Bollywood Sinemasından Birbirinden Keyifli 5 Film

Hepimiz küçüklüğümüzden beri Hollywood sinemasının bize yansıttığı kültüre alışkınız. Peki ya hiç başka bir kültüre, dile ve dine şans vermeyi düşündün mü? Bugün, izledikten sonra ruhunda bambaşka duygular uyandıracak olan 5 Bollywood filmini senin için seçtim. İyi seyirler!

Tutsak Kalpler (Haseen Dillruba)

Yapım Yılı: 2021

IMDb: 6,9

Yönetmen: Vinil Mathew

Oyuncular: Taapsee Pannu, Vikrant Massey, Harshvardhan Rane

Küçük bir kasabada gerçekleştirilen cinayet, bütün kasaba halkını şoka uğratır. Kurbanın eşinin baş şüpheli olarak sorgulandığı cinayet davasında, acılı eşin verdiği ifadeler ve evliliklerine dair açıkladığı ayrıntılarla gerçekler giderek belirsizleşmeye başlar.

Kali

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 6,9

Yönetmen: Sameer Thahir

Oyuncular: Dulquer Salmaan, Sai Pallavi

Siddharth, Hindistan’ın Kochi şehrinde yaşayan bir banka çalışanıdır. Anjali isimli, delicesine aşık olduğu genç kadınla olan evliliği, zaman zaman yaşadığı öfke patlamaları sebebiyle derin yaralar almaktadır. Ancak karısını kaybetmek istemeyen Siddharth öfke sorunu ile yüzleşmeye karar verir.

İlgini çekebilir: Sevgi ve Fedakarlık Duygularınızı Harekete Geçirecek 5 Film Önerisi

İngilizce Mingilizce (English Vinglish)

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 7,8

Yönetmen: Gauri Shinde

Oyuncular: Sridevi, Adil Hussain, Mehdi Nebbou

Sashi, Hindistan’daki tipik ev hanımlarından biridir. Kocası ve çocuğu tarafından sürekli eğitim düzeyi ve İngilizce bilmemesi sebebiyle aşağılanır. Sashi ailesinin bütün yükünü tek başına göğüslemesine rağmen değeri bilinmez. Bu sırada Amerika’da yaşayan ablasının düğünü için bir davetiye alır. Ailesi tarafından aşağılanmalardan sıkılan Sashi için bu müthiş bir fırsattır! Amerika’da İngilizce öğrenmeyi kafasına koyar ve bunun için sadece 4 haftası vardır.

Dangal

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 8,4

Yönetmen: Nitesh Tiwari

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Zaira Wasim

Büyük bir güreş hayranı olan Mahavir Singh Phogat, iki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır.

İlgini çekebilir: İngiliz Edebiyatının Romantik Kalemi Jane Austen’den Sinemaya Uyarlanmış 5 Film

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 8,4

Yönetmen: Aamir Khan

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan

8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından taktir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yanışana kadar. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

Bollywood filmleri, bollywood sineması
Kaynaklar