Kaybolmuş Hissetmenin Üstesinden Gelmek İçin 4 Adım

Kendinizi hiç kaybolmuş veya dağılmış hissettiniz mi? Sanki birileri geldi ve kurduğunuz düzeni yerle bir etti. Aslında birileri gelip bir şeyleri yerle bir etmiyor. Bunu kendimiz yapıyoruz. Özellikle pandemi döneminde hayatlarımız ve alışkanlıklarımız tamamen değişti. Bu değişimin olumlu ve olumsuz getirileri de bizi hayatımızı tekrardan sorgulama eğilimine yöneltti. Biri gelip bizi kurtarsın istedik… Halbuki şunu çok iyi biliyoruz ki bizi kurtarabilecek tek kişi yine kendimiziz.

O zaman dönüşmek istediğimiz o insanı yeni baştan tanımlayalım. Yeni alışkanlıklar ve farkındalık kazanarak olmak istediğimiz insana doğru ilk adımı birlikte atalım. Sadece şunu unutmayın; kendinizi keşfetmek ve olmak istediğiniz insana dönüşmek, hayat boyu üzerinde çabalamaya devam edeceğiniz bir süreç olacak. Tıpkı mutluluk gibi, bir varış noktası olmayacak.

Dönüşürken düşüncelerimiz bize engel olmaya çalışabilir ama düşünceler gelir ve giderler. Kendimizi kontrol etmeyi öğrendiğimizde, kendimiz için en doğru kararları da vermeye başlarız. Şu an içinde bulunduğunuz durumu kabul ederek işe başlayıp, dönüştürmek istediğiniz durumlara odaklanarak yola çıkabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Kendini Tanıma Yolculuğu: İnsan Olmak Üzerine Felsefi Bir Bakış

Dağılmışlık duygusundan kendinizi kurtarmanıza yardımcı olacak 4 adım:

1. Alışkanlıklarınızı değerlendirin

Sabah erkenden uyanmak mı istiyorsunuz? O halde sabah erken uyanın. Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? O zaman sigarayı bırakın. Tüm bunlar gerçekten düşündüğünüz kadar zor ve karmaşık durumlar değil. Yeni bir alışkanlık oluşturmak zor ancak iradenizi kullandığınızda ve gerçekten bir şeyleri değiştirmek istediğinizde bunu yapabilirsiniz. İşe ilk olarak yeni bir alışkanlık kazanarak değil, değiştirmek istediğiniz ve sizi artık iyi hissettirmeyen alışkanlıklarınızla vedalaşmakla başlayın. Değiştirdiğiniz her kötü alışkanlığın yerine ise yeni bir alışkanlık koyun.

2. Hayatınızı yaşamanıza engel olan düşüncelerden kurtulun

Korkularınızdan kurtulup yaşamı deneyimlemeye başlayın. Çoğu kişi korktuğu için gerçek potansiyelini fark edemez. Örneğin zihninizde şu fikirlere sahipsiniz diyelim: “Eğer tek başıma seyahate çıkarsam başıma kötü bir şey gelebilir”, “Blog açarsam yazdıklarımı kesin kimse okumayacak,” veya “Spor salonuna yazılırsam insanlar benimle alay edecek, zaten ideal kiloma da hiçbir zaman ulaşamayacağım.”  Peki ya tüm bu cümleleri şu şekilde değiştirmeye ne dersiniz? “Yalnız başıma seyahat etmeye başladığımda yeni yerler ve insanlar keşfedebilirim”, “Blog yazmaya başladığımda işler yolunda giderse bu aktiviteyi tam zamanlı bir işe dönüştürme imkanım olabilir”, “Ya spor yapmak özgüvenimi inşa etmeme yardımcı olursa?”

İlgini çekebilir: Zorlukların Üstesinden Gelmek İçin 4 Yol: Zümrüdü Anka Kuşu Efsanesi

3. Size kendinizi kötü hissettiren insanlardan uzaklaşın

İlk olarak etrafınızı size kendinizi iyi hissettiren insanlarla çevrelemelisiniz. Aynı frekansta olmadığınız kişileri hayatınızda tutmak zorunda değilsiniz. Zaman geçtikçe duygu ve düşüncelerimiz değişiyor, bu da çevremizdeki insanların da değişimini beraberinde getiriyor. Bu ilk başta elbet kolay olmayacak ancak kendi önceliklerinizi belirlemeli ve sizi anlayıp destekleyen kişilerle iletişiminizi sürdürmelisiniz. Örneğin yıllardır arkadaş olduğunuz kişilerle sohbet etmekten artık keyif almıyorsanız belki de onu geçmişte bırakmanın zamanı gelmiştir. Bu illa tüm iletişimi kesmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece görüştüğünüz süreyi sınırlayabilir ve size kendinizi daha iyi hissettiren kişilerle geçirdiğiniz vakti çoğaltabilirsiniz.

İkinci olarak ise negatif ve aynı frekansta olmadığınız insanlara karşı şunu aklınızdan çıkarmamalısınız: Eğer biri sizin büyük çaba ve keyifle yaptığınız bir iş için olumsuz konuşuyorsa, size yüklemek istediği endişe ve olumsuz enerji sadece onu ciddiye alırsanız etkili olabilir. Bu yüzden bu aşamada kimsenin düşüncelerine kulak asmayın.

İlgini çekebilir: Konfor Alanı: Hayatını Her Gün Aynı Tabaktan mı Yiyorsun?

4. Kendinizi keşfedin

Yeni alışkanlıklar oluşturabilir, size engel olan düşüncelerden kurtulabilir, çevrenizdeki negatif insanlardan uzaklaşabilirsiniz. Ama günün sonunda yine kendinizle baş başasınızdır. Kendinize öncelik vermek cesaret gerektiriyor biliyorum. Üstelik bu bazen bencillik ve egoistlik olarak da algılanabiliyor (ki bu kesinlikle yanlış bir olgu). Ama unutmayın, siz iyi olmazsanız etrafındaki kimse de iyi olmaz.

Konfor alanınızda çıkıp, hayatınızı istediğiniz gibi yaşayın.

Yardımcı Kaynaklar

Kaynaklar
alışkanlıklar, dağılmışlık, kaybolmuşluk hissi, konfor alanı