Hafta Sonu Etkinliği: Birbirinden Heyecanlı 10 Film Önerisi

Dışarı fazla çıkamadığımız bu pandemi döneminde hepimiz biraz bunalıyor, evde yapacak bir şey bulamıyoruz. E peki ne olacak bu can sıkıntısı? Cevabı tam olarak bu listede! Senin için havaların serinlemeye başladığı bu aylarda yatağa kıvrılıp, patlamış mısır keyfi eşliğinde izleyebileceğin birbirinden heyecanlı 10 film önerisi seçtim. Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır.

İyi seyirler!

İlgini çekebilir: Sonbahar Ruhunu Yansıtan 10 Film Önerisi

1. Circle

IMDb: 6,0

Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Aaron Hann

Oyuncular: Allegra Masters, Aimee McKay, Ashley Key

Hemen hemen her ırk ve yaştan birbirine yabancı 50 kişi, kendilerini nasıl geldiklerini hatırlamadıkları büyük, karanlık ve gizemli bir odada kapalı halde bulur. Hareket etmelerini kısıtlayan birbirlerine dönük oldukları bir çemberde her iki dakikada bir, birisinin odanın ortasındaki elektrikli cihazla ölmesi gerektiğini öğrenirler. Başlarda saldırılar rastgele görünse de zaman geçmeden grup olarak sıradaki ölecek kişinin kim olduğunu belirleyebileceklerini fark ederler. Oylama yapma ve makineyi kontrol etme şansları vardır. Fakat kimin ölmeyi hak ettiğine nasıl karar verebilirler ve geriye bir kişi kaldığında ne olacaktır? Film, insanların birbirine nasıl değer verdiğini, zor koşullar altında nasıl karar vermesi gerektiğini, kötü bir durumdan kurtulmak için nasıl hareket edeceğini ve olabilecek en kötü durumlarda neler yapabileceklerini gösteren, ‘insanlığın doğası’ hakkında psikolojik bir gerilim.

2. The Loft

IMDb: 6,3

Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Erik van Looy

Oyuncular: Karl Urban, James Marsden, Wentworth Miller

Vincent Stephens, Luke Seacord, Dr. Chris Vanowen, Marty Landry ve Phillip Williams eşlerini aldatmak için kendilerine has bir çatı katı dizayn eden beş arkadaştır. Bir gün bu son derece mahrem sığınaklarında bir kadının cesetini bulmalarıyla birlikte de beş kafadarın hayatı değişmeye başlar. Dairenin anahtarı sadece bu beş kişide vardır ve bu yüzden başlangıçta her biri diğerleri için bir potansiyel suçludur. Ancak hemen ardından bir yüzleşme sürecine girerler, geçmişteki yaşantılarından parçalar ortaya dökülmeye başlar. Böylece hem etraflarından hem de eşlerinden sakladıkları en büyük sırlar da birer birer açığa çıkacaktır.

İlgini çekebilir: Hafta Sonuna Heyecan Katmak İsteyenler İçin 10 Aksiyon Filmi Önerisi

3.  Solace

IMDb: 6,4

Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Afonso Poyart

Oyuncular: Anthony Hopkins, Jeffrey Dean Morgan, Abbie Cornish

Film, korkunç cinayetler işleyen ve ardında hiçbir iz bırakmadan kimliğini saklamayı başaran bir seri katilin peşine düşen, genç bir FBI dedektifinin hikayesini ele alıyor. Genç dedektifin bu zorlu davada, kızının ölümünün ardından hayata küsüp emekli olan bir uzman tıpçıya ihtiyacı vardır ve onu davayı çözmek için birlikte çalışmaya ikna etmesi gerekmektedir. 

4. The Girl on The Train 

IMDb: 6,5

Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett

Eşinden ayrıldıktan sonra yeniden normal hayatına dönmeye çalışan Rachel Watson, her gün işe giderken bindiği trenle eski kocasıyla bir zamanlar birlikte yaşadığı, şimdi ise eski kocasının yeni ailesiyle birlikte yaşamayı sürdürdüğü evin önünden geçmektedir. Her seferinde aynı acıyı tekrar yaşamamak adına eve yakın başka bir evde yaşayan Megan Hipwell ve Scott Hipwell çiftini dikkatle izlemeye, onların hayatlarıyla ilgili kendince yorumlar yapmaya başlar. Yine bir gün trenle oradan geçerken çok kötü bir şeye tanık olur. Ertesi sabah uyandığında ise, geceyle ilgili hiçbir şey hatırlamaz ve televizyonda Megan’ın kaybolduğunu öğrenir. Rachel hem Megan’ın akibetini, hem de kendisinin o gece nerede ne yaptığını öğrenmek isteyecektir.

