Cumhuriyet ve Atatürk Temalı 5 Film Önerisi

Bazı zaferler vardır ki; efsanesi nesilden nesile aktarılır, dilden dile dolaşır. Öylesine güzel ve özeldir. İçerisinde o kadar ilham verici hikayeler barındırır ki, sözcükler onları anlatmaya yetersiz kalır. İşte Cumhuriyetimizin kuruluş hikayesi de bu zaferlerden biri. Ulu Önderimizin, silah arkadaşlarının ve Türk halkının omuz omuza kurduğu bu devleti, sinema tarihimizdeki bazı yönetmenler beyaz perdeye aktarmış. Bu önemli günde biraz olsun o günlere dönebilmek ve vatanımızın ne kadar değerli bir tarihi olduğunu hatırlamak adına cumhuriyetimizin kuruluş aşamalarını anlatan, Cumhuriyet ve Atatürk temalı bu filmler sizler için seçildi. İyi seyirler!

Ateşten Gömlek

İlgili resim

Yapım Yılı: 1923

Yönetmen: Muhsin Ertuğrul

Oyuncular: Bedia Muvahhit, Muhsin Ertuğrul, Hakkı Necip

Film, Kurtuluş Savaşı’nda başından yaralanmış bir yedek subay olan Peyami’nin Ankara’da yazdığı anılarından oluşmuştur: Peyami, işgal yıllarında İstanbul’daki evlerinde, İzmir’de kocası ve çocuğu Yunanlılar tarafından öldürüldükten sonra kendilerine sığınan Ayşe ve arkadaşı İhsan’la yurt savunması konusunda görüşmeler yapar. Fatih ve Sultanahmet mitinglerine katılır, sonra da yedek subay olarak Anadolu’ya geçer. İlk olarak gittikleri Adapazarı civarında düşmanla çarpışan müfrezelerden birinin başında bulunan Ahmet Rıfkı, Ayşe’den aldığı ilham ve vatan sevgisiyle çarpışırken vurularak ölür. Ayşe, gerek İhsan, gerekse Peyami için, vatan sevgisiyle kadın sevgisinin birbirine karıştığı bir ilham kaynağı, bir ‘ateşten gömlek’ olmuştur. 

Çanakkale 1915

Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Yeşim Sezgin

Oyuncular: Şevket Çoruh, Barış Çakmak, İlker Kızmaz

Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır yenilgilerle 20. Yüzyılın başları Osmanlı Devleti için çok büyük maddi ve manevi kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, eziyet gören Osmanlı tebaası Anadolu’ya göç etmeye başlamış, Osmanlı orduda büyük kayıplar yaşamıştır.

1914’te 1.Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Osmanlı’nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar. Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlı’nın eğitim görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır. 

Kısa süre içerisinde Maydos’a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz Kuvvetleri’ne karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal’in komutasına atandığı yeni kurulan 19. Tümen’e katılırlar. Öte yandan Çanakkale Boğazı’nın savunmasından sorumlu Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır.

Veda 

Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Salih Bozok ile Selanik’te çocukken başlayan arkadaşlığı önce silah arkadaşlığına sonrasında aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi.

Dersimiz: Atatürk

Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Hamdi Alkan

Oyuncular: Çetin Tekindor, Halit Ergenç, Batuhan Karacakaya

Film, İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlar. Bu ödev onlar için Ata’mızın yaşamına ve ülkemizin Kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan, çocuklardan birinin ödüllü tarihçi “Dede”sidir. Ama bu “Dede” diğer tarihçilere hiç benzememektedir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzaktır. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk Halkı’nın eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır.

Cumhuriyet

İlgili resim

Yapım Yılı: 1998

Yönetmen: Ziya Öztan

Oyuncular: Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular

1922’den 1930’lu yılların ortalarına kadar geçen olaylar, savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmaya çalışan Kuva-yi Milliye mücadeleleri anlatılıyor. Film aslen Kurtuluş adlı televizyon dizisinin ardından TRT’nin hazırladığı devam niteliğinde bir yapımdır.

Bonus: Kurtuluş Dizisi

Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı 6 bölümlük dizi olarak gösterilen 360 dakikalık Kurtuluş dizisi, İnönü Muharebesi’nden Mudanya Mütarekesi’ne kadar uzanan bir buçuk yıllık kesiti anlatıyor. Rutkay Aziz’in Atatürk’ü, Savaş Dinçel’in İsmet İnönü’yü oynadığı filmin görkemli savaş sahneleri dijital efektlerin henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde binlerce figüranla çekilmişti. Dizinin bütün bölümlerine TRT Arşiv sitesinden ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyetimiz kutlu olsun!

Kaynaklar
atatürk filmleri, atatürk temalı filmler, cumhuriyet temalı filmler