Flört Aşamasında Yakalayabileceğiniz 5 Tehlike İşareti

Bir ilişkiye başlamadan önce, karşıdaki kişide dikkat etmeniz gereken bazı önemli işaretler vardır. Bu işaretleri görmezden gelmek, ileride hayal kırıklığına ve kalp acısına yol açabilir. Bu yazıda, flört aşamasında yakalayabileceğiniz 5 tehlike işaretini inceleyeceğiz. Bu işaretleri zamanında fark ederseniz, ilişkiyi daha ileriye taşımadan önce durup düşünmeniz ve gerekli adımları atmanız kolaylaşacaktır.

Bağlanma stilleri, kişinin ilişkiye bakışı hakkında önemli bir ipucudur.

Mesajlaştığınız bir yabancıda veya flört aşamasında göz önünde bulundurulması gereken bir boyut, onların bağlanma stilleridir. Bağlanma, sevdiğimiz biriyle oluşturduğumuz şefkat, sempati veya bağımlılığın düzeyidir. Fakat bağlanma her kişide aynı şablon üzerinden ilerlemez.

Araştırmalar, insan nüfusunun yarısının güvenli bir şekilde bağlandığını gösteriyor. Bu insanlar yakınlık konusunda rahattırlar ve ilişkilerinden daha fazla tatmin olurlar. Güvenli bağlanan insanlar, partnerlerinin bağımsızlığına izin verirken aynı zamanda dürüstlük ve destek olma kabiliyetine de sahiptir. Bu da bizi, ilişkilere aynı şekilde tepki vermeyen yetişkinlerin yarısıyla baş başa bırakıyor. Kaygılı bağlanan insanlar anı yaşamakta güçlük çekerler ve partnerlerinin hayatlarında oynadığı role gereğinden fazla önem verme eğilimindedirler. Partnerlerine yalnız kalma korkusuyla tutunabilirler. Kaçıngan bağlanan insanlar, başkalarını kendinden uzak tutar ve kendilerini korumak için ilişkilerini sabote edebilirler.

Flört Aşamasında Güvensiz Bağlanma Göstergeleri

Bağlanma stiline ilişkin erken ipuçlarını aramak isteyebilirsiniz. Ancak bu özelliklerin ortaya çıkması genellikle çok daha uzun sürer, ipuçları hemen göze çarpmaz. Erken ipuçlarını ve anlaşılabilecek olası tehlike işaretlerini gözden geçirmek yardımcı olabilir. Bu nedenle, yeni insanlarla mesajlaşmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken 5 güvensiz bağlanma göstergesini aşağıdaki gibi derledik!

Hızlı Samimiyet

Bazı insanlar hemen derin bir bağ kurmaya çalışır. Flört aşamasında bu durum baştan çıkarıcı veya güven verici gelse de, gelecekte sorunlu bağlanmaya yönelik bir tehlike işareti olabilir. Güçlü temellere sahip olmayan bir ilişki nadiren istikrarlı gider ve bu şekilde gerçekleşen ani bir tutkunun hayal kırıklığı yaratması muhtemeldir. Bu eğilimler kendilerini ilk mesajlaşmalar kadar erken bir zamanda gösterebilirler. Hızlı bir şekilde samimiyet sergileyen insanlar sınırlardan yoksun olabilir ve ilişki başladıktan sonra kaygılı veya kaçınmacı bir modele geri dönebilir. Özetle, ilk aşamada çok hızlı yakınlık kurulması dikkat etmeniz gereken bir işarettir.

Tekdüze Duygulanım

Bağlanmak için, insanların duygularını samimi bir şekilde dışa vurmalarına güveniriz. Psikiyatride, kişinin yüz ifadesindeki, ses tonundaki ve duygusal katılım düzeyindeki değişkenliği son derece önemlidir. Bazı insanlar körelmiş veya tekdüze duygulanıma sahiptir. Bu insanlar iletişimleri boyunca tekdüze bir ifadeyi veya duygusal ifade eksikliğini sürdürürler. Duygusal olarak uzak ve katı olabilirler. Belki sadece utangaçtırlar ya da herhangi bir duyguyu açığa vurmanın çok büyük bir risk oluşturduğunu düşünebilirler. Bu durumu mesajlaşmalarda erkenden görmek potansiyel bir tehlike işareti olabilir. Ayrıca bu monotonluğun arkasında majör depresyon ve hatta şizofreni gibi mental hastalıkları saklıyor olabilirler. (Elbette bu yalnızca bir varsayımdır; tanı koymak profesyonellerin işidir.) Bu psikiyatrik durumları yaşayan insanlar, sevilmeye veya sadece iyi bir randevuya herkes kadar layıktır. Fakat bu durumlardan haberdar olmak, kişilerin partnerlerinin de en doğal hakkıdır.

İlk Görüşte Düşmanlık

Nadir bir durum olsa da, mesajlaşmalarınızın başlarında herhangi bir açık düşmanlık belirtisi görmek kötüye işarettir. Flört aşamasında kişi size karşı sürekli agresif bir tutum sergiliyorsa, sizi aşağılıyorsa ve kötü hissettiriyorsa elbette ki tehlike işareti bundan daha belirgin olamaz. Bu kişinin, zorlu bir ilişkiye yol açabilecek bağlanma sorunları olduğu neredeyse kesindir.

Kontrol Deliliği

Bazı insanlar çevrelerini kontrol etmeye çalışarak bağlanma kaygısını yönetirler. Bununla birlikte, çevrimiçi flört, ihtiyatlı davranmayı gerektirir ki bu, kontrolcü tiplerin zorlanacağı bir şeydir. Bu insanların bir denizde olduklarını düşünün, dalgalar tarafından savrulduklarını hissediyorlar. Bunu durdurmak ve tekneyi güvene almak içgüdüsüyle çabalıyorlar. Peki, hangi durumda sorun ortaya çıkabilir? Elbette onların teknesinde olmayı kabul etmemeniz.

Kontrolcü bir kişiliğin erken belirtilerini fark etmek, size bir kişinin bağlanma stiline ve güvenli ilişkiler kurmada karşılaşabilecekleri zorluklara dair ipuçları verebilir. Mesajlaşmalarınızın başlarında esneklik eksikliği veya kontrol etme arzusu genellikle tehlikeli işarettir.

Aşırı Bilgi

Hızlı samimiyet bazıları için fazla hızlı olsa da, yine de iyi hissettirebilir. Hızlı samimiyet, bir tür “anında doğrulama” sunarak – bu kişi beni gerçekten seviyor olmalı düşüncesi – beyindeki haz merkezlerini ateşler. Aşırı bilgi de bir hızlı samimiyet göstergesidir fakat ikisi arasında temel bir ayrım vardır: Hızlı samimiyette var olmayan bir bağlantının vaadi varken, aşırı bilgide var olmayan bir bağlantının varsayımı vardır.

Flört aşamasında ilk mesajlaşmalar, birbirini tