Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan En Yaygın 10 Hata

Kilo kontrolünde sağlıklı beslenmenin rolü şüphesiz çok büyük. İdeal kilomuza ulaşmak için bazen çeşitli yollar deniyoruz. Başarısız olduğumuzda da kilo vermenin çok zor olduğunu düşünüyoruz. Her şeyi doğru yaptığını düşünüp kilo vermekte zorlanıyorsan sana uygun olmayan bir beslenme planıyla ilerliyor olabilirsin. İşte diyetteyken çok sık yapılan 10 hata:

1. Çok düşük kalorili beslenme planı uygulamak

Günlük kalorinizi 1000 kalorinin altına düşürdüğünüzde, hızlı bir şekilde kilo vermeniz kaçınılmazdır ancak bu kadar az kalori ile beslendiğinizde metabolizmanız ve kilo vermeniz yavaşlayacak, sonrasında da kilo alımınız daha kolay olacaktır.

2. Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltıyı atlamak, kaloriyi azaltmanın kolay bir yolu olarak gözükse de günün geri kalanında daha çok açlık hissetmenize, öğlen yemeğinde daha büyük porsiyonlar yemenize ve daha çok kalori almanıza neden olabilir. Protein ve lif açısından zengin kahvaltılar gün içerisinde fazladan kalori almamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, kahvaltı yapan bireylerin sağlıklı kiloda kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İlgini çekebilir: “Sağlıklı Besleniyorum Ama Kilo Veremiyorum”Diyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 9 Madde

3. Su tüketiminin çok az olması

Bu durum aslında düzeltilmesi en kolay diyet hatalarından birisidir. Su, kalori yakmak için çok önemlidir. Vücudunuzu susuz bırakırsanız metabolizmanız ve kilo vermeniz yavaşlar. Öğün aralarında su tüketmeye özen gösterin.

4. Light veya diyet ürünleri, sağlıklıdır düşüncesiyle kontrolsüzce tüketmek

Light veya diyet ürünleri, “Kalorisi az, sağlıklıdır,” düşüncesiyle kilo vermek için iyi bir seçenek olarak görebilirsiniz ancak bazen bu ürünler tam tersi bir etkiye de neden olabilir. Beğenilen lezzeti sağlamak için ilave şeker eklenmemiş olmasına dikkat edin. Böyle olduğunda daha çok acıkır, daha fazla kalori alırsınız. Aldığınız ürünün besleyici ve az işlenmiş olmasına dikkat edin.

5. Gerçekçi olmayan hedefler koymak

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene ulaşmak için hedefler koymak, motivasyonunuzu artırır. Gerçekçi olmayan hedefler koyduğunuzda motivasyonunuz kırılır ve bu durum diyetinize sadık kalmanızı zorlaştırır. Hedeflerinizi daha gerçekçi ve ulaşılabilir koyun. ( Bir yılda ağırlığının %10’unu kaybetmek gibi). Böylelikle cesaretiniz kırılmayacak ve başarma şansınız artacaktır.

İlgini çekebilir: Bağışıklık Sistemini Destekleyen 3 Sağlıklı Atıştırmalık Tarifi

6. Ara öğün yapmamak

Bilinçsizce tüketilen atıştırmalıklar kilo vermenizi zorlaştırırken protein bakımından zengin bir ara öğün yapmak kilo kaybınızı destekleyebilir. Ara öğün olarak kuruyemiş tüketmek, proteini yüksek bir seçimdir ve araştırmalar kuruyemiş tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha zayıf olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

7. Yeterli protein tüketmemek

Kilo vermeye çalışıyorsanız yeterli protein almak son derece önemlidir. Protein, kilo kaybı sırasında iştahı ve kalori alımını azaltır; tokluk hissini, metabolizma hızını ve kas kütlesini artırır.

8. Egzersiz yapmamak

Yapılan egzersiz, kaybedilen yağsız kütle miktarınızı en aza indirmeye, yağ kaybını artırmaya ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Ne kadar yağsız kütleniz varsa kilo kaybını desteklemek de o kadar kolay olur.

İlgini çekebilir: Sağlıklı Bir Kilo Verme Süreci İçin 6 Altın Kural

9. Lif bakımından yetersiz beslenmek

Araştırmalar, diyette çözünür life yer vermenin, iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Öğünlerde lifli besinler tüketmek, iştahı ve kalori alımını azaltmaktadır.

10. Kalorisi fazla içecekler tüketmek

Kalori hesaplarken içtiğimiz içecekleri göz ardı edebilmekteyiz. Kremalı, şuruplu kahveler; alkol, meyve suyu, meyveli soda gibi içecekler farketmeden fazladan kalori aldığımız içeceklerdir.

Yardımcı Kaynaklar:

ara öğün, diyet, kilo vermeye çalışırken yapılan hatalar, sağlıksız beslenme
Kaynaklar