Karavanlar İçin Dekorasyon Önerileri

Üç heceden oluşan, hayallerimizi süsleyen ve yalnız kalmak istediğimizde belki de en ihtiyaç duyduğumuz şey: Ka-ra-van. 

Bazılarımız hayalini kuruyor, bazılarımızda ise şu an var ve nasıl dekore etmesi gerektiğini düşünüyor. İşte bu yazımız hem hayalini kuranlar, hem de hayalini yaşayanlar için. 

Özgürlük duygusunu sonuna kadar alabilmeniz için önemli bir araç olan karavanlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yaşam alanınızı bir ev konforunda oluşturmaktır. Kısıtlı bir alanınız olduğundan ötürü bu alanın en konforlu, keyifli ve mobil olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. 

#gkupdesign olarak, karavanın sahibinin tarzını yansıtması gerektiğine inanmaktayız. Bu yüzden karavanları iç ve dış olarak dizayn ederken tamamiyle sahiplerinin tarzlarına yakın bir şekilde yaratmaktayız, fakat bunu yaparken mekanın her m2 ‘sini kullanmaya özen göstermekteyiz. 

Bu yazımızda karavanınızı tasarlarken dikkat etmeniz gereken birkaç maddeye değinerek farklı dekorasyon alternatifleri sunacağız. 

İlgini çekebilir: 2020 Dekorasyon Trendleri

Bırakın karavanınız doğayı ve kendi stilinizi yansıtsın. 

Karavan sahiplerinin en çok sevdiği şey manzaraya, doğaya karşı yaşamaktır. Dolayısıyla doğa ile bütünleşik bir dekorasyon sizi bu duyguya daha da çok yakınlaştıracaktır. Bu sebeple karavanınızın döşemelerini masif ahşap paneller ile kaplamanız sizi doğaya daha yakın hissetirecektir. Hem doğadan bir esinti yaratmış olacaksınız hem de masifin doğası gereği ortama sıcaklık katacaksınız. 

Çok çalışan biri olabilirsiniz ve bunu göçebe (nomad) olarak yapıyor olabilirsiniz. Bu noktada karavanınızı tasarlarken stilinizi yansıtması için karavanın duvarlarına haftalık planlayıcılar yapıştırabilir ve karavanınız içerisinde muhakkak başka bir amaca da hitap edebilecek bir çalışma masası oluşturabilirsiniz. Bu tarz mobil yaşam alanları tasarlarken en çok dikkat edilmesi gereken şeyin kullanılacak aracın bir çok amaca hitap etmesidir. Mesela çalışma masanız aynı zamanda yatağınızın bir kısmı olabilir ya da mutfak tezgahınızın bir uzantısını, şöför koltuğunun arkaya dönmesini sağlayarak bir çalışma masası haline getirebilirsiniz. 

İlgini çekebilir: Mutluluk Veren Hayal Ev Akımı: Tiny House

Depolama çözümleri

Karavanlarda depolama alanları da en önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden mekanda bulunan en küçük alanın bile depolama alanı olarak düşünülmesi çok önemlidir. İlk depolama alanı yaratılması gereken yer ise yatak altıdır. Yatağınızı yerden biraz yüksekte oluşturarak altını, gündelik eşyalarınız, kıyafetleriniz, dışarıda oturmak istenildiğinde masa-sandalye takımlarınız, hobileriniz ve portatif tuvalet için depolama alanı olarak oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda depolama işlevini aracın duvarlarına bazı kapalı/açık depolama ögeleri entegre ederek de yapabilirsiniz. Mutfak bölümünde ise tezgah altı bunun için çok uygun olacaktır. Mutfak eşyalarınızı depolamak için tezgah altında kapaklı depolama alanları oluşturabilir, bunları bir organizer yardımı ile segmente edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her depolama alanını ve içindekileri iyice karavana sabitlemeniz gerektiğidir çünkü aracınız hareket ettikçe arkada bütün eşyalarınız da hareket edecektir. Eşyalarınızın sürekli düşmesini istemezsiniz değil mi? 

Banyo alanı

Özellikle motokaravanlarda banyo alanı yaratmak pek mümkün olmadığı için onun yerine mutfaktaki armatürün çıkabiliyor ve uzayabiliyor olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle duş başlığı olarak kullanılabilir ve doğayla bütünleşik bir duş alma imkanı sunacaktır. Konumlandıracağınız tuvaletin de Türkiye’de bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Kasetli tuvalet ve portatif tuvalet olarak adlandırılan bu iki model uygun fiyatlara edinilebilir. Bunların dışında Türkiye’de henüz bulunmayan fakat yurt dışından rahatlıkla sipariş verilebilecek bir başka model ise komposto tuvalettir. Komposto tuvalet, insan ve doğaya daha saygılı bir yapıya sahip olduğu için bizim önereceğimiz modeldir.

İlgini çekebilir: Yatak Odanızı Canlandırın: 7 Modern Dekorasyon Önerisi

Aydınlatma

Gelelim aydınlatma kısmına! Mekanın olmazsa olmazı olan aydınlatmada, çok fazla aydınlatma ögesi kullanmadan daha basit ve şık çözümler üretilmesi yerinde olacaktır. Bunun için ilk etapta mümkün olan her yüzeyde doğal ışıktan yararlanmak için pencere kullanılması, hem mekanı ferah ve aydınlık göstermek için doğru olacaktır hem de özellikle yaz aylarında karavan içinde hava sirkülasyonuna yardımcı olacaktır. Bunun dışında gece aydınlatması için içeride mini led spot aydınlatma ögeleri, dışarıda da daha güçlü sensörlü ve sabit led aydınlatmalar kullanılmalıdır. 

Hep karavanın içinden bahsettik, peki ya dışı?

O güzel gökyüzü, deniz, dağ manzarasına en yakışacak dekorasyon önerileri ne olabilir? 

Bizce de karavan dışında çokça vakit geçirmek en doğru karar. Bu yüzden orada da bir yaşam alanı oluşturmak gerekli. Bunu yaparken de bizce en güzeli doğanın tadını en üst seviyede almak. Dışarıya kamp sandalyesi ve masalarınızı koymadan önce, bohem stilinde bir kilimi yere sermeniz ve kilim üzerine kamp sandalyesi ve masanızı koymanızı öneririz. Sonrasında karavanınızın size yakın olan tarafına geceleri loş bir aydınlatma ile oturduğunuz yerin hafif aydınlatılması size çok hoş bir ambiyans yaratacaktır. Eğer ki karavanınız ve mutfağınız uygunsa mutfağınızın olduğu yerde dışarıya doğru açılır bir pencere ile karavanınız dışında, karavanınıza entegre bir amerikan bar yaratabilirsiniz. Bu da size ekstradan bir oturma alanı daha oluşturmuş olacaktır. Muhakkak karavanınıza mobil bir tente entegre etmeyi unutmayın! Tente seçimi yaparken de mümkünse daha organik malzemeler ve toprak rengi seçmeniz doğru olacaktır. 

Evet, biz sizlere karavanınız için bazı dekorasyon önerilerinde bulunduk, sıra sizde! Karavan hayalinizi gerçekleştirin dekore edin ve sosyal medyada #gkupdesignilekaravan etiketiyle paylaşın! Tüm hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğimizle! 

Kaynaklar
karavan, karavan banyo alanı, karavan depolama çözümleri, karavanlar için dekorasyon önerileri