Kendinizi Yeni Baştan Yaratmak İçin İzlemeniz Gereken 6 Yol

Kendimizi yenilemek, yaşam şartlarımızı değiştirmek, yeni alışkanlıklar kazanmak pandemi dönemiyle birlikte daha çok hayatımıza giren düşünceler oldu. Değişen yaşam şartları ile doğanın, sosyal çevremizin ve olanaklarımızın değerini anladık. Arkadaşlarımızla online görüşmeye, online kurslara, online spor yapmaya başladık; bunları yaparken iyi hissettik ancak hiçbirinin uzun vadeli çözümler olmadığının da farkındaydık.

Arada sırada yenilik arzulamak, konfor alanınızdan çıkmanızı gerektirse bile size iyi gelir. Bir zamanlar hayatınızın ayrılmaz bir parçası olan çoğu arkadaşınız artık uzaklaştı. Bir zamanlar karnınızda kelebekler uçuşturan ilişkiniz artık sıkıcı ve öngörülebilir. Tüm bunlar, durumu değiştirmenin yollarını aramanıza neden olarak gösterilebilir. Bu değişim arzusuyla birlikte kendinizi yeniden keşfetme ihtiyacı da doğar.

İlgini çekebilir: Brené Brown ile Kırılganlığın Gücünü Keşfetme

Kendinizi yenilemek; işinizden, partnerinizden ve sosyal hayatınızdan uzaklaşmanız gerektiği anlamına gelmek zorunda değildir. Bu, kendinizi yeniden keşfetmek ve hayata olumlu bir şekilde yaklaşabilmek için zihninizi ve genel tutumunuzu değiştirmeyi içeren bir dönüşüm biçimidir.

Öyleyse gelin alışkanlıklarınızı düzenleyerek yeni bir “sen” oluşturmana yardımcı olacak birkaç adıma birlikte bakalım!

1. İyi olanda huzur bulun

Kendinizi gerçekten yeniden keşfetmek için, kötü olan her şeyin ortasında iyiye odaklanmanız önemlidir. Hayatınızda neler olup bittiğine iyice bakın ve size kendinizi dönüştürmek istemenizi sağlayan o parçanızı bulun. Minnettar olabileceğiniz birkaç şey keşfedebileceğinize eminim.

2. Güçlü yönlerinizi keşfedin

Okul zamanlarında, güçlü ve zayıf yönlerimi sınıf etkinliği olarak bir kağıda yazmamın istendiğini hatırlıyorum. Benden ilk defa bunu istediklerinde, güçlü ve zayıf yönlerimi bulmak için bu kadar çok düşünmek zorunda kaldığım gerçeği beni şaşırtmıştı. Ama o gün, hayatımızı iyileştirmek için kendimizi tanımanın ne kadar önemli olduğunu anladım.
Güçlü yönlerinizi değerlendirmek, devam eden ve yaklaşan olumsuz durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Güçlü yönleriniz, hayatın önünüze çıkardığı zorluklarla savaşabilmek için ihtiyacınız olan silahlarınızdır ve zayıflıklarınızın da kendinizin daha iyi bir versiyonu olma yolunda attığınız ilk adım olduğunu anlarsınız. Peki güçlü ve zayıf yönlerinizi nasıl sorgulayabilirsiniz? İşte birkaç örnek:

  • Bir parça kağıt alın ve en az bir saatinizi kendiniz hakkında düşünerek geçirin.
  • İyi bir iletişimci misiniz, iyi bir dinleyici mi yoksa her ikisi birden mi?
  • Dışavurumcu musunuz yoksa içine kapanık mı?
  • Arkadaşlarınızdan size, sahip olduğunuzu düşündükleri bir güç ve zayıflık söylemelerini isteyin.
  • Geçmiş deneyimler ve kendi kendine gözlem, güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirmede de kullanışlı olabilir.

İlgini çekebilir: Belki de Kendine Sorman Gereken Tek Soru: Kimim Ben?

