Jane Austen Romanlarından Uyarlama Aşk ve Tutku Dolu 5 Film

Genellikle, kadınların odağını iyi bir evlilik yapıp, dünyaya bir erkek çocuk getirmeye yöneltildiği 19. yy İngiltere’sinde, Jane Austen bekar ve güçlü bir kadın olarak feminist kalemiyle adını tarihe yazdı. Yazdığı bütün romanları kendi kavuşamadığı aşkına inat, mutlu sonla bitirdi. Genç kızlar için umut ve ilham kaynağı oldu. Yıllar içinde ününe ün katan yazarın, yaklaşık her 30 yılda bir, eserlerinden birisi mutlaka sinemaya, televizyona ya da bir tiyatro oyununa uyarlanıyor.

Bugün sizler için Jane Austen romanlarından uyarlanmış aşk ve tutku dolu beş film seçtik. Yazarın romanlarıyla aynı hazzı taşıyan filmler, birçok kez “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Oscar’a aday gösterildi. İyi seyirler!

İlgini çekebilir: Kadınlar İçin İlham Verici 5 Film Önerisi

Pride and Prejudice

“Yapmacık bir tevazudan daha aldatıcı bir şey yoktur. Bu, dolaylı yönden böbürlenmenin ta kendisidir.”

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7,8

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Talulah Riley

Hikaye, George dönemi İngiltere’sinde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğuna kanaat getirir. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklacaktır.

Emma

“Eğer bir kadın bir erkeği kabul edip etmeme konusunda şüphe ediyorsa kesinlikle onu reddetmesi gerektiğine inanırım. Eğer evet demekte tereddüt ediyorsa doğrudan hayır demesi gerekir. Evliliğe güven içinde adım atarken şüpheli duygulara, yarım gönüle yer yoktur.”

Yapım Yılı: 2020

IMDb: 6,8

Yönetmen: Autumn de Wilde

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn, Josh o’Connor

Zeki, zengin ve bekar Emma Woodhouse hayatından son derece memnundur ve evliliğe veya kimsenin aşkına ihtiyaç duymaz. Hayatta en sevdiği şey ise başkalarının aşk hayatlarına burnunu sokmaktır. Yakın arkadaşı Bay Knightley’nin tüm uyarılarını görmezden gelerek vesayeti aldıktaki Harriet Smith’e uygun bir eş ayarlamaya kalkınca, özenle yaptığı planlar ortaya çıkar ve hiç beklemediği sonuçlarla karşı karşıya kalır.

Sense and Sensibility

“İnsanların çok hoş olmalarını istemem; çünkü onları çok sevme derdinden kurtarır beni.”

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 7,6

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant

Mr. Dashwood öldüğünde geride kalan eşi ve Elinor, Marianne ve Margaret isimli üç kızı, kendilerine kalan mirasla yıkıma uğrar. Mr. Dashwood, dönemin yasaları gereğince, tüm mirasını eski evliliğinden olan oğlu John’a bırakmak zorunda kalmıştır. John, açgözlü ve kibirli karısı Fanny’i de yanına alıp babasından miras kalan ve üvey ailesinin yaşadığı bu eve taşınır. Maddi olarak büyük sıkıntılar yaşayan genç kızlar ve annesi, zamanla sınıfsal farklılıkların da zorluklarıyla karşılaşırken iki kız kardeşin aşk hayatı işleri iyice zora sokar. 

Persuasion

“Şiddetli acılardan henüz kurtulmuş olanlar veya sağlıklarına yeniden kavuşanlar, başka insanlara karşı daha duyarlı olurlar.”

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7,5

Yönetmen: Adrian Shergold

Oyuncular: Sally Hawkins, Rupert Penry-Jones, Peter Wight

19 yaşındaki Anne, genç ve yakışıklı deniz subayı Frederick Wentworth’e delicesine aşık olmuştur. Ama Frederick’in ne serveti ne de sınıfsal düzeyi uygun değildir. Anne’in ailesi bu birlikteliğe karşıdır ve onu nişanı bozmaya ikna ederler. Sekiz yıl sonra, Anne kararından pişman olur. Frederick’i sevmekten asla vazgeçmez ve Frederick, ün ve servet sahibi olarak denizden döndüğünde, yöredeki evlenme çağına gelmiş her genç kadın gibi sadece seyreder. Frederick, kalbinin sesini dinlemek yerine ailesini dinleyen Anne’i affedebilecek mi?

Mansfield Park

“Güven bitmişse, virgül koyup düşünmeye gerek yok. Nokta koymanın zamanı gelmiştir.”

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 6,3

Yönetmen: Iain B.Macdonald

Oyuncular: Michelle Ryan, James D’arcy, Douglas Hodge

Mutlu ama sefil bir hayat süren Fanny’nin ailesi, onu daha iyi durumda olan ve Mansfield Konağında yaşayan teyzesinin yanına gönderir. Teyzesinin ailesinde sadece Edmund ile iyi geçinen Fanny zamanla ona aşık olur. Bir hafta sonu eve konukların gelmesi ve Edmund’un başka biriyle nişanlanması üzerine Fanny’nin hayatını değişir. 

Bonus: Becoming Jane

“Bırakın başka kalemler suç ve ızdırap duyguları üzerine yazsın. Ben böyle can sıkıcı konulardan en kısa sürede kaçarım.”

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7,1

Yönetmen: Julian Jarrold

Oyuncular: Anne Hathaway, James McAvoy, James Cromwell

Eğer yazarın hayatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istersen, biyografi niteliğindeki bu filme de göz atmak isteyebilirsin! Zengin bir erkek ile bir evlilik yapmayı kariyeri için hayati bir mesele olarak gören Austen, fakir bir ailede yetişmiş olmasına rağmen yazarlık konusunda fark edilmesini sağlayacak denli etkili yeteneklere sahiptir. Fakat bu yeteneklerin bir kadın olarak toplumda hiçbir değeri olmadığı düşüncesi dayatılmaktadır. Her şeye rağmen, kendini gösterebileceği tek yolun zengin Wisley ile evlenmesi olduğu düşüncesine karşı çıkmak ister. Ailesinin tüm baskılarına direnen Jane, yetenekli genç avukat Tom Lefroy ile tanışacak ve bu kendine güvenli genç adamla birbirlerine olan aşkları, sahip oldukları her şeyi bir kenara iterek yeni bir hayata başlamaları için büyük bir cesaret verecektir.

jane Austen kitapları, jane austen uyarlama filmleri, kitap uyarlaması filmler
Kaynaklar