Baharı Karşılamak İçin 5 Yenileyici Ritüel

Havalar ısındı ve bahar bize yeni olasılıkların, yenilenmenin sinyallerini veriyor! Gerçekleşen ekinoksla birlikte yeni sezon resmen başlamış oldu. Birçok kültür için ekinoks, yeni bir yılın başlangıcını ve ruhsal doğuş anını temsil eder. Hepimizin böyle bir zamanda bu tür bir enerjiye ihtiyaç duyduğu ise oldukça açık! Öyleyse kışın ağırlığını üstünüzden atmak, bahar sezonunun bereketine kendinizi açmak ve baharı karşılamak için 5 ritüeli sizlerle paylaşıyoruz!

Evinizi yılın ağır enerjilerinden arındırın

Şimdi, evinizde dolaşan korku, endişe, öfke, dargınlık gibi eski duygulardan kurtulmanın tam zamanı! Etrafınızda birikmiş olabilecek negatif enerjileri etraflıca ele almanın vakti geldi. 

İşe evinizin ruhuyla bağlantı kurarak başlayın. Giriş kapınızı açın ve kendinizi tanıtın: “Ben [adınız]. Bu mekanda güvenli ve kutsal bir alan yaratmam için lütfen bana yardımcı ol.” Daha sonra her odada adaçayı bitkisi gibi bir bitki ile tütsü yakarak evden kötü enerjileri temizleyin. Evde dolaştığınız sırada bütün pencereleri açın. Güneş ışığı ve temiz havanın arındırıcı gücünden yararlanın. Enerji tıkanıklığı hissettiğiniz anda çabucak alkışlayın ve sıkışmış enerjiyi dağıtın.

Bütün bunları yaptıktan sonra eve girmesini istediğiniz yeni enerji için bir sunak hazırlayabilirsiniz. Bahar için hazırladığınız bu sunağa kristaller, çiçekler, özel mumlar ve biraz su koyabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Yaşadığınız Mekanı Negatif Enerjilerden Arındırmak İçin İpuçları

Baharı kutlayın

Aslında ülkemizde baharın gelişini Nevruz’da kutluyoruz. Bu, baharla birlikte umudun ve yeni ihtimallerin de kutlandığı kutsal bir gündür. Sizin ve ailenizin taze ve yeni bir başlangıçla bağdaştırdığı yemeklerle, taze ve bereketli enerjiler için bir yemek şöleni hazırlayabilirsiniz. Masaya taze çiçeklerinizi ve mumlarınızı yerleştirmeyi de unutmayın!

Taşlara dileklerinizi çizin

Olumlu mesajlarınızı yaymanın diğer bir eğlenceli yolu ise parlak, renkli kalemlerle dileklerinizi ve  baharın sembollerini bir taşın üzerine çizmek! Bu taşları evinizin dışında bir yere yerleştirebilir, bir parka bırakabilir veya şans tılsımı olarak bir arkadaşınıza verebilirsiniz. Mesela taşların üzerine “Kalbini aç.” “Şarkı söyle ve dans et.” “Evren her zaman seninle.” “Gülümse.” gibi ifadeler yazabilirsiniz.

İçinizdeki çocuğu onore edin

Baharın başlangıcında Persephone yeraltından çıkar ve toprağa bereket getirir. Aynı zamanda Pan da bu zamanda dans edip ve içerek doğayı kutlar. Bizim de sana önerimiz içindeki çocuğu keyiflendirecek bir şeyler yaparak baharın tadını çıkarman! Bisiklete bin, dans et, saçlarına çiçeklerden taçlar yap, parkta piknik yap ya da sadece dünyaya biraz daha farklı bir açıdan bak ve yeni bir maceraya atıl.

İlgini çekebilir: Kaygılı Ruh Halinizi Yatıştırmanıza Yardımcı Olacak 10 Hobi Önerisi

Su ritüeli yapın

Su bir tezahür aracıdır, dolayısıyla da kolayca sevgi ve minnet gibi olumlu enerjiler içerisine yüklenebilir. İşte sizin için bu değerli elementle çalışmanıza yardımcı olacak hızlı bir ritüel: 

  • Elinize bir bardak su alın.
  • Hayatınıza ve bedeninize minnet duymakla başlayın. Bedeninize sizi desteklediği için teşekkür edin. 
  • Daha sonra atalarınıza teşekkür edin. 
  • Gelecek olasılıklar için şükran duyun.
  • Niyetinizi suya odaklayın. Suya bakın ve “sağlık, cesaret, mutluluk, huzur” gibi arayışta olduğunuz duyguları veya durumları zihninizde tekrar edin. 
  • Suya odaklandığınız süre boyunca içsel farkındalığınızın daha da güçlendiğini hayal edin. 
  • Suyun bir kısmını için ve suyun içerisine yüklediğiniz bütün enerjileri ve niyetleri de bedeninize aldığınızı hayal edin. 
bahar ritüelleri, ekinoks, kötü enerjilerden kurtulmak, ritüel, yeniden doğuş, yenileyici
Kaynaklar