Kök Çakramızın Dengede Olmadığını Nasıl Anlarız? Nasıl Dengeleriz?

Kök Çakra bizi maddi dünyaya bağlar, kozmik enerjileri maddi ve manevi düzeye aktarır ve dünyasal enerjiyi bedenimize iletir. Toprak Ana ile bağlantı kurmamıza ve yaşamı devam ettirmemizi sağlar. Bize dünyasal kararlılık ve hayatımızı kurabileceğimiz sağlam temelleri verir diğer çakraların yaşamsal temelini oluşturur ve yaşam gücünün kaynağıdır. İçsel Denge için 7. çakra ile uyumlu olmalıdır.

Renk: Kırmızı
Yeri: Boşaltım organlarının bulunduğu apış arasında, omurganın en altında, bağırsakların ve anüsün birleştiği güç merkezinde bulunur.
Bedende: Omurga, kemikler, dişler, makat, bağırsaklar, prostat bezi, kan ve hücre yapımı
Element: Toprak

Kök Çakra dengeli olduğunda:

Yaşam sevinci, yaşama bağlılık-uyum, güven, maddi ve manevi güç, cesaret, neşe

Kök Çakra dengeli olduğunda yaşama bağlı oluruz, yaşam sevincimiz ve isteğimiz artar, kendimizi güvende hissederiz. Yaşamın doğası ve yeryüzü ile uyum içinde yaşarız. Dünyaya kök salmak, aile kurmak, genişlemek, büyümek isteriz. Maddi olarak kendimizi varlıklı ve güvende hissederiz. Değişime uyum sağlayabiliriz. İçsel olarak güçlü, neşeli ve mutlu hissederiz.

Kök Çakra dengesiz çalıştığında:

Kızgınlık, öfke, saldırganlık, kendi istediklerini kabul ettirmeye çalışmak için zorlama, sert-katı olma, gücenmişlik

Kök Çakra dengesiz olduğunda yaşamdan kopuk veya bağımlılıklar ile kopma eğilimimiz artar. Kişisel ihtiyaçlarımızı tatmin etmek için arzu ettiğimiz her şeye hemen sahip olma hırsı geliştiririz. Sağlığımızı, beslenmemizi, uyku düzenimizi ve dinlenme ihtiyacımızı ihmal ederiz. Aynı şekilde başkalarının da ihtiyaçları olduğunu göz ardı ederiz. Kaybetme korkusu çok yoğun olduğundan; güvende hissetmeyiz ve yaşama, insanlara ve olaylara bir mesafe geliştiririz. Bazı davranış ve tutkuları dizginleme iradesine sahip olmayız. Özgürce alıp veremeyiz.

İlgini çekebilir: Sakral Çakra: Dengede Olmadığını Nasıl Anlarız? Nasıl Dengeleriz?

Kök Çakra yetersiz çalıştığında:

Fiziksel yorgunluk, halsizlik, dirençsizlik, kararsızlık, belirsizlik, duygusal acı

Kök Çakra yetersiz çalıştığında fiziksel olarak dirençsiz, yorgun ve halsiz oluruz. Maddi ve manevi olarak güçsüz ve dirençsiz oluruz. Geçmiş ile ilgili takıntı yapabiliriz. Yaşamdaki büyük olaylar bir yana küçük olaylar bile endişe kaynağı olur. Belirsiz hissi ile boğuşuruz. Aynı zamanda sanki bu Dünya’da değilmişiz, ayaklarımız yere basmıyor gibi havada hissederiz. Bırakın çalışmayı, günlük rutin işleri bile yapacak halde olmayız. Kararsız ve başarısız hisseder ve sanki dünyanın bütün yükü üstümüzdeymiş gibi omuzlarımız çökük dolaşırız. Yaşam mutluluktan çok ağırlık verir.

Kök Çakrayı Dengelemek ve Canlandırmak İçin Yöntemler

Doğa Terapisi

Kan kırmızısı bir güneşin doğuşunu ya da batışını ya da ışıl ışıl bir şafak veya akşam vaktini düşünmekle kök çakranızı yaşama döndürebilir ve öteki çakralarla ve kişiliğinizin bütünüyle uyumlu duruma getirebilir, bu küme içindeki sınırlanmış yapıları gevşetebilirsiniz. Birinci çakra yoluyla gezegenimizin rahatlatıcı, dengeleyici ve canlandırıcı enerjisini almak için, lotus pozisyonunda yere oturun ve bilinçli soluyarak kokusunu içinize çekin. Eğer bu iki doğal deneyimi de birleştirebilirseniz, kök çakranızdaki en uygun holistik etkiye ulaşabilirsiniz.

Ses Terapisi

Müzik: Kök çakrayı faaliyete yöneltmek için en uygun müzik monoton, vurgulu ritmlerden oluşmalı. Çoğu ilkel kabilenin eski müzikleri bu ritmlerden en iyi şekilde ifade ederler. Dansları da doğayla, onun tüm enerjisi ve yaşam şekilleriyle ilişki kurmaya yarar. Kök çakrayı öteki çakralar ve kişiliğimizle uyumlu kılmak için doğal sesleri kullanabilirsiniz. Kendi doğal mekanlarında bulunamıyorsanız, kasetler ve kayıtlar da işe yarayacaktır.

