Yeni Yıl Heyecanını Yansıtan En Keyifli Yılbaşı Filmleri

Yeni yıl heyecanı beraberinde yeni umutlar getiriyor. Yeni umutlar, yeni başlangıçlara sebep oluyor. Yeni başlangıçlar hayatımızı başka yönlere çekerek bize sürprizler yapıyor. Yılbaşı atmosferini evlerimize taşımanın en keyifli yollarından biri ise sıcacık bir battaniye altında sevdiklerimizle birlikte keyifli bir film izlemektir. Soğuk kış günlerinde evde geçireceğiniz anları daha da özel kılmak için seçtiğimiz bu filmler, sizi sıcacık bir yılbaşı atmosferine sokacak ve kutlamaların coşkusunu hissetmenizi sağlayacak. Yılbaşı ruhunu yansıtan, duygu dolu ve eğlenceli filmlerle dolu bu yazıya göz atarak geçireceğiniz keyifli anlara hazır olun! İşte heyecanınıza heyecan katacak, içinizde yeni umutlar yeşertecek, ruhunuzu ısıtacak, sizi mutlu edecek yılbaşı filmleri!

Home Alone – Evde Tek Başına (1990)

IMDb: 7,5

Yılbaşı filmleri diyorsak listeye bu yapıtla başlamazsak biraz ayıp olurdu, değil mi? Kevin, ailesi Fransa’ya tatile giderken yanlışlıkla evde unutulur. Yalnız kaldığını farkettiği anda, evini de hırsızlara karşı korumak zorunda kalacağını anlar. Harry ve Marv’ın niyeti, Kevin’in mahallesindeki tüm evleri soymaktır. Kevin’in evinin kolay lokma olmayacağını acı deneyimlerle öğreneceklerdir.

Love Actually – Aşk Her Yerde (2003)

IMDb: 7,6

Dünyanın yönetim koltuğunda oturan otoriter başkanı ya da kitleleri büyüleyen bir rockstar olun aynı kapıya çıkacaktır: Aşktan kaçamazsınız! İşte, günümüz Londra’sında Noel’den iki ay önce yaşanan farklı olayları mercek altına alan “Aşk Her Yerde” adlı bu filmde de, aşkın yüceliği üzerine bir yapım. Filmin nihai amacının, aşkın yüceliğine dair bir güzelleme olduğunu ileri sürmek mümkün.

Christmas Vacation – Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde (1989)

IMDb: 7,6

Avrupa tatiline çıkan sevimli Amerikan ailesi şimdi de yılbaşı tatili için harekete geçiyor. Avrupa ülkelerini birbirine katan Griswoldlar evlerinde bir yılbaşı partisi veriyorlar. İşte asıl macera da bundan sonra başlıyor!

The Man Who Invented Christmas (2017)

IMDb: 7,0

Oliver Twist’in büyük başarısından iki yıl sonra, Charles Dickens (Dan Stevens) son üç kitabının başarısızlığı sebebiyle mali sıkıntı çekmektedir. Yayıncıları tarafından reddedilir ama yine de giderlerini karşılamak için yeni bir kitap yazmaya başlar. Londra’da ilham arayan yazar, zengin bir adamın cenaze töreninden etkilenerek ünlü eserlerinden A Christmas Carol’ı yazmaya koyulur. Hikayesi için çalışırken yazdığı karakterlerle etkileşime girer. Dickens’a yardım eden ve tavsiyeler veren hizmetkarı Tara ise, yazım aşaması boyunca yanındadır. Ünlü yazar bir yandan kitabını yazarken, diğer yandan da kendisini olgunlaşmamış ve mali açıdan sorumsuz olarak gören babası John Dickens’la ilişkisini de düzeltmeye çalışır. Fakat ailesiyle olan ilişkisi giderek bozulmaktadır. Charles kitabını yazarken kendi güvensizliklerini kitabının karakteri Scooge üzerinden yansıtmaya başlar. Yeni eseri, ailesiyle olan ilişkisini kurtarması için yolunu aydınlatacaktır.