3. Rutininizi değiştirin

Dört gözle bekleyeceğiniz heyecan verici bir şey olmadan bir robot gibi 24 saat çalışıyorsanız, elbette sıkışmış hissedeceksiniz. Rutindeki küçük bir değişiklik, her zamanki halinizden bira dahaz farklı hissetmenize yardımcı olabilir. Rutini değiştirmek, günün bir bölümünü oluşturan her görevi yeniden düzenlemeniz gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine monotonluğu kırmanıza yardımcı olabilecek küçük de olsa bazı değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Rutininiz yatmadan önce kitap okumayı içeriyorsa, onu bir süreliğine filmler veya komedi şovları ile değiştirmeyi deneyin. Eve her gün aynı yolu kullanarak gidiyorsanız, bugün bir arka sokaktan dolaşarak gidin. Rutininizde yapmış olduğunuz bu küçük değişiklikler, olayları değerlendirirken farklı bakış açılarınızın da oluşmasına katkı sağlayacaktır. Her zaman başka bir yol vardır.

4. Konfor alanınızdan çıkın

Yaşamımızda rahat, güvende hissetme eğilimimiz nedeniyle bazen kendimizi sıkışmış hissedebiliyoruz. O rahatlığın dışına çıkabilmek için sizi korkutan şeyler yapmayı deneyin. En büyük korkunuz yalnız olmak mı? Kendinizi yalnız bir seyahate çıkarın ya da bir restoranda tek başınıza yemek yiyin. Vücudunuz ile ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler olduğu için yeni tarz kıyafetleri denemekten korkuyor musunuz? Başkalarının ne düşüneceği konusunda endişelenmeden farklı bir şeyler deneyin ve giyin. Kendinize meydan okumaya başladığınızda, kendinizi daha çok sevmenizi sağlayacak yeni bir “siz” keşfedebileceksiniz.

5. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun

Belli dönemlerde kendimizi çok fazla alkol veya sigara tüketirken bulduğumuz zamanlar olmuştur. Endişelenecek bir bağımlılık gibi görünmese de kendimizi bu yüzden iştahımızı kaybederken bulabilir ve sağlığımızın bozulmasına sebep olabiliriz. Beslenmenizi düzenlediğinizde kendinizi daha canlı hissederseniz. Bunu bir kere deneyimleyince de sağlıklı beslenmek için kendinizi motive hissedersiniz.

Diyetinizdeki birkaç iyiye yönelik değişiklik, sağlığınızı ve genel ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenme, zinde ve aktif olmanıza yardımcı olmanın yanı sıra mutluluğunuzu artırma gücüne de sahiptir. Abur cuburdan vazgeçmekte zorlanıyorsanız, sağlıklı yiyecekleri diyetinize birer birer eklemeyi deneyin. Olumlu sonuçlar, kesinlikle hayatınızın her alanında daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz için size ilham verecektir. Vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutmadan, kendinizi yeniden keşfedemeyeceğinizi unutmayın.

İlgini çekebilir: Evde Kaldığımız Süre Boyunca Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

6. Fazlalıklardan kurtulun

Bazen kendinizi yeniden keşfetmenin anahtarı, ihtiyacınız olmayan şeylerden – fiziksel ve duygusal – kurtulmaktır. Uzun zamandır sebepsiz tuttuğunuz şeyleri bıraktığınızda, sırtınızdan büyük bir yük kalkar. Zihninizi ve dolabınızı karıştıran her şeyden kurtulun, artık size uymayan eski giysiler, eski sevgilinizden kalan eşyalar, size artık iyi hissettirmeyen ne varsa hepsini atın. Hayatınızda yenilik istiyorsanız eskilerden kurtulup, yeniye yer açmanız gerekir.

Kendinize seveceğiniz bir hayat kurmak için asla geç değildir. Tek yapmanız gereken, değişime gerçekten hazır olduğunuzu farkına varmaktır.

Kaynaklar
benlik, güçlü yönlerini keşfetmek, kendini keşfetme, konfor alanı