Ses: ”U” sesi kök çakraya aittir ve pes Do’dan söylenmelidir. ”U” sesi köklerinize doğru bir hareket başlatır. Bilinçdışının derinliklerine inerken birinci çakranızın özgün, dünyasal gücünü canlandırır.

Mantra: LAM

İlgini çekebilir: Mantra Meditasyonu ile Sesin Şifası: Beden, Zihin ve Ruh Bütünlüğünü Dengeleme

Renk Terapisi

Birinci çakraya berrak, parlak bir kırmızı ile hareket kazandırılır. Kırmızı renk ısıtır ve canlandırır. Yaşam gücünü, canlılığı ve cesareti uyandırır. Eğer bu kırmızı, mavi ile gölgelendirilirse yaşam dürtülerinin yaşam dürtülerinin ruhsal enerjinizle yayılmasına yardım eder.

İlgini çekebilir: Çakralarımızı Nasıl Dengeleriz?

Değerli Taş Terapisi

Akik: Akik, ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendi kendinize güven duymanıza yol açar ve cinsel organları aktive eder. Bazı kristal ilaveleriyle, Akikler içinizde büyüyen, fiziksel ya da zihinsel yaşam şekillerini korurlar. Güveni güçlendirirler. Doğum sancılarını azaltırlar.

Hematit (Doğal Demir Oksidi): Hematit, güç ve enerji sağlar. Bedende canlandırıcı bir etkisi vardır. Gizli enerjileri hareket ettirir. Böylece zayıflık hallerinin üstesinden gelmenize yardım eder ve hastalıktan sonraki iyileşme dönemini destekler. Dahası, kanın ve hücrelerin sağlıklı bir yapıda olmasını sağlar.

Kırmızı Yeşim Taşı: Yeşil-kırmızı yeşim taşı sizi Toprak Ana’nın temel gücü ve sevgisi ile bağlar. Alçakgönüllülüğü ve bencil olmamayı öğretir. Kanınızı güçlendirir ve size canlılık, kararlılık, güç ve sabır verir. Fizik bedeni temizler, dönüştürür, iç kuvveti ve huzuru bulduğumuz doğal yaşam çevrimlerinde bir güvenlik duygusu oluşturur.

Grena veya Lal: Lal, dürtü, irade, özgüven ve başarı sağlar. Bilinmeyeni gözlerimizi açar ve duru görüyü destekler. Cinsel dürtüleri teşvik eder ve dönüştürücü, canlandırıcı bir enerjiye dönüşmesine yardım eder. Fiziksel olarak da cinsel organların iyileşmesine yardımcı olur ve kan dolaşımını canlandırır.

Kırmızı Mercan: Kırmızı mercan yaşamsal, akıcı enerjidir. Kan hücrelerinin yapılması destekler. Kararlılık sağlar ve aynı zamanda hayat gayesi içinde sürüklenirken kendi benliğinize sıkıca tutunmanıza yardımcı olur.

Yakut: Saflaşmaya, değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji verir. Fiziksel ve ruhsal sevgi arasında, cinsellik ve ruhsallık arasında uyumlu bir sentez kurar ve böylece yeni deneyimlere açık hale getirir.

İlgini çekebilir: 4 Adımda Kristal Kullanım Kılavuzu: Mutluluk, Aşk, Bereket ve Sağlık İçin Kristalleri Nasıl Kullanırız?

Aromaterapi

Sedir: Sedir ağacı yağının keskin kokusu sizi dünya güçleriyle ve tüm doğal yaşam şekilleriyle bağlar. Enerji yaratmaya yardım eder ve “Toprak Ana”nın kucağında berraklık ve güven duygusunu açığa çıkarır.

Karanfil: Karanfil yağı kök çakradaki engellenmiş enerjilerin çözülmesine yardım eder. Korunma ve güvenlik ihtiyacından kaynaklanan eski ve sınırlayıcı toplumsal kalıplardan kurtulmanıza yardımcı olur ve kendinizi yeni, taze enerjilere açmanızı sağlar. Bu şekilde, titreşimlerindeki mesajı alabilirseniz, değişime ve yenilenmeye doğru yönelebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Aromaterapi 101: Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Kök Çakra İçin Olumlamalar

  • Fiziksel bedenimin varlığını hissediyorum.
  • Şimdi hayata ve hayatın akışına güveniyorum.
  • Geleceğe güvenle bakıyorum çünkü hayat benim tüm ihtiyaçlarımı anında karşılıyor ve destekliyor.
  • Özgürüm, yeterliyim ve yaşamın her alanında doyum içindeyim ve yaşamdan keyif alıyorum.
  • Olanı olduğu gibi kabulleniyorum.
  • Ben yaşamla bir ve bütünüm aynı bir ağaç gibi kökleniyorum.
Kaynaklar
çakra dengeleme, kök çakra