A Christmas Prince – Noel Prensi (2017)

IMDb: 5,7

Amber, gelecek vadeden, genç bir gazetecidir. Kral olmaya hazırlanan bir prensle ilgili haber yapmak için yurtdışına gönderilir. Fakat bu prens bildiğimiz prenslerden değildir. Amber’in oldukça havalı bir playboy olan prensi yakından tanıması gerekmektedir. Bunun için de gazeteci olduğunu gizleyerek sarayın içinde gizlice bilgi toplamaya başlar. Amber kısa sürede kraliyette dönen entrikalarla ilgi bilgiler edinir. Fakat bu sırada hiç beklenmedik bir durum gerçekleşir. Havada aşk kokusu vardır; genç kadın yakışıklı prense kalbini kaptırmıştır. Amber, yalanına devam edebilecek midir?

The Christmas Chronicles (2018)

IMDb: 7,3

“The Christmas Chronicles”, gizlice Noel Baba’nın kızağına binen iki kardeşin macera dolu yolculuğunu konu ediyor. Tüm çocukların heyecanla beklediği güne az bir zaman kalmıştır. Kate ve ağabeyi Teddy’nin de en büyük hayali Noel Baba’yı görebilmektir. Kardeşler Noel Baba’yı görmenin yanı sıra onu kameraya çekmeyi de planlar. Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişini gözetleyen Kate ve Teddy gizlice kızağa biner. Çoğu çocuğun hayalini yaşayan kardeşler oldukça heyecanlıdır. Fakat bu macera dolu yolculuk birçok soruna neden olur. Noel Baba’nın kaza yapmasına neden olan kardeşler Noel’i büyük bir tehlikeye atar. Onlar ne yapıp edip her şeyi yoluna koymalı, Noel’i kurtarmalıdır. Kate ve Tedd, Noel Baba ve sadık cinleri ile birlikte Noel’i kurtarmak için zorlu bir maceraya atılır.

Serendipity – Serendipity (2002)

IMDb: 6,9

Sara ve Jonathan bir dükkandaki son eldiveni aynı anda satın almak isteyince tanışırlar. Satın aldıkları eldiven halen kimsenin malı değildir ve kime ait olacağına karar vermek üzere bir kafeye girerler. Sıradan bir sohbet şeklinde başlayan tanışıklık tüm gece sürer. O gece ayrılmak zorundadırlar. Birkaç yıl sonra ikisi de başka insanlarla evlenmek üzeredirler. Ancak akıllarına yıllar önce beraber geçirdikleri güzel akşam gelir. Artık yapılacak tek şey vardır: Birbirlerini bulmak ve yeniden konuşmak.

The Holiday – Tatil (2006)

IMDb: 6,9

Iris Simpkins, Londra’da yaşayan bir gazete köşe yazarıdır. Aynı zamanda meslektaşı Jasper Bloom’a karşılıksız bir aşk beslemektedir. Yılbaşı yaklaşırken Jasper’ın nişanlandığını ve başka bir meslektaşları ile evlenmek üzere olduğunu haber aldığında Iris’in tüm dünyası tepetaklak olur. Diğer yanda Los Angeles’da yaşayan Amanda Woods, kendisine ihanet eden sevgilisinden henüz ayrılmıştır ve onu unutmaya çalışmaktadır. Kader bu iki kadının yollarını kesiştirir. Bir internet sitesi aracılığı ile yaşadıkları evi takas etmeye karar verirler. Amaçları hayatlarında tamamen bir farklılık yaratmaktır. Filmin yönetmeni Kadınlar Ne İster? İle Aşkta Her Şey Mümkün adlı romantik komedilerin de yaratıcısı olan Nancy Meyers.

The Princess Switch (2018)

IMDb: 6,0

Chicago’da pastacılık yapan Stacy, Noel’den bir hafta önce kendisine tıpatıp benzeyen güzeller güzeli Montenaro Düşesi Margaret ile karşılaşır ve ikili birkaç günlüğüne birbirlerinin yerine geçmeye karar verir. Bu küçük değişim sırasında Margaret Stacy’nin yakışıklı iş arkadaşına, Stacy ise Margaret’ın nişanlısı olan Prens’e aşık olur.

