Bakımı Kolay Dekoratif 7 Harika Ev Bitkisi

Alan veya büyüklük ne olursa olsun yeşilliklerle doldurmak evi çok büyülü bir havaya sokuyor. Mutlu ev bitkileri bir odayı canlandırmanın yolunu her zaman biliyor ve ev bereketleniyor. Kısacası bu sessiz canlılar enerjimizi yükseltmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bazen kitaplardaki bilgiler uygulamaya kolay kolay geçemiyor; ancak deneyimleyince anlayabiliyoruz bazı şeyleri. Ben de bunca deneyimden sonra anladım ki azıcık su ve güneş ışığı dışında istedikleri pek bir şey yok (ve biraz da sevgi). Güven bana, yapabilirsin. Herkes yapabilir.

Şimdi salonlarınız için seçtiğim en uygun 7 bitkiyi takdim ediyorum… Dairenizde, ofisinizde, yatak odanızda hatta karanlık, kasvetli bir köşede büyütmek için yeşillik arıyorsanız, bu bitkiler size uyum sağlayacaktır!

Kaktüs (Cactaceae Succulent)

‘Olmazsa olmaz’ kaktüsü listemize almayacağımızı düşünmemiştiniz umarım. Zira onlarsız gerçekten olmaz. Büyük küçük çiçekli çiçeksiz dikenli dikensiz yüzlerce cinsi bulunan bu şahane bitkinin en güzel özelliği ise benim ukalalık olarak adlandırdığım ‘ben kendime yeter, başımın çaresine bakar kimseye muhtaç olmam ‘ edası ile bir köşede unutulmuş olmasını bile umursamadan yaşamasıdır. Hatta öyle ki bitkilerle hiç işi olmayan birinin evinde bile olabilmesi bundandır sanırım. Son zamanlarda odadaki radyasyonu aldığı iddialarıyla popülaritesini de haklı olarak arttırmıştır ayrıca.

İlgini çekebilir: 2021 Yılının Öne Çıkan 3 Ana Dekorasyon Trendi

Aloe vera (Aloe barbadensis)

Yüzlerce cinsi olan kaktüsgillerden bir bitkidir ve bizzat ben tarafından çok sevilir. Hatta gerçekten bir numaramdır diyebilirim çünkü hem yetiştirdiğim ilk bitkidir hem de gerçekten benim vazgeçilmez şifacımdır.

Özellikle jelinin ani şekilde tavadan sıçrayan yağlardan yanmalarda adeta bir mucize etkisi gösterdiğine tanık oldum defalarca. İtiraf etmem gerekirse cildime iyi geleceğini düşünerek evde bakmaya başlamıştım ancak zamanla aramızda oluşan duygusal bağ onun sadece şifacı değil aynı zamanda evi canlandıran enerjisini de görmemi sağladı.

Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

Nijerya kökenli bu zarif kız aynı zamanda en dayanıklı ev bitkilerinin başında gelir. Çoğaltması ve bakımı kolay ve özellikle havayı temizlediği için kapalı alanlar için önerilen güzelliktir.

İlgini çekebilir: Feng Shui’ye Göre Evdeki Bitkileri Nasıl Konumlandırmalısın?

Deve Tabanı (Monstera)

Son yıllarda altın çağını yaşıyor olsa da monstera her dönem gösterişli yapraklarıyla varolmuş bir efsanedir. Bakımı ve güneşi görünce kolayca büyümesi sayesinde salonlarımızın baş tacı olmaya devam edecek şüphesiz.

Kaynak: mangoandsalt.com

Benjamin (Ficus Benjamica)

Güzeller güzeli Benjamin ya da adından mütevellit yakışıklısı mı demeliydim bilemedim ama evlerimizin salonlarına en çok yakışan 7 bitki arasına girmeyi başardı bizim listemizde fakat kendisi biraz hassas ve kaprisli sayılabilecek özelliklerinden dolayı yoğun ilginizi isteyebilir bizden söylemesi

İlgini çekebilir: Doğanın İyileştirici Gücünden Faydalanmak İçin: Bitkilerle Nasıl İletişim Kurulur?

Japon şemsiyesi (Cyperus Alternifolius)

Sanırım Türkçe adı Latincesinden bile şahane bu nazik uzun boylu ince yapraklı bitkinin bahçelere daha çok yakıştığı düşünülse de salonlardaki zarafetinin de hakkını teslim etmek lazım.

Areka (Dypsis Lutescens)

Kendisi şahsımın yıllardır en fazla sevdiği salon bitkileri arasında ilk sıralarda yer alır. Zira o zerafetiyle salonda adeta bir Cleopatra edasıyla süzülmesinden başka ne beklenir ki?

Kaynak: stylebyemilyhenderson.com
Kaynaklar
dekoratif bitkiler, ev bitkileri, evde yetişen bitkiler, evde yetişen çiçekler, evde yetişen faydalı bitkiler