Kırmızı ve Mor Meyvelerin Gücüyle Tanışın

Yaz denince akla rengarenk meyve ve sebzeler gelir. Her meyvenin renginin altında ona özel faydalar yatar. Rengarenk beslenmek de çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlar alabilmek için çok önemlidir. Bu yazımızda, kırmızı ve mor renkteki meyveler sağlık için ne gibi faydalar sağlıyor, birlikte inceleyeceğiz.

Kırmızı ve mor meyveler sağlığımıza nasıl faydalar sağlar?

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek, karpuz, domates, biber gibi kırmızı renkteki meyvelerin sağlığımıza faydalarına birlikte göz atalım.

Kalp sağlığını korur.

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve frambuaz gibi kırmızı meyveler, quercetin
adlı madde içerir. Antioksidan özellikteki bu madde, hem kansere karşı savaşır hem de kalp sağlığına faydalıdır. Kalp rahatsızlığı riskiniz varsa, meyve (özellikle kırmızı meyveler) ve sebze tüketimini artırın.

Beyni destekler.

Ortalama yaşları 70 olan 16.000 kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada iki porsiyon çilek veya bir porsiyon yaban mersini tüketmenin beyni desteklediğini gösteriyor. İçeriğinde bulunan antosiyaninler, öğrenme ve hafızayı da pozitif yönde etkiliyor.

İlgini çekebilir: Depresyon ve Beslenme İlişkisi: Ruh Sağlığına İyi Gelen Besinler

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Lif ve su içerikleriyle kırmızı meyveler, tokluk hissinin sağlanmasına yardımcı olur. Lif içeren besinler, doygunluk hissi sayesinde kilo kaybını da kolaylaştırmaktadır. Kırmızı meyveleri mutfağınızda salata, tatlı, sos ve içecek gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

İlgini çekebilir: İştahını Kontrol Altında Tut: Tokluk Süresini Uzatmak İçin 6 Kural

Kanser hücreleriyle savaşır.

Kırmızı-mor renkteki besinler, yüksek antioksidan kapasitesiyle kanserden korumaya yardımcıdır. Çalışmalar, kırmızı meyvelerde bulunan antioksidan öğelerin, özellikle kolon kanseri üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. İçeriklerindeki ellagic asit ve polifenoller, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatıcı etki gösteriyor. Bu nedenle diyette, tek bir besine bağlı kalmadan renkli ve çeşitli beslenme önemlidir.

Kronik hastalıkları önleyebilir.

Nöroloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, haftada en az iki porsiyon kırmızı
meyve tüketen bireylerin, Parkinson hastalığına yakalanma oranının yüzde 25 daha az olduğu görülüyor. Aynı araştırmada bol miktarda yüksek oranda flavonoid içeren kırmızı meyve tüketen erkeklerin, Parkinson riskinin yüzde 40 oranında azaldığı görüldü. Amerikan Klinik Derneği’ne göre, kırmızı meyvelerde bulunan polifenoller, zarara uğramış hücreleri yenileyerek Alzheimerdan koruyucu etki de gösteriyor.

kırmızı meyveler, mor meyveler, sağlıklı yaşam
Kaynaklar