İlk Karşılaşmada İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları

Bizler, birbiriyle duygusal bağ oluşturmaya mecbur olan duygusal ve sosyal varlıklarız. Hayatta kalabilmek için diğer insanlara ihtiyacımız var. Sonsuza dek izole halde kaliteli bir hayat yaşamamız mümkün değil. İletişimde olmak, en temel yaşam gereksinimimiz. Sistem olarak düşündüğümüzde biz insanlar, açık ve etkileşim halinde olan, karşısındakini etkileyen ve ondan etkilenen sistemleriz. Dolayısıyla iletişim halinde olmak bizim için bir ihtiyaçtır. İnsanlarla bağ kurmayı öğrendiğimizde, görüşmesek de iyi ilişkilerimiz olacak ve bu ilişkileri de iyileştiriyor olacağız. İnsanlarla bağ kurmak ve iyi izlenim bırakmak bu anlamda önemlidir.

Nörolinguistik Programlama uzmanı Nicholas Boothman’a göre sosyal olmanın en büyük faydası ömrü uzatmasıdır. Birisi ya da birileriyle bağlantı kurduğumuzda özellikle beynimiz gelişir ve büyür. Sosyal ve fiziksel anlamda aktif olan insanlar, yine sosyal ve fiziksel olarak pasif olan insanlara göre daha uzun yaşamaktadırlar. Bununla birlikte, insanlarla sık iletişimde bulunanların problem çözme ve mücadele gücü de daha fazladır. Dış dünyaya kendinizi açtığınızda, yeni ortamlara girip yeni arkadaşlıklar edindiğinizde iç dünyanızda yani beyninizde de yeni bağlantılar oluşmaktadır. Bir arada olan insanlar birbirini kollar ve korur; bunu yapmak da bizi hem güçlü hem de güvende hissettirir.

İlgini çekebilir: Doğru İletişim Kurmanın 4 Altın Anahtarı

İlk Karşılaşmada İyi Bir İzlenim Bırakmanın 5 Adımı

İnsanlarla bağ kurmanın ilk aşaması tanışma ve bu tanışma esnasında iyi izlenim bırakmaktır. Karşı duruş, göz teması, gülümseme ve selamlama tanışma aşamasındaki önemli 4 adımdır. Tanışmanın ardından doğru samimiyet kurmak iyi bir izlenim bırakmanın son adımıdır.

Beden dili

İlk aşamada, karşımızdakine yüzümüz dönük olmalıyız ki bu, “Ben sana açığım, bana güvenebilirsin.” mesajını verir. Elinizle, kolunuzla ya da kıyafetinizle göğsünüzü kapatmayın.

İlgini çekebilir: İnsanları Okuma Sanatı: Beden Dili Uzmanından Bu 9 İpucunu Deneyin!

Göz teması

İkinci aşamada; göz temasını başlatan siz olmalısınız. Karşınızdaki kişinin gözlerine bakmak -elbette ürkütücü olmadan- pozitif tavrınızı gösterir. Unutmayın ki, göz teması gerçek bir temastır.

Gülümseme

Üçüncü aşamada; yine ilk gülümseyen taraf siz olun. Göz temasınız ve gülümsemeniz uyumlu olsun. Açık bir vücut dili, göz teması ve gülümseme karşınızdakinin ilgisini çekecek. Tüm bunlar ona samimi bir insanla tanıştığını düşündürecektir.

Selamlama

Sıcak bir gülümsemenin ardından “Merhaba!” gibi selamlama sözcüklerinden herhangi birini kullandığınızda karşınızdaki kişide sıcak ve samimi bir izlenim yaratmış olarak sohbete başlayacaksınız.

Samimiyet

Samimiyet kurmak gerek iş ilişkisinde gerekse sosyal ilişkilerde oldukça önem taşır. Bu durum bazen kendiliğinden olur, nasıl olduğunu anlamazsınız bile, bazen de yukarıda belirtilen noktaları tamamlamak gerekir. Kendiliğinden olan samimiyet, şans eseri samimiyettir; ayrıca bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Oysa bazen karşısınızdaki ile aranızdaki buzları ortak bir nokta kurarak gidermeye çalışırsınız ki bu da tasarlanmış samimiyettir. Bu durumda karşınızdaki kişi ile o senkronizasyonu yakalamak için kişinin sizin yanınızda kendisini güvende hissetmesini sağlamanız gerekir.

İlgini çekebilir: Duygusal Olarak Kapalı İnsanlarla İletişim Kurmanın 10 Adımı

Karşınızdaki kişinin kendini güvende hissetmesi için yapacağınız şey Aynalama Tekniğini kullanmak olmalıdır. Bir ayna gibi davranın. Onun bir konu üzerindeki beden duruşu ve tavrı ne ise siz de ona benzer beden duruşları ve benzer tavırlar sergilemeyi deneyin. Burada önemli olan, aynalama hareketini saygılı ve ince bir şekilde yapmanızdır. Bu teknik karşınızdakini daha iyi tanımanızı ve onların hareketlerini iyi analiz edebilmenizi sağlamaktadır. Bu da aranızda bir bağ oluşmasını sağlar.

Tanışmanın ardından yapacağınız şey, karşınızdaki ile aranızdaki ortak noktaları ortaya çıkarmaktır. Ortak noktalar, iki kişinin birlikte olabileceği noktaları ve paylaşımları ifade etmektedir. Bir kişi ile samimi olmak, o kişi ile aranızda bir bağ oluşması ve sizi kabul etmesi anlamını taşımaktadır.

Güven, iletişim becerileri, İlişki Kurma, Saygınlık
Kaynaklar