Deepak Chopra’ya Göre Başarının 7 Spiritüel Yasası

Belirsizlik korkusu bizi hayallerimizdeki iş için adım atmaktan, gönlümüzden geçenleri yapmak için cesaret etmekten alıkoyuyor. Kendimizle ilgili inançlarımız, ailelerimizden öğrendiklerimiz, geçmiş tecrübelerimizden çıkarımlarımız ve karmalarımız nedeniyle konfor alanımızda kalmayı tercih ediyor, yaşayacağımız belirsizlikten korkuyoruz. Çoğumuz boşlukta kalmaktan hoşlanmıyoruz ve ayağımızın yere sağlam basmasını istiyoruz. Oysa aynı trapez sanatçıları gibi, bir ipten diğerine atlarken boşlukta kalmaya alışmamız mümkün. Çünkü tam da o boşluk anı, arkasında büyük olasılıklar saklıyor.

İlgini çekebilir: Öğrendiğinde Hayatını Daha İyi Yönlendirebileceğin Evrenin 7 Spiritüel Prensibi

İçinden geçtiğimiz süreçte hepimiz gördük ki bu dünyada hiçbir şeyi biz kontrol edemiyoruz. Belirsizlik hayatımızın büyük bir gerçeği haline geldi ve biz ne olacağını bilmesek de hayatın getirdiklerine bir nebze de olsa uyum sağlamayı öğrendik.

Peki kişisel hayatlarımızda da belirsizliğe rağmen harekete geçebilir miyiz?

Dünyaca ünlü Ayurveda Uzmanı Deepak Chopra, iş hayatında başarılı olmanın spiritüel bir bakış açısı da gerektirdiğini söylüyor ve bunun için bize 7 altın kural sunuyor. Bu kuralları hayallerimize adım atmanın getireceği belirsizlikle mücadele etmek için de kullanabiliriz.

İlgini çekebilir: Doğadaki 5 Elementten Seninki Hangisi? Elementini Evine Nasıl Dahil Edebilirsin?

İşte Deepak Chopra’ya göre başarının 7 spiritüel yasası:

1. Saf güç kuralı: Bizlerin asıl hali saf bilinçliliktir, bu da saf güç demektir ve ruhsal özümüzdür. Sessizlik, basitlik, mutluluktur. Her gün sessizliğe zaman ayır, doğada vakit geçir, saf gücü izle.

2. Verme kuralı: Ne almak istiyorsan onu dünyaya ver; sevgi ver, iltifat ver, hediye ver. Verdikçe sana fazlası geri gelecektir. İnsanlara her rastlayışında onlara mutluluk ve coşku dile, evrenin hediyelerini kabul et.

3. Karma veya etki-tepki kuralı: Ne ekersen onu biçersin, yaptığın seçimlerin sorumluluğunu al, bu seçim sana rahatlık veriyorsa teslim olarak uygula, vermiyorsa sonuçlarını içgörünle gör… Bu içgörü, “kendiliğinden” doğru sonuçlar almanı sağlayacaktır

4. En az çaba kuralı: Doğada her şey işlevlerini en az çaba kuralı ile yerine getirir. Balıklar yüzmeye çalışmaz sadece yüzerler. Eylemleriniz sevgi tarafından yönlendirildiğinde en az çaba harcanır… Sen de kabul et; herkesi, her şeyi değiştirmeye çalışma. Fikirlerini savunup kimseyi ikna etmeye çalışma.

İlgini çekebilir: Ayurveda Nedir? Antik Şifa Sanatı Ayurveda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5. Niyet ve arzu kuralı: İnsanlığın iyiliğini gözeten tüm niyetler, sonuç oluşturmak için sonsuz uzay-zaman olasılıkları yaratır. Dikkatini neye verirsen o gerçekleşir. Olaylar istediğin gibi gitmediğinde bunun bir nedeni olduğunu ve kozmik planın senin düşündüğünden çok daha büyük olduğunu hatırla, o zaman arzularını serbest bırak ve teslim ol.

6. Ayrı olmak kuralı: Belirsizliğin hikmeti. Geçmişten, bilenenden, şartlanmalar ve bilinenden kurtulmaktır. Yaratıcı zekaya teslimiyettir. Karşınıza çıkan sorunları çözmeye odaklanmak sadece yeni sorunlar yaratır. Halbuki dikkatinizi belirsizliğin üzerinde yoğunlaştırır ve kaosun içinden çözümün çıkmasını beklerken o belirsizliği yaşarsanız ortaya harika ve heyecan verici şeyler çıkar.

7. Dharma (yaşam amacı) kuralı: Herkesin bir yaşam amacı ve başkalarına verecek özel bir hediyesi ya da yeteneği vardır. Bunu başkalarına hizmetle birleştirdiğimizde kendi ruhumuzun coşkusunu ve sevincini yaşarız. Özel yeteneklerini ifade et, onları insanlığın hizmetine sun.

Belirsizliğin korkusu ile değil, hikmeti ile hayallerimiz için cesur adımlar atmak dileğiyle…

Yardımcı Kaynak: 7 Spiritual Laws of Success, Deepak Chopra

Kaynaklar
başarının 7 spiritüel yasası, Deepak Chopra, dharma, Saf güç kuralı