Boş Zamanınızı Artırmanın 5 Yolu

Zaman; bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit anlamına geliyor. Tüm insanlığın zaman konusunda aynı yerde buluştuğu nokta ise onun ne kadar değerli bir kavram olduğudur. Çoğunlukla arkadaşlarımızla muhabbet ederken fark ederiz ki konu bir şekilde zamanın ne kadar hızlı geçtiğine ve bizim ona ayak uydururken zorlandığımıza gelir.

Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü kurucusu Meik Wiking, bizlere Lykke kitabında Boş Zamanı Arttırmanın 5  Yolu‘ndan bahsediyor. Biz de bu 5 maddeyi sizler için derledik. Birlikte göz atalım!

Günlük ihtiyacınızdan daha fazla yemek pişirin

Kabul edelim; günlerimizin yoğun geçtiği bu çağda, yemek yapmak bir hayli vaktimizi alıyor. Bu süreyi kısaltmak için hafta sonu yemek yaparken bir oturuşta yiyeceğinizden daha fazla yemek pişirebilirsiniz. Kalanları dondurup sonraki günler için hazırda bulundurmak iyi bir çözüm olabilir. Diğer bir alternatif ise yemek yaparken kullanacağınız malzemeleri daha pratik bir şekilde saklamak. Örneğin sebzeleri önceden dilimleyip/ayıklayıp buzluğa atabilirsiniz. Böylelikle işten eve vardığınızda yemek hazırlama süreciniz eskisi kadar uzun olmayacaktır.

Artık zamanları kullanın

Gün içinde bekleyerek geçirdiğimiz birçok zaman var. Bir yerden bir yere gitmek için araç bekliyoruz, bankada sıra bekliyoruz, işe biraz erken gittiğimizde mesai saatini bekliyoruz. Kendinizi bu zaman artıklarını kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu zamanı ne yaparak geçirmek istediğinize önceden karar verin. Bu zamanları anda kalmak için bir ‘pause’ zamanı olarak değerlendirip yalnızca nefeslenebilir, kafanızı dağıtmak için küçük bulmacalar çözebilir, kitabınızdan birkaç sayfa okuyabilir ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir dili geliştirmek için kullanabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Nefesin Şifa Veren Gücü ile Bütünsel İyilik Halini Yakalamak

İkisi bir arada

İki etkinlik arasında karar mı veremiyorsunuz, öyleyse iki etkinliği birleştirme yolunda çözüm üretin. Örneğin; sosyalleşmek ile egzersiz arasında tercih yapmak yerine ikisini birleştirebilirsiniz. En yakın arkadaşınızla koşuya çıkabilir, birlikte bisiklete binerek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırın

Bugün bizi sosyal medyadan uzak tutacak bir şeylere ihtiyacımız var, kabul edelim. Pek çok insan internette ya da sosyal medya sitelerinde daha az zaman geçirmek istiyor; zira bu platformlarda geçirdiğimiz zamanlar küçümsenmeyecek kadar fazla. Telefonunuzdaki uygulamaları kullanarak sosyal medyada veya internette geçirdiğiniz zamanı denetleyebilir, kendinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Sosyal Medyada Geçirdiğin Zamanı Azaltabilmek İçin 4 Öneri

Parkinson Yasası’nı uygulayın

Az zamanınız olduğunda daha verimli olmaya yatkınsınızdır. Arkadaşınızın veya eşinizin anne ve babası sizi arayıp 15 dakika sonra size uğrayacaklarını haber verirse evi süper etkili bir şekilde temizleyeceğinize hiç şüphe yok; öyle değil mi? İngiliz tarihçi ve yazar Cyril Northcote Parkinson’a göre: ”İş, tamamlanmasına ayrılan zamanı kaplayacak kadar genişleyebilir.” Yani siz bir işi iki günde bitiriyorsanız o iş şüphesiz ki iki günlük bir iştir. Bu durumu lehinize çevirerek bir işe ne zaman başlamanız ve onu ne zaman bitirmeniz gerektiğiniz planlayın ve planınıza sadık kalın. Göreceksiniz; aslında birçok iş sizin öngördüğünüz süreden daha kısa sürede bitebilecek kapasitede.

lykke, meik wiking, verimlilik, zaman yönetimi
Kaynaklar