Daha Canlı ve Işıltılı Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 11 Besin

Cilt güzelliğimiz görünüşümüzde büyük farklar yaratır. Krem, serum ve maskeler cildimize yalnızca dışarıdan bir koruma sağlar. Işıltılı bir cilt sırrı ise çoğunlukla sağlıklı ve iyi beslenmekten geçer. Bu yüzden de cildimizin durumu sağlığımız hakkında bize bazı bilgiler verir.

Kuru ya da yağlı cilt, sivilce ve akne problemleri, kırışıklık ve tahriş olmuş bir cilt bize aslında sağlığımızın zayıfladığının sinyallerini verir. Yetersiz beslenme, sağlıksız gıdalar tüketmek, vitamin eksikliği gibi nedenlerden dolayı metabolizmamız zarar görür. Sağlıksız bir diyet; karaciğer, kalp gibi organlarımıza zarar verirken bir yandan da cildimizin zarar görmesine neden olur.

Öyleyse sağlıklı bir cilt için başlıca tüketmemiz gereken gıdalara gelin hep birlikte bakalım:

İlgini çekebilir: Sağlıklı ve Lezzetli Bir Tarif: Ev Yapımı Granola

Yeşil yapraklılar

Zeaksantin ve lutein bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, hücreleri koruma ve nem bariyerlerini güçlendirme konusunda oldukça etkilidir.

Avokado

Faydalı yağlar bakımından oldukça zengin olan avokado, elastikiyetini koruyan, nemli, dolgun ve sağlıkla ışıldayan bir cilt için birebir! Kendisinin, cilt bariyerini güçlendiren E vitamini bakımında iyi bir kaynak olduğunu da unutmayalım.

Turuncu sebzeler

Betakaroten içeren turuncu sebzeler ve özellikle bu içeriği yoğun miktarda bulunduran tatlı patates, cildinizi sert güneş ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur ve cilt hücrelerinin zarar görmesini, cildin erken yaşlanmasını engeller.

Domates

En güçlü karotenoid antioksidanlardan likopeni bulunduran domates, serbest radikallerin cilde zarar vermesini engeller ve UV ışınlarına karşı cildi güçlendirir.

Yağlı balıklar

Omega-3 bakımından zengin olan yağlı balıklar, daha nemli ve dolgun bir cilt için oldukça yardımcıdır. Bu ailenin akne, inflamasyon, rosacea gibi cilt problemlerine iyi geldiğini de belirtelim. Ayrıca bu besinleri saç tellerinizin kalitesini artırmak için de tüketebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Üşengeçler İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

Kırmızı üzüm

Kırmızı üzümlerin kabuğunda yaşlanma karşıtı etkisiyle bilinen resveratrol bulunuyor. Ayrıca elajik asit de içeren bu besin, oksidatif strese karşı cildi koruyor ve serbest radikallerin etkisini dengeliyor.

Karpuz

Cildin en temel besin kaynağı su bakımından zengin olan karpuz, nemli bir cilt dokusu için birebir. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan, C vitamini ve E vitamini içeren bu besin yenilenen, aydınlık ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

Yulaf

Yulafgillerin içeriğinde hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidanlardan selenyum mevcuttur. Ek olarak yulafta bulunan prebiyotikler vücut metabolizmasını desteklemek ve bağışıklığı güçlendirmek için de oldukça etkilidir.

Badem ve ceviz

Hücre zarının güçlenmesini sağlayarak toksinlerin hücrelere zarar vermesini engellerler. Ayrıca içerdiği E vitamini sayesinde kolajen yapılarını güçlendirerek, serbest radikallerden cildi korumaktadır.

İlgini çekebilir: Sağlıklı ve Lezzetli Bir Tarif: Ev Yapımı Granola

Bitter çikolata

Bitter çikolata, parlak bir cilt için gerekli olan antioksidanlar, yağ asitleri ve flavanoller bakımından zengindir. İçerisinde bulunan antioksidanlar ciltteki pürüzleri azaltmaya ve güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olur.

Su

Günde 2,5 ila 3 litre arasında su tüketmek hem vücudumuz hem de cildimiz için oldukça faydalıdır. Cildin esnekliğini korumasını sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz besinlerin porsiyon miktarlarına dikkat ederek tüketmeye özen gösterelim. Unutmayalım ki tükettiğimiz her besin, etkilerini yüzümüze yansıtarak gösterir.

ışıltılı bir cilt için tüketilmesi gereken gıdalar, sağlıklı bir cilt için, sağlıklı gıdalar
Kaynaklar