İlgini çekebilir: İçinizdeki Çocuğu Neşelendirecek 10 Film Önerisi

5. The Skeleton Key 

IMDb: 6,5

Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Kate Hudson, Peter Sarsgaard, Joy Bryant

New Orleans’da hasta bakıcılık görevi yapan Caroline, bir yardım talebine cevap verdiği andan itibaren kendisini Ben Deveraux adında, konuşamayan bir hastanın evinde bakıcı pozisyonunda bulur. Ben’in karısı Violet, ona evin her kapısını açan bir anahtar verir. Bu anahtar sadece tek bir odanın kapısını açmaz. Caroline, çok geçmeden bu evin, Violet’in en başta bildiğini itiraf ettiğinden çok daha karanlık sırlar sakladığını keşfeder. 

6. The Bone Collector 

IMDb: 6,7

Yapım Yılı: 2000

Yönetmen: Philip Noyce

Oyuncular: Angelina Jolie, Danzel Washington, Queen Latifah

Bir dedektif olan Lincoln Rhyme, hayatına New York şehrinde devam eden ve kendi camiası tarafından fazlasıyla saygı gören bir adamdır. Aynı zamanda ülkenin en tecrübeli kriminologlarından bir tanesidir. Bir gün başına gelen bir saldırı sonucunda çok kötü bir şekilde yaralanır ve vücudunun büyük bir kısmı felç olur. Bir kadın polis olan Amelia ise 20’li yaşlarında olmasına rağmen kendini hayata karşı çok yorgun hissetmektedir. Bir gün çözmesi için çağrıldığı karmaşık bir cinayet vakası Rhyme ile tanışmasını sağlar. Hayatın sillesini yemiş olan iki insan, artık beraber çalışacaklardır.

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

7. Orphan 

IMDb: 6,9

Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Oyuncular: Vera Farmiga, Peter Sarsgaard, Isabelle Fuhrman

Bebekleri ana karnındayken yaşamını yitiren Kate ve John büyük bir travma yaşamışlardır. Hayatları perişan olan çift bir çıkış yolu bulmak zorundadırlar. Bu elim olay, hem evliliklerini hem de Kate’in kırılgan ruh halini olumsuz yönde etkilemiştir çünkü Kate kabusların ve geçmişinden gelen şeytani ruhların pençesindedir. Yaşamlarını olağan hale sokmaya çalışan çift bir çocuk daha evlat edinmeye karar verir. Gerek John gerek Kate yöredeki bir yetimhanede Esther adındaki “küçük bir kıza” adeta çekildiklerini hissederler. Ama Esther’in büyük sırları vardır. Ailesinin güvenliğinden endişe eden Kate, John’a ve diğerlerine Esther’ın sevimli maskesinin ardındaki yüzünü göstermeye çalışır. Ama uyarılarına kulak asılmaz ve belki de herkes için çok geç olana dek bu durum devam eder.

8. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

IMDb: 7,3

Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Johny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin, güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett… Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir… 

İlgini çekebilir: Kadınlar İçin İlham Verici 5 Film Önerisi

9. American Psycho

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Mary Harron

Oyuncular: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto

Patrick Bateman, aileden zengin bir adamdır. Gençliği ve yakışıklı olması, kendisine hem işinde hem de sosyal hayatında avantajlar sağlamaktadır. Oldukça sıradan bir hayata kapılıp gidiyormuş gibi görünen Bateman’ın hayatının karanlık tarafı ise oldukça derinliklidir. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bunu kendisi dışında kimse bilmemektedir.

10. Prisoners 

IMDb: 8,1

Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Maccachusetts eyaletinin Brockton bölgesinde, Şükran Günü’nü kutlamak için bir araya gelen Dovers ve Birches aileleri her şeyin yolunda gittiği bu yemek esnasında korkunç bir haberle altüst olurlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde ailelerin iki küçük kızlarının kaybolması sonrasında panik dolu anlar yaşanır. Saatler ilerler, ancak kızlar halen daha ortada yoktur ve durum kaçırılmış oldukları gerçeğini kuvvetlendirir. Polise başvursalar da hızlı ve nitelikli bir sonuç alamazlar. Keller Dover ise bir hayli panik içerisindedir ve polisin çabalarını yetersiz bulup adaleti kendi elleriyle aramaya karar verir. Genç ve başarılı dedektif Loki’den de yardım isteyen genç adam, kendini suçlu ve masumun birbirine karıştığı oldukça şaibeli bir davanın içerisinde bulur. 

İlgini çekebilir: İngiliz Edebiyatının Romantik Kalemi Jane Austen’den Sinemaya Uyarlanmış 5 Film

BONUS:

Se7en

IMDb: 8,6

Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow

Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

 

Kaynaklar
American Psycho, gerilim filmi, orphan, Sweeney Todd, The girl on the train