Elf (2003)

IMDb: 6,9

Buddy, Kuzey Kutbu’nda büyümüş ve bir elf olmuştur. Fakat boyu büyümeye başlayınca esasında bir insan olduğu ortaya çıkar. Ve Buddy tası tarağı toplayıp New York’a gelir. Amacı babasını bulmaktır.

Kendi büyüdüğü dünyaya benzemeyen New York ona bir baba, yeni bir anne ve bir kardeş kazandır. Fakat bu insanların Noel’e inançları zayıftır ve Buddy en çok buna şaşırır.

Disney’s A Christmas Carol – Yeni Yıl Şarkısı (2009)

IMDb: 6,8

Yapımcılığı, senaryosu ve yönetmenliği tel elden çıkan “Yeni Yıl Şarkısı”, yaratıcısı Robert Zmeckis’in deyişiyle adeta bir Charles Dickens’a kaside niteliği taşıyan, değişik bir animasyon. Sorunlu bir burjuvanın hayatını çizgi-sinema yapmayı düşünen Zmeckis, daha önce beyazperde’ye aktardığı Forest Gump gibi yine standartların çok üstünde bir yapıma imza atmış. Filmde, Ebenezer Scrooge, Noel tatiline son derece zalimce başlıyor, sadık hizmetkarına ve neşeli yeğenine bağırıp çağırırken, etrafına kötülük tohumları saçmakta bir beis görmüyor. Scrooge için kısa bir süre içinde bir sürpriz meydana gelecektir çünkü ansızın öbür dünyada vurdumduymazlığının bedelini ödeyen ölmüş iş ortağı Joseph Marley’nin hayaletiyle karşılaşır.

Marley aynı kaderi paylaşmaması için Scrooge’a yardım etmek ister ve ona üç ruhun onu ziyaret edeceğini söyler. Ancak Geçmiş, Bugün ve Gelecek Noellerinin hayaletleri, onu gözlerinin açılmasını sağlayacak bir yolculuğa çıkardığında, Yaşlı Scrooge görmek istemediği gerçeklerle karşı karşıya kalır ve kalbini açarak, çok geç olmadan iblislik dolu yıllarını telafi etmek zorunda kalır. Forest Gump filmiyle Oscar ödülü kazanan yönetmen Robert Zemeckis’in bu filmle ilgili düşünceleri, 1843 yılında A Christmas Carol adıyla ilk defa yayımlanan romanın birçok versiyonu çekilmiş filminin son yorumlanışını özetler nitelikte: “Sanki Charles Dickens bu hikayeyi filmi yapılsın diye yazmış!”

The Polar Express – Kutup Ekspresi (2004)

IMDb: 6,6

Yılbaşı filmleri ve animasyon dendiğinde aklınıza önce çocuk filmleri mi geliyor? Bu klasik yapım sizi yanıltabilir. Herkesin ihtiyacı olan inancı yeniden yeşerten bir film: The Polar Express.

Geçirdiği Noel’ler nedeniyle artık Noel babaya olan bir inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu, oldukça tuhaf bir trene atlayarak hiç bilmediği yollara düşer. İnancını sorguladığı için gideceği yere varmak onun için çok da heyecan uyandırıcı değildir. Ancak trenin içi kesinlikle öyledir. İçerisinde bir sürü mucizenin yaşandığı bu tren, Noel Baba’nın ikamet ettiği Kuzey Kutbu’na doğru yol almaktadır.

Yeni yıl telaşı için yılbaşı filmleri, evdeki kutlamalara unutulmaz bir dokunuş katmanın mükemmel bir yoludur. Sevdiklerinizle bir araya gelerek, yılbaşı atmosferini en güzel şekilde hissedeceğiniz bu filmleri izleyerek, birlikte geçireceğiniz keyif dolu anlara ortak olun. Eğlenceli, duygu yüklü ve sürükleyici bu filmler, yeni yıla sevgi ve neşeyle geçiş yapmanızı sağlayacak. Unutulmaz bir yılbaşı deneyimi için film keyfini çıkarın ve yeni yılın kapılarını açarken, sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz anların tadını çıkarın. İyi yıllar!

Kaynaklar
Noel filmleri, Noel temalı filmler, yeni yıl filmleri, yılbaşı filmleri