Farkındalığınızı Artıracak 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

“Kendimi geliştirmek istiyorum ama hangi kitapları okumalıyım bilmiyorum.” diyenlerin okumaları gereken kitaplardan biri.

İlber Ortaylı gibi başarılı; ömrünü verimli, dolu dolu geçirmiş birinden deneyimle harmanlanmış tavsiyeler içeren bu kitapta yaşama dair birçok sorunun cevabını bulacaksınız. ‘Bir ömrü hakkıyla yaşayabilmek ve yaşanan her andan tat alabilmek için önce ne lazımdır?’ sorusundan tutun da, ‘En iyi nasıl seyahat edilir; bir şehir nasıl dolaşılır?’ sorusunun cevabına kadar hepsi kitapta yerini almış. Yaşama dair tam bir rehber niteliğinde olan bu kitabı bitirdiğinizde kendinize ne kadar çok şey kattığınızı göreceksiniz.

Hayat Bilgesi – Mümin Sekman

“Şu hayatı nasıl yaşamalı?” sorusuna cevap arayan kitaplardan biri daha… Ancak bu sorunun cevabını ararken biraz farklı bir yol izlemiş Sekman.

İçerisinde bilim adamlarından tutun ünlü sporcular ve oyunculara kadar birçok kişinin görüşleri yer alıyor hayata dair. Kitabın en çok sevdiğim yanlarından biri zıt düşünceleri de içeriyor olması. Herkesin hayata dair farklı görüşlerinin olabileceğine dair güzel bir mesaj aslında. Belki bu görüşlerin hepsini savunmayabiliriz ancak bizle aynı görüşte olmayan kişilerin düşüncelerini okumak bizi çok daha ileriye taşıyabilir. Bu avantajıyla birlikte, röportaj havasındaki bu kitabı okurken hem kitapta yer alan kişilerin düşüncelerini öğreneceksiniz hem de yer yer kendinizi sorgulayacaksınız.

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier

Kişisel gelişim alanındaki en ilginç ve en eğlenceli kitaplardan biri!

Kişisel gelişime yine farklı açıdan yaklaşıyor. Kitapta bir yandan kedilerin özelliklerinden bahsederken bir yandan da insanların bunlardan nasıl bir ders çıkarmaları gerektiğinden bahsediyor. Dili oldukça eğlenceli. “Kedilerin kişisel gelişimle ne alakası var?” var demeyin. Bu değişik bakış açısı ve eğlenceli anlatımla birlikte kitabın vermek istediği mesaj büyük: Görüşünüzü her gün biraz daha aydınlatın. Kedilerin karakter özelliklerini öğrendikçe tüm bunlardan nasıl bir ders çıkarmanız gerektiğini görecek ve kendiniz üzerinde daha çok düşünmeye başlayacaksınız.

30 Adımda Özgüven – Sam Horn

Tongue Fu’nun yazarından özgüven ve cesaret üzerine faydalı olabilecek bir kitap.

Günlere ayrılmış olan bu kitap, her gün yeni bir tavsiyede bulunuyor ve bir ay içinde, şu anda olduğumuzdan daha özgüvenli olmayı vaat ediyor. Birçok konuda hatırlatıcı nitelikte olduğunu söyleyebilirim. Bildiğimiz ama yapmayı sürekli unuttuğumuz ya da umursamadığımız noktaları tekrar gösteriyor bize. Hem bu açıdan hem de özgüven kazanma sürecinde verdiği tavsiyelerle kaliteli bir kişisel gelişim kitabı.

Beden Dili – Joe Navarro

Eğer kişilerarası ilişkilerinizi geliştirmek istiyorsanız ve vücut dili okumaya karşı da bir ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamanız gereken bir kitap.

Eski FBI ajanı, bize insan vücudunun verdiği ipuçları hakkında gerçekten önemli bilgiler veriyor. Verdiği önemli bilgilerin yanında resimlerle de desteklenmiş. Deneyimlerle zenginleştirilen bu kitabı okuduktan sonra insanları eskisinden daha iyi anlamanın ve kaçırdığınız ayrıntıları yakalamanın hazzına varacaksınız.

Bunlar da ilgini çekebilir:

kişisel gelişim için kitap, kişisel gelişim kitap önerileri, kişisel gelişim kitapları
Kaynaklar