Krom Takviyesi ile Tatlı Krizinin Önüne Geçebilir miyiz?

Ansızın gelen tatlı krizleri birçoğumuzun sağlıklı beslenme sürecini etkiliyor. Son zamanlarda tatlı krizlerini önlemek için krom takviyesi tercih edilmeye başlandı. Peki tatlı krizlerinin önüne geçmek için krom takviyeleri gerçek bir çözüm olabilir mi? Krom takviyeleri işe yarıyor mu? Birlikte inceleyelim.

En baştan başlayalım: Neden tatlı krizi yaşarız?

Takviye almamıza neden olan tatlı krizlerini niçin yaşarız, gelin buradan başlayalım. Tatlı krizi yaşamanız bir hipoglisemi belirtisidir. Yani kan şekerinizin düştüğü anlamına gelir. Bu gibi durumlarda, şekeri tükettikçe daha çok şekere ihtiyaç duyarsınız.

Aynı zamanda şekerli ve fazla karbonhidratlı yiyecekler serotonin, norepinefrin ve endorfin gibi hormonların düzeyini artırdığı için kendinizi iyi hissetmenize sağlar. Tükettikçe daha iyi hisseder, daha iyi hissetmeye ihtiyaç duydukça da daha fazla tüketirsiniz. Nihayetinde, kendinizi bir döngünün içinde bulursunuz.

Bu döngüyü kırmak için krom takviyesi almayı düşünüyor olabilirsiniz. Bilimsel bir bakışla değerlendirecek olursak; diyabet hastaları için yapılan bazı çalışmalar, krom takviyelerinin vücudun insüline tepkisini iyileştirmede ve kan şekerini dengelemede etkili olabileceği söylemektedir. Yani krom takviyesi almanız açlığınızı ve tatlı yeme isteğinizi azaltarak işe yarayabilir. Tabi ki her besin takviyesinde olduğu gibi bu takviyeyi de doğru dozda kullanmak oldukça önemlidir.

İlgini çekebilir: Tatlı Krizi ile Baş Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

Krom takviyesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle bir kan tahlili yaptırın.

Krom seviyelerinizi belirlemek için onaylanmış hiçbir yöntem ve klinik olarak tanımlanmış hiçbir krom eksikliği yöntemi mevcut değildir. Bu nedenle, glukoz seviyelerinizi ve insülin direncinizi ölçtürünüz. Değerlerinize göre bedeninize kulak veriniz ve takviyeye başlamadan önce mutlaka uzmanınıza danışınız.

Beslenme düzeninizi bir diyetisyen eşliğinde sürdürün.

Hayatınızda yer alan işlenmiş hazır gıdaları çıkarın. Kan şekerinizi regüle hale getirin. Çünkü, dengesiz ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinizde dalgalanmalar olur. Tıpkı karnınız açken pasta istemek gibi, vücudunuzda açlık sinyalleri belirir. Aslında şekerinizin düşmesi, yağ, karbonhidrat, protein gibi makro besinleri dengelemeniz gerektiğinin bir işaretidir. Bu demek oluyor ki bir uzmanla ilerlemeniz doğru sonuç almanız için en sağlıklısıdır.

Krom takviyesi çeşitleri

Takviyeye başlamak istiyorum ve bir uzmana danıştım diyorsanız, işte size cebe atmalık son bir bilgi: Krom takviyesi çeşitleri.

Krom takviye çeşitleri; krom klorit, nikotinat, pikolinat ve sitrat formlarında bulunur. Kromkloritin biyoyararlılığı en azdır. Krom pikolinat formları, daha çok diyet takviyelerinde yer almakta olup, biyoyararlılığı çok daha yüksektir. Piyasadaki takviyelere bakarken koruyucu katkı maddesi gibi zararlı/gereksiz içeriklerini, güvenilirlik testlerini, organik, vegan ve glutensiz sertifikalarını göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunlara ek olarak, karaciğer, böbrek rahatsızlıklarınız varsa mutlaka bir uzmana danışınız.

İlgini çekebilir: Krill Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Krom içeren besinler nelerdir?

Sağlıklı beslenmek her zaman vücudunun ilacı olacaktır. Beslenmene krom içeren besinleri ekleyebilirsin.

Elma, üzüm, brokoli, muz, fasulye, hindi eti, sığır eti, yumurta sarısı, süt ürünler, tam tahıllar, fesleğen ve sarımsak krom içeren besinlere en iyi örneklerdir.

Gerektiği durumlarda, elbette takviye kullanabileceğinizi fakat sürdürülebilir bir yaşam tarzı için kalıcı çözümlerle yaklaşmanın daha doğru olduğu unutmayın.

Kaynaklar
krom takviyesi, sağlıklı beslenme, tatlı krizi