Uzun Süreli İlişkilerde Cinsel Monotonluğu Aşmak

İlişkinin ilk zamanlardaki her mesajdan etkilendiğiniz, heyecanla buluşmalara gittiğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Peki ya ilk öpüşme ve ilk dokunuşların getirdiği heyecanı? Şimdi bunlar sadece sizin için bir anı olarak kaldıysa merak etmeyin, çoğu uzun süreli ilişki yaşayanlar için var olan bir gerçeklik bu. Zamanın karşısında kim durabilmiş ki yeni ilişki heyecanı durabilsin? Doğal olarak yüksek duygulanımlar yerini; sevgi, güven, bağlılığa bırakabilir. Böylece ilişki, hem duygusal hem de cinsel anlamda tekdüze bir hale gelebilir.

İlişkiniz artık her şeyin keşfedildiği bir aşamadaysa aklınızdan zaman zaman “Her şey aynı artık, monotonlaştık.” gibi düşüncelerin geçtiğini tahmin edebiliyorum. Öncelikle bunun gayet doğal bir durum olduğunu hatırlatmak isterim. Fakat bu monotonluğu ara sıra kırmanın ilişkiye zenginlik katacağını vurgulamakta fayda var. Öyleyse, özellikle cinsel hayatında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılıp cinsel hayatlarına renk getirmek isteyen kişiler için güzel bir ilişki oyunu paylaşmak istiyorum.

İlgini çekebilir: Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Olası Nedenleri

Cinsel monotonluktan uzaklaşmak için oyun zamanı!

Partnerinizle hem cinsel ufkunuzu genişletmek hem de bir oyun eşliğinde keyifli zaman geçirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Evde kendinize keyifli bir ortam oluşturun. Telefonlardan ve diğer tüm dikkat dağıtıcılardan uzak bir ortam hazırlayın. Kağıt kalemleri alıp sevdiğiniz içecekleri hazırlayıp yerlerinizi alın. Ortamı renklendirmek için hayal gücünüzü de kullanabilirsiniz.

2. Öncelikle partnerinizle şu anki cinsel yaşamınızda en hoşunuza giden detayları karşılıklı paylaşın. Neden hoşunuza gittiğini de paylaşmayı unutmayın. İyi bir ilişki tüm fikir ve düşünceleri şeffafça paylaşabilme özgürlüğü ile şekillenir.

3. Güzel duygu ve düşüncelerinizi paylaştıktan sonra cinsel yaşamınızda daha önce hiç denemediğiniz ya da çok az denediğiniz aktiviteleri karşılıklı olarak keşfetmeye çalışın. Yanlış ya da ayıp bir cevap yok. Aklınıza gelen her şeyi ama gerçekten her şeyi paylaşabilirsiniz. İlla ki kendi hoşunuza gidebilecek cevapları bulmaya çalışmayın. Hiç denemeyecek olsanız bile aklınıza gelen her şeyi birlikte paylaşın. Eğer utangaç bir yapıya sahipseniz işte bu noktada kağıt kalemi kullanarak cevaplarınızı not almayı da tercih edebilirsiniz. Ayrı ayrı not aldıktan sonra notlarınızı karşılıklı paylaşın.

4. Listenizi şekillendirdikten sonra her bir madde için aktiviteyi denemek isteyip istemediğinizi ‘evet’, ‘belki’, ‘hayır’ kelimelerini kullanarak oylayın. Farklı fikirlerde olursanız partnerinizi yargılamadan sadece kendi fikrinizi denemek istediğinizde ‘evet’, denemeyi düşünebileceğinizde ‘belki’, denemek istemediğinizde ‘hayır’ cevaplarıyla paylaşın. Utangaç kişiler için de bu oylama kağıt üzerinde madde karşısına yazılarak ve sonrasında karşılıklı paylaşarak yapılabilir.

5. Her ikinizin de ‘evet’ dediği aktiviteler başta olmak üzere ‘belki’ cevabını verdiğiniz maddeleri de sıralayın. ‘Belki’ cevabı verdiğiniz aktiviteleri yapmak için hangi koşullarda bunu yapmayı istediğinizi konuşup karşısına not alın. Her ikinizin de anlaştığı bir liste oluşturup ‘evet’ cevabı verilen aktivitelerden ilk fırsatta başlayarak cinsel yaşamınızı farklılaştırın.

İlgini çekebilir: Cinsel Mitler: Cinsellik ile İlgili Yanlış İnanışlar

İlişkinizin ne kadar süredir devam ettiğinden de bağımsız ihtiyaç duyduğunuz her zaman, her konuda(örneğin romantik paylaşımlardan yenilen yemek çeşitlerine varana kadar) bu oyunu oynamayı tercih edebilirsiniz. Bu oyun ile hem sıradanlık hissiyatınızı azaltıp hem de partnerinizle karşılıklı iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Keyifli oyunlar!

Yardımcı kaynak: Yaşasın Orgazm, D. Solot &M. Miller.

Kaynaklar