Doğru Hedef Nasıl Belirlenir?

Başarmak için önce ne istediğinizi bilmeniz gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Ne istediğinizi bildikten sonraki en önemli adım ise sizi kamçılayacak, sürdürülebilir bir hedef belirlemektir. Hedef belirlemek bu kadar önemliyse, başarıya ulaşamama nedeniniz yanlış hedef belirlemek olabilir mi? Peki doğru hedef nasıl belirlenir? Daha da can alıcı soru ise doğru hedef belirlemek için neleri göz önünde bulundurmanız gerekir?

Kalem kağıdı elinize aldıktan sonra hedef belirlemek için yapacağınız ilk adım; kendinizle ve içinde bulunduğunuz durumla neleri değiştirip neleri değiştiremeyeceğinizi bulmaktır. Mottonuz “Değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için bir adım atıyorum, değiştiremeyeceğim şeyleri ise kabulleniyorum.” olmalıdır. Bu süreçte kendinize karşı dürüst olmanız çok önemlidir.

Kalem kağıdınız ve kahveniz hazırsa; nasıl doğru ve ulaşılabilir hedef belirleriz, bunları konuşalım.

Hedeflerinizde net olun.

Hedefinizin kilo vermek olduğunu varsayalım. “Artık daha çok spor yapacağım.” ya da “Artık daha sağlıklı besleneceğim.” demek yerine, net hedefler belirlemek belirsizliği ortadan kaldıracaktır. Spesifik olarak belirlenmiş hedeflere ulaşmak diğerlerine göre daha kolaydır. Kendinize belirli bir beslenme programı belirlemek için bir diyetisyene danışırsanız veya gün gün ne yiyeceğinizi belirlerseniz daha net bir hedef belirlemiş olursunuz. Aynısı spor için de geçerlidir. Haftada üç gün spor yapacağım demek yerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerini spor günü yapmak sizi plana daha çok bağlayıp hedefe daha kolay ulaştıracaktır.

Doğru viteste olduğunuzdan emin olun.

Çok uzak ve zorlu hedefler belirleyip onlara ulaşamamak; sizi her zaman başladığınız noktaya ve hatta daha geriye götürebilir. Öte yandan çok kolay hedefler belirlemek de size, hayatınızda hiç çaba göstermeden ilerlemek gibi gelebilir; hiçbir istek uyandırmaz. Arabayı düşük viteste hızlı sürmek de yüksek viteste yavaş sürmek de motora nasıl zarar veriyorsa aynı şey hedefiniz için de geçerlidir. Gerçekten gelişip ilerlemek istiyorsanız en doğru vitese alın; sürdürülebilir, çabayla ulaşılabilen ama aynı zamanda sizi konfor alanınızdan çıkaracak hedefler, başarı için en doğru yoldur.

İlgini çekebilir: WOOP Tekniğiyle Hedef Belirleme ve Hedefe Ulaşma

Önem verdiğiniz hedefler seçin.

Hedefiniz sizin için yeteri kadar önemli değilse bir süre sonra hevesiniz de kaybolacağı için ulaşma şansınız oldukça düşüktür. Bir hedef belirlerken neden sizin için önemli olduğunu ve ulaşırsanız hayatınızda nelerin değişeceğini düşünün; bunları not edin. Hedeflerinizi siz mi belirliyorsunuz yoksa başkalarının sizi zorladığı bir yol mu? Gerçekten arzuluyor musunuz yoksa sizin için sadece bir heves mi; bundan emin olun.

Gerçekçi olun.

Hedefiniz gerçeklikten ne kadar uzaksa ulaşmanız da o kadar zordur. Siz hedefinize ulaşamadığınızda, kendinizi başarısız hissedip hedefinizden vazgeçmeniz de oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Başarıya ulaşma yolunda hedeflerinizi parçalara ayırabilirsiniz. Hedeflerinizi belirlerken disiplin ve şefkat arasındaki o dengeyi kurmak çok önemlidir. Kendinize nazik davranırken bir yandan da standardınızı yüksek tutmalısınız. Anın enerjisine kapılıp sadece bir hafta sürdürebileceğiniz hedefler belirlemek, motivasyon açısından geriye gitmenize neden olabilir.

İlgini çekebilir: Hedeflerinize Giden Yolda Şimdiki Anın Keyfini Çıkarmak İçin 4 Adım

Güçlü yanlarınızı hatırlayın.

Tüm bu adımlara uyup hedefinizi belirledikten sonra güçlü yanlarınızı düşünün. Bazen ne kadar pes etseniz de sizi başkalarından ayırıp siz olduğunuzu gösteren güçlü yanlarınız vardır. Ne kadar zorlanırsanız zorlanın o noktadan sonra sizi hedef için ayakta tutacak bazı destekleyicilerdir bu güçlü yanlarınız. Eğer bu güçlü yanlarınızı bulmakta güçlük çekiyorsanız aile ve arkadaşlarınıza danışmaktan çekinmeyin. Sizde en sevdikleri şeyler neler? Belki hiç farkına bile varmadığınız bir özelliğiniz insanlarda size karşı olumlu bir etki bırakıyordur. Güçlü yanlarınızı da belirledikten sonra bu yanlarınızı hedefe ulaşmak için nasıl kullanabilirsiniz; bunu düşünün. Bu süreçte bir defter ya da günlük tutmanız hem ne kadar ileri gittiğinizi somut olarak görmek adına yararlı olacaktır hem de motivasyonunuzu diri tutacaktır.


Doğru hedef nasıl koyulur, yol haritası nasıl çizilir, plana nasıl sadık kalınır, alışkanlık nasıl oluşturulur, dirençle ve kısıtlayan inançlarla nasıl başa çıkılır, motivasyon nasıl artırılır öğrenmek istiyorsan, Hedef Programında buluşalım!

Hedef Programına katılmak için buraya tıkla.

başarı sırları, başarıya giden yol, doğru hedef belirleme, hedef belirlemek
Kaynaklar