Gerçek Hayattan Uyarlanmış İlham Veren 5 Film Önerisi

Hepimizin anlatacak bir hikayesi var. Ancak bazılarımızın hikayeleri, diğerlerinden daha farklı. Bugün beyazperdeye yansımış ve gerçek hayattan, yaşanmış hikayelerden uyarlanmış 5 yapımı sizlerle paylaşıyoruz.

İyi seyirler!

The Blind Side (Kör Nokta)

IMDb: 7,6

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Sandra Bullock, Quinton Aaron

Amerikan futbolu oyuncusu Michael Oher’ın hayat hikayesini anlatıyor. Michael, uyuşturucu bağımlısı bir annenin evsiz ve 13 çocuğundan biridir. Bir gün yolu Touhy ailesi ile kesişir ve gerçek sevginin ne demek olduğunu öğrenir. 

Amerikan filmleride bizlere dayatılan “beyazın zenciye yardımı” burada gerçek bir olaydan alındığı için zorlamadan çok, anlamlı olmuş. Touhy ailesinin Michael’a yaptığı iyiliğe Michael; duygusallık ve korumacılığın gerektirdiği somut gücü ile karşılık verir.

The Danish Girl (Danimarkalı Kız)

IMDb: 7,1

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Eddie Redmayne, Alicia Vikander

Film, tarihe ilk transeksüel olarak geçen Einar Wegener’in gerçek hikâyesini anlatıyor. Döneminin tanınmış bir ressamı olan Einar’ın içindeki kadının farkına varmasında kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’nın ve resim sanatının payı büyük. Gerda’nın portresini tamamlayabilmesi için kadın modelin yerine geçen Einar’ın Lili’ye dönüşmesi oyun olarak başlasa da, sonrasında bir kendini bulma yolculuğu olarak devam ediyor.

Filmde yan karakterler zayıf işlenmiş ancak Einar’ın değişimine odaklandığınız için bu eksiklik gözünüze fazla batmıyor. Yapım dışardan bakılınca bir queer film olarak görülebilir ama aslında klasik bir drama filmi. (Bir filme queer diyebilmemiz için gerekli kuralları bir başka yazımda sizlerle paylaşmıştım.)

Amadeus

IMDb: 8,3

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Tom Hulce, F. Murray Abraham, Elizabeth Berridge

Amadeus’da, dünya müzikal tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak yaşamdan bir hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı tutarsız davranışlarda bulunmayı bir alışkanlık edinmiştir. 

Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için mantıksız hareketlerde bulunur. Adeta bir “tutunamayan” profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri’yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur.

Lion

IMDb: 8,0

Yönetmen: Garth Davis

Oyuncular: Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman 

5 yaşındaki Hintli bir çocuk ağabeyinin geri dönmesini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır. O uyurken trenin yola çıkması sonucu küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulur. Artık kayıptır ve eve nasıl döneceğine dair bir fikri yoktur. Kendini Calcutta’da bulan küçük çocuk büyük mücadelelerden sonra Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir ve sevgiyle büyür. Ancak ailesini bulma isteği giderek bir saplantıya dönüşür. Elinde hiçbir şey olmadan ilerlemeye çalışan genç adamın içindeki çaresizlik zamanla hayatını da etkilemeye başlar.

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

IMDb: 8,1

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Sıkıysa Yakala, bir ajan ile bir suçlunun arasındaki kedi-fare oyununu konu ediyor. FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenmektedirler; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Bu ya bir kedi-fare oyunudur ya da sadece farenin oyunudur.

Kaynaklar
film önerisi, gerçek hayattan uyarlanmış filmler