Parfümleri Daha Kalıcı Hale Getirmek İçin 6 Yöntem

Kokunuz imzanızdır. Gün boyu harika kokmak hem kendinizi daha iyi hissetmenize, hem de görüştüğünüz kişilere imzanızı bırakmanıza sebep olacaktır. Peki parfümümüzü nasıl daha kalıcı hale getiririz? Parfüm kokusunun erkenden uçmasının önüne nasıl geçeriz?

Eau De Parfum ve Eau de Toilette farkı nedir?

Daha kalıcı bir koku istiyorsanız doğru formüle gitmelisiniz. Esans oranı daha yüksek olan Eau De Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) olanlara göre daha yoğundur. Kalıcılığı da bu oranda artmakta olan bu parfümler teninizde daha uzun süre kalacaktır.

Parfümleri nasıl daha kalıcı hale getiririz?

Nemli cilde sıkabilirsiniz.

Banyo sonrası gözeneklerimiz açılır. Parfümümüzü duştan çıktıktan sonra sıkmak, parfümün daha nemli olan vücudumuza sinmesine, sebep olur. Bu sayede koku, vücudumuzla daha rahat bütünleşebilir.

Kuru ciltlerde parfümün kalıcılığı azalırken, iyi nemlenmiş bir ciltte koku daha rahat tutunur. Duştan sonra vücudunuza süreceğiniz kokusuz bir nemlendirici, parfümün daha uzun süre cildinize tutunmasını sağlar.

Parfümünüze baz uygulayabilirsiniz.

Parfümü uygulayacağınız yere az miktarda vazelin uygulamak parfüm için bir baz görevi görerek buharlaşıp uçmasının önüne geçer. Sevgili vazelin, söz konusu güzellikse daha ne kadar işimize yarayacaksın merak ediyoruz. Sana olan borcumuzu nasıl öderiz?

Bedeninizdeki doğru bölgeleri öğrenin.

Parfüm için en doğru bölgeler nabız alınan bölgeleri olabilir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre nispeten daha sıcak olan ve periyodik aralıklarla atış gerçekleştiren bu bölgeler, kokunun daha iyi yayılmasına sebep olur. Boyun, el bilekleri, kulak arkası, dirsek içleri ve hatta diz kapağımızın arkası… Elbette makul dozlarda uygulamak şart. Aksi halde yanımıza yaklaşan kişileri fazla koku ile boğabiliriz.

Bilekleri birbirine sürtmek yok!

Bilinenin aksine, bilekleri birbirine sürtmek kokunun kalıcılığını azaltıyor. Birçok kişinin sıklıkla yaptığı bu hareket, parfümün formulünün bozulmasına ve üst notaların ortaya çıkmasına fırsat vermeden kaybolmasına neden oluyor. Parfümü sıktığınız yerde bırakın.

Doğru şekilde saklayın.

Isı ve nem de parfümün uçmasına, formulünün bozulmasına sebep olabiliyor. Parfümlerinizi güneş ışığınıza maruz kalacak yerlerde veya banyoda tutmak sizin için iyi bir tercih olmayacaktır. Birçok kişi parfümleri kutularında saklamak gerektiğini söylese de, tasarımları birbirinden güzel bu cam şişelerin gözümüzün önünde olmasına bayılıyoruz. Dolayısıyla parfümlerinizi en azından nemsiz ve güneş ışığı almayan bir yerde saklamak akıllıca olacaktır.

kalıcı parfüm, parfüm önerileri, parfümün kalıcılığını arttırmak
Kaynaklar