Evinizin Hava Kalitesini İyileştirmek İçin 7 Yöntem

“Particulate matter” tanımını daha önce hiç duymuş muydunuz? Birçok insan bu konunun sağlığımız üzerindeki etkisine hakim değil. Hava kirliliği derecelendirmesinde kullanılan particulate matter, en basit tanımıyla üst solunum yolları tarafından filtrelenemeyecek kadar küçük, insan sağlığına tehdit oluşturan partiküllerdir. Bu partiküller solunum yolundan direkt geçerek bağışıklık sistemine girer ve bu da potansiyel hastalık riski demektir. Bu küçük partiküller küf, bakteri, virüs, allerjen ve toksinleri içerebilir.

EPA’ya göre particulate matter, kalp ritim bozukluğu, kalp krizi, astım krizi ve bronşit gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle de kalp veya ciğer hastalıkları olanlar, yaşlılar ve çocuklar buna karşı daha dikkatli olmalıdır. 

Evinizdeki bu zararlı partikülleri azaltmak, evinizin hava kalitesini artırmak için bir zorunluluktur. Öyleyse bu yaz evinizin havasını temizlemenize yardımcı olacak 7 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz! Size önereceğimiz adımları izleyerek daha aydınlık ve hafif bir eve kavuşacak ve havada asılı kalan o ağırlığı evinizden dışarıya uğurlayacaksınız.

Toz alma rutininizi aksatmayın.

Sık sık toz almak, evinizde oturan o minik partiküllerin sayısını azaltmanın kolay bir yöntemidir. Özellikle daha fazla toz toplama eğiliminde olan mobilyaların arkası, klima filtresi ve pervaz gibi yerlere dikkat etmekte fayda var.

HEPA filtreli süpürge kullanın.

Sertifikalı bir HEPA filtre kullanmak, evinizi temizlerken o süpürdüğünüz partiküllerin filtreden tekrar dışarı çıkmasını ve havaya karışmasını önleyecektir.

Sadece temizlemeyin, aynı zamandan dezenfekte edin.

İki işi ayrı ayrı yapmamak için hem yüzey aktif maddeyi hem de antiseptiği aynı anda içeren temizlik ürünleri kullanabilirsiniz. Böylece partikülleri yüzeyden ayırabilir ve iritasyona neden olabilecek bakteri, virüs ve tozlardan bu yolla kurtulabilirsiniz.

Filtrelerinizi değiştirin.

Düzenli olarak evinizdeki bütün mekanik sistemlerin filtrelerini değiştirmek ve havalandırma borularını temizlemek, evinizde sirküle eden partikülleri azaltacaktır.

Evinizi, rutubete sebep verebilecek su birikintilerinden koruyun.

Evinizdeki nem oranını kontrol ederek suyun verebileceği hasarlara karşı önlem alın. Suya eğilimli alanlarda su kaçak tespit cihazı ile bakteri ve küfün evinizdeki partikülleri çoğaltmadığından emin olabilirsiniz.

Buna ek olarak, duş kabininizi ve mutfak lavabonuzu kullandıktan sonra kurulamak iyi bir günlük alışkanlıktır.

Eğer evinizde rutubet olduğunu fark ettiyseniz hemen önlem alın.

Eğer bir yerde su birikintisi varsa, o alanı hemen kurutmak ve nemini almak küf oluşumunu önlemek için çok önemlidir. Maalesef ki küf 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde büyüyebilir.

Oldu da fark etmediniz ve su sızıntısı ve nemi bir süredir varsa şiddetini anlamak için algılarınızı kullanabilirsiniz. Sızıntının yakınında görünür su lekesi veya renk değişikliği var mı? Nemi hissediyor musunuz? Eğer bunlara cevabınız evet ise o halde sızıntının yerini belirleyin ve o alanı kurutmaya başlayın. Daha sonrasında bu alanda bir yetkiliyi aramak ve o bölgeyi kontrol ettirmek küf artışı olmadığından emin olmanızı sağlayacaktır.

Hijyene dikkat!

Son olarak da tabii ki hijyene (özellikle de el hijyeni!) önem gösterin. Eğer evinize davetsiz virüs veya bakteri getirmek istemiyorsanız ayakkabılarınızı kapının dışında bırakın, kapı girişi olsa bile evinizin içerisinde bulundurmayın. 

Kaynaklar
bahar temizliği, hava kalitesi, hava kalitesi nasıl artırılır?, HEPA filtreli süpürge