirmeyen bir bitki arıyorsanız paşa kılıcı bitkisi iyi bir seçim olabilir. Üstelik hızlı uzadığı için de bitkinizin tavana doğru boy atmasını izlemek çok keyifli ve enerji verici olacaktır.

İlgini çekebilir: Doğanın İyileştirici Gücünden Faydalanmak İçin: Bitkilerle Nasıl İletişim Kurulur?

Yemek Odası

Yemek masasının ortasında kullanılan birçok bitki görüyoruz, ama bizim favorimiz büyük bir dekoratif saksı içine dikilmiş sukulentler. Bu görünümde kesinlikle çarpıcı bir etki ve bereketli bir enerji var!

Mutfak

Biraz klişe olmayı göze alarak, mutfakta size pencere pervazına yeşillik dikmenizi önerebilirim. Aynı zamanda eğer evin içerisinde uygun bir alanınız varsa yeşillik, marul ve hatta domates ve diğer sebzeleri yetiştirmek için hidroponik bahçe sistemi gibi bir sistem kullanarak da sebze ve yeşillik yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu bağımsız bahçe donanımlarının kendi ışık kaynağı olduğu için onların yetişebileceği mükemmel ortamı bulmak konusunda endişe etmenize de gerek kalmayacak.

Ayrıca bereketi güçlendirmek için yuvarlak veya oval yapraklı bitkiler seçebilirsiniz. Bu alanda kullanabileceğiniz bazı popüler feng shui bitkileri arasında para ağacı, deve tabanı, kauçuk ağacı ve şanslı bambu bulunur.

Banyo

Banyolar için nemi seven bitkiler koymak uygun bir seçim olacaktır. Mesela orkideler banyo ile iyi anlaşabilirler. Aynı zamanda eğer dış mekana sahip değilseniz, asılan bitki türlerini de banyoya koymayı deneyebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Bakımı Kolay Dekoratif 7 Harika Ev Bitkisi

Yatak Odası

Yatak odası, genellikle fazla bitki koymaktan kaçınmanız gereken tek yerdir. Feng shui’ye göre, canlı bitkilerde çok fazla aktif yang enerjisi vardır ve bu durum, odanın sizi rahatlatma ve dinlenme becerisine olumsuz müdahale edebilir. Ama oda yeterli gün ışığı alıyor ve ılık bir havası varsa, barış çiçeği ve aşk ile paranın sembolü olan Afrika menekşesi gibi bitkiler yatak odası için uygun seçimler olabilir, çünkü ikisininde sakinleştirici bir his uyandıran yumuşak ve yuvarlak yaprakları vardır.

Peki yapay bitkiler?

Aslında Feng shui’de yapay bitkiler “kötü” olmasa da, bakımını sağlamak ilginç bir şekilde zor olabilir. Tozu magnet gibi çektikleri için, onları sürekli temiz tutmanız gerekir. Ayrıca onların büyüdüğüne şahit olamayacağınız için gerçek bitkiden aldığınız hissiyatı ve enerjiyi de alamazsınız. Ama yine de gerçek de olsa yapay da olsa, görüntü olarak evinize güzellik ve estetik katacağı kesin!

İlgini çekebilir: Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

Bir bitki almadan önce mutlaka o bitkinin ihtiyaçlarını daha önceden araştırın ve evinizin onun büyümesi için gerekli nem, ışık gibi koşulları sağladığından emin olun. Bunun yanı sıra evcil hayvanınız için de zehirli olup olmadığını mutlaka kontrol edin, çünkü birçok ev bitkisi hayvan dostu olmayabiliyor.

ev bitkileri, feng shui, feng shui bitkisi
Kaynaklar