Mastürbasyon ile İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış İnanç

Söz konusu kadın cinselliği olunca üzerine konuşmak da doğru bilgiye ulaşmak da zannedildiği kadar kolay olmuyor. Her ne kadar son yıllarda daha rahat konuşulabiliyor gibi dursa da; kadın cinselliğine dair konuları hala tabu olarak gördüğümüz ve dile getirmekten çekindiğimiz de bir gerçek. Pek çok kadın, cinsel bilgisi olmamasına rağmen bir başkasına sormaktan, internette anahtar kelime yazıp araştırmaktan çekinmektedir. Temelden gelen cinsel inançlarımızın doğruluğu da yetiştiğimiz toplumun, bizi büyüten ailelerimizin insafına kalıyor. Hal böyle olunca, bu konularda paylaşım yapmayı bilmeyen ya da bakış açısını değiştirmeye ihtiyaç duyan bir kişiye bile ulaşabilme ihtimalinden dolayı çok önemli buluyorum. Bu yazının konusu ise mastürbasyon ile ilgili çoğunluğun doğru zannettiği ancak doğruluk içermeyen inançlar.

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların %34’ü mastürbasyon ile orgazm olabildiğinden bahsetmiş. Onu takip eden seçenek ise %13 ile oral seksle orgazm olma olmuş. İlişkiye girerek orgazm olabilmenin oranı ise %6. Bu sonuçlardan da anlıyoruz ki, partnerimiz olsun-olmasın mastürbasyon yapmak orgazm olmak için tercih edilen en kolay yollardan biri. Öyleyse bu konudaki çekincelerimizi birlikte ele alalım. Hazırsak başlayalım!

Yanlış: Mastürbasyon kirli ve pis bir şeydir.

Yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar, mastürbasyonun kişilere bedensel veya zihinsel herhangi bir zararı olmadığını; aksine ağrıları azaltma, yaşamdan keyif alma, daha rahat cinsel ilişkiye girebilme gibi faydaları olduğunu buldu. O nedenle mastürbasyon, kendimize ‘pis’, ‘uygunsuz’ bir şey yaptığımız anlamına gelmediği gibi sonrasında utanç veya suçluluk hissetmeyi gerektirecek bir eylem değildir. Her insanın deneyimleyebileceği son derece normal bir eylemdir.

Yanlış: Eğer kendimi partnerimden ayrı tatmin edersem, cinsel ilişki sırasında orgazm olamam.

Eğer kendi vücudumuza dokunmayı, nasıl keyif alacağımızı bile bilmeden bir başkasıyla ilişki yaşarsak asıl o durumda orgazm olmakta ve cinselliği içselleştirmekte zorlanmalar yaşayabiliriz. Yapılan çalışmalar mastürbasyon ile orgazm olan kadınların cinsel birliktelik sırasında, yapmayan kadınlara oranla daha sık ve yoğunluklu orgazm olduklarını göstermekte. Üstelik kendinizi tanımak ve süreci deneyimlemek, şaşkınlık ve stres tepkilerinizi de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yanlış: Mastürbasyon sadece yalnız insanlar içindir.

Yukarıdaki inançla da paralel olacak şekilde ilişki durumumuz, cinsel yönelimimiz, dini inancımız, mesleğimiz, yaşımız ne olursa olsun, mastürbasyon her insan içindir. İlişkide olup olmamak bu durum için bir önem teşkil etmez. Bir sorun olduğu anlamına da gelmez. Üstelik uzaktan ilişki yaşayan kişiler için de tercih edilen orgazm olma yöntemlerinden biridir.

Yanlış: Mastürbasyon yaparsam kızlık zarım zedelenir/bekaretim bozulur.

Her ne kadar bekaret kavramı tartışmaya açık olsa da; bilinen anlamıyla bekaretin mastürbasyon yoluyla zedelenmesi mümkün değildir. Kızlık zarının zedelenebilmesi (bekaretin bozulması) için bir partnere ihtiyacınız var. Mastürbasyon esnasında bir partnerle ilişki içine gitmek söz konusu olmadığı için bu konuda rahat olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar da pek çok bakire kadının mastürbasyon yaptığını ve bir zarar görmediklerini gösteriyor.

Yanlış: Çok mastürbasyon yapmak sağlıksızdır.

Çoktan kastımızın ne olduğuna göre değişmekle birlikte; eğer mastürbasyon sıklığınız günlük işleri aksatmanıza, diğer sorumlulukları ihmal etmenize sebep olmuyorsa endişelenecek bir şey yok demektir. Burada tek bir doğru yok. Her gün mastürbasyon yapmak da hiç yapmamak da gayet normal. Her kadının ihtiyacı ve süreci deneyimleme biçimi farklı. Bu konuda tek bir doğrunun olmadığını kendinize hatırlatmanızı öneririm.

Ne yazık ki, mastürbasyon kavramı bazılarımız için ismi telaffuz edilmesi bile zor bir kavram. Ancak doğru bilgileri edinmek ve bu bilgileri süzgecimizden geçirdikten sonra isteklerimiz doğrultusunda sürdürmek bizim sorumluluğumuz. Umarım bu bilgiler konuya genel pencereden değerlendirmenize yardımcı olur.

Her kadının varlığıyla barışıp kendini özgürce keşfedebildiği günler dilerim.

cinsel yaşam, kadın cinselliği, mastürbasyon
Kaynaklar

Yaşasın Orgazm, Dorian Solot & Marshall Miller