Sisal Fırça: Kuru Vücut Fırçalamaya Vegan Alternatif

sisal fırça

Size de kaktüs fırçalar çok sert at kılı fırçalar çok mu yumuşak geliyor? Ya da at kılı vücut fırçalarına alternatif vegan fırça arayanlardan mısınız? Cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Bakım rutinlerinize dahil etmek isteyeceğiniz kuru vücut fırçalamaya vegan alternatif sisal fırça hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için araştırdık!

Neden sisal fırça tercih etmelisiniz?

Piyasada farklı malzemeden yapılmış birçok fırça bulabilirsiniz. Mesela; at kılı, sentetik, naylon gibi. Ancak sisal fırçanın diğer fırçalardan önemli birkaç farkı var! Sisal fırça sürdürülebilir kaynaklar kullanılarak sadece sisal bitki liflerinden hazırlandığı için ekolojik ve vegandır.

Sisal, Agave sisalane adı verilen çok yıllık bir sukulent bitkisidir. Yüksek verimli, çevre dostu olan bu bitkiden, sürdürülebilir yöntemlerle herhangi bir kimyasal madde kullanmadan özel lifler elde edilir. Bu lifler daha sonra elde işlenerek fırça haline getirilir. Liflerin dayanıklılığı yüksek olduğu için az bakım gerektirir; aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidir. Toz partiküllerini tutmaz ve nemi kolayca emmezler. Ayrıca sisal lifleri ile hazırlanan vücut fırçaları, uzunlukları sayesinde rahat bir tutuş ve vücuda her yönden erişim kolaylığı sağlarlar. Sisal fırçanın bükülerek ve kıvrılarak kullanılabiliyor olması çok büyük rahatlık sağlıyor. Vücudun herhangi bir bölümünün kıvrımına uyar. Özellikle omuz ve sırt için kullanımı çok rahat. Cildinizi çizmeden ve tahriş etmeden, kendi ayarlayacağınız oranda baskı uygulayarak vücudunuza masaj yapmanıza yardımcı olurlar.

Sisal fırçanın faydaları:

  • Doğal peeling etkisi ile pul pul dökülen ölü deriyi temizler.
  • Lenf sistemini uyararak detoks etkisi yaratır, vücuttaki toksinleri atmayı sağlar.
  • Düzenli uygulamalar sonrası selülit ve çatlak oluşumunu minimuma indirir.
  • Cilde hapsolan yağı ve kiri temizleyerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Böylece cilt daha kolay nefes alır. 

Nasıl kullanmalısınız?

Fırçalama tekniği genelde aşağıdan yukarıya doğru, küçük vuruşlar ve dairesel hareketler şeklinde olmalıdır. Derinin her bölümünü kalp ve göğüs bölgesine doğru 10 kere fırçalamak yeterli olacaktır. Çok sert bir şekilde bastırmamaya, vücudu tahriş etmemeye özen göstermeli ve mutlaka fırçalamadan sonra duşa girip, duş sonrası da doğal bir vücut yağı/losyonu ile cildi yumuşatmalısınız.

Hangi sıklıkla kullanmalısınız?

Sisal vücut fırçasını günlük olarak kullanmanızda bir sakınca yok. İster sabah, ister akşam cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Sabahları vücudunuzu canlandırmak, enerji ve dolaşımı arttırmak için, akşamları ise günün yorgunluğunu ve stresini atmak ve biraz gevşeyebilmek adına o günkü ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz.

Eğer kuru vücut fırçalamaya yeni başladıysanız veya hassas bir cildiniz varsa haftada bir kere nazik hareketlerle, masaj yaparak başlayabilirsiniz. Cildinizin hassasiyet durumuna göre hızı ve basıncı ayarlayabilirsiniz ve uygulama sıklığını artırarak haftada 2-3 güne çıkarabilirsiniz.

Sisal fırça ile cilt bakımı nasıl yapılır?

  1. Her kullanımdan sonra fırçayı hafifçe avuç içinde gezdirerek fırçadaki kiri ve ölü deri kalıntılarını temizleyin.
  2. Sisal lifler arasında bakteri oluşma riskini azaltmak için çay ağacı uçucu yağı ve su ile hazırlanmış bir karışımı fırçaya püskürtün veya fırçayı bu suya baktırıp bir süre içinde bekletin. Daha sonra fırçayı durulayıp, fazla suyundan arındırıp kurumaya bırakın. 
  3. Haftada bir kez ılık sabunlu suyla yıkayıp açık havada sapından asarak kurumaya bırakın. Tekrar kullanmadan önce fırçanın tamamen kuruduğundan emin olun.

Yazarın Favorisi: Ben bir süredir MC Atelier doğal sisal vücut fırçasını çok severek kullanıyorum. Fırçanın kullanımı çok rahat, vegan olması da bence harika. At kılı fırçalar bana yumuşak geldiği için bunu tercih etmiştim. Orta sertlikte lifler vücudumu çizmeden ölü derileri temizliyor. Kısa sürede selülit görünümünü de gözle görülür derecede azalttı. Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için sizlere de kalpten tavsiyemdir, bu markanın sisal vücut fırçasını deneyebilirsiniz.

cilt bakımı, güzellik, kuru fırçalama, sisal fırça
Kaynaklar