Hayata Bakışını Tamamen Değiştirecek 3 Kitap Önerisi

Uzun zamandır okuyup beğendiğimiz (bayıldığımız) kitapları derleyip sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu bizim için öyle hassas, öyle önemli bir konu ki; hiç aceleye getirmeden ince ince düşünelim ve yazalım istedik. Eğer kahveleriniz hazırsa lafı hiç uzatmadan kitap önerilerimize geçiyoruz!

1. Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm (Birini Söyleyeceğim) – Berrak Yurdakul

Berrak Yurdakul’un kaleme aldığı kitap listemizin ilk sırasında! Eğer birinciliğin üstünde bir mertebe olsaydı hiç düşünmeden kendisini orada ağırlardık.

“Kendinizi, size emanet edilmiş bir küçük çocuk olarak görün. Hata yaptığınızda, korktuğunuzda veya negatif duygulara kapıldığınızda bir çocuğa böyle bir durumda nasıl davranırsanız kendinize de öyle davranın. Çocuğa bağırılmaz, vurulmaz ve çocuk utandırılmaz. Ona karşı daima şefkatli, nazik, sabırlı ve anlayışlı olunur…”

İnsan ruhunun öyle naif, öyle el değmemiş yerlerine dokunuyor ki; kitabı bitirdiğinizde tekrar okuma arzusuyla baş başa kalıyorsunuz. Sayfalarda size sunduğu dünyadan ayrılmak istemiyorsunuz. İnsanın içindeki karmaşaya, zihnin yaygaracı kalabalığına rağmen “uyanık kalmayı” hatırlatan bu yolculuk adeta içinizdeki güneşi uyandırıyor.

“Kendimizi gökyüzü, gelip geçen düşünceleri ise bulutlar gibi görmeye ve bulutların varlığından etkilenmeden, sakince ve tüm dikkatimizle şimdiki anın içine yerleşmeye uyanık kalmak diyebiliriz. Düşüncelerimizin peşine takılıp geçmişe, geleceğe veya hayal dünyasına gittiğimiz her an uykuda geçirilen bir andır.”

Üslubu, kurgusu, hayal gücü ve satır aralarına sakladığı rengarenk ruhuyla bizi hayranlık içinde bırakan Berrak Yurdakul’un tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederiz. Sesi kulaklarınızda olsun, her an bilgeliğiyle ışık tutsun hayatınıza!

İlgini çekebilir: Kitap Okumanın Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınıza 8 Faydası

2. Yakın İlişki – David Deida

“Erkek hiçbir şeyi, bir şeye tercih eder. Onlar için TV’ye odaklanıp “hiçbir şey” yapmamak duygusal bir paylaşım yapmaktan daha tazeleyicidir…”

Kadın ise bir şeyi, hiçbir şeye tercih eder. Süslü masaları, kurutulmuş çiçekleri, koleksiyon eşyalarını, fotoğrafları ve deniz kabuklarını, yani doluluğu boşluğa tercih eder. Erkekler arzularından özgür kalmak isterken kadınlar arzuyla dolmak isterler.”

David Deida ile tanışmadıysanız, kadınlara/erkeklere ve ilişkilere dair bildiğiniz her şeyi unutup tertemiz bir sayfa açabilirsiniz. Dişil ve eril enerjiye dair tüm kadim bilgileri bulabileceğiniz bu kitapta, kadının akışkan sıcaklığıyla erkeğin özgür serinliğini iliklerinizde hissedeceksiniz.

“Hiçbir erkek kendi ‘var’lığında rahat etmedikçe ve sürekli özgürlüğü aramayı bırakmadıkça, tatmin olamaz. Hiçbir kadın; sürekli kendisini memnun edecek şeyi aramayı bırakmadıkça ve kendi içindeki sevginin parlaklığıyla rahatlamadıkça, tatmin olamaz.”

3. Zero Limit – Joe Vitale

Etrafınızda olup biten her şeyin sizin sorumluluğunuzda olduğu bir dünya hayal edin. Afrika’daki açlıktan kedinizin bacağını kırmasına kadar…

Eğer bir sorunu çözmek istiyorsanız kendi üzerinizde çalışın. Eğer sorun bir başkası ile ilgiliyse kendinize sadece şunu sorun: Kendi içimde, bu insanın beni kızdırmasına neden olan ne oluyor? İnsanlar hayatınıza sadece sizi öfkelendirmek için gelirler! Eğer bunu bilirseniz her türlü durumu kaldırabilirsiniz.

Nasıl? Basit:

Şu anda neler oluyorsa, bunun için üzgünüm. Lütfen beni affet.

Ho’o Ponopono tekniğinden bahseden bu kitap, dünyayı hiç görmediğiniz bir pencereden kucaklama fırsatı veriyor. Eğer öğretileri içselleştirip egzersizleri düzenli olarak yaparsanız hayallerinizdeki hayata yelken açabilirsiniz.

Herkes kendi rolünü oynadığında sonuçlar iyi olur. Sorunlar, siz ben gibi ya da ben siz gibi olmaya çalıştığımızda başlar.

Net olduğunda para sahibi olabilirsin. Eğer kırgınlarsa net değiller demektir. Hatıralar parayı uzaklaştırabilir. Evren sana parayı eğer sen onu kabul edersen verir. Parayı uzak tutan ya da onu görmeni engelleyen tekrar eden hatıralardır.

İnancın yönlendirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Neye inanırsan o oluyor. Bu her şekilde günü geçirmenizi sağlar. Deneyimlerinizi size anlamlı gelen algılamalarla sınırlar. Ve dünya görüşünüzle, inanç sisteminizle uyuşmayan herhangi bir şey yolunuza çıktığında, onu mantığınıza göre açıklamanın bir yolunu bulursunuz ve uyuşmasına zorlarsınız. Ya da bir antidepresan alırsınız.

İlgini çekebilir: Ruh, Beden, Zihin Dengesini Şifalandırmaya Yardımcı 5 Kitap Önerisi

Kaynaklar
kişisel gelişim kitap önerileri, kişisel gelişim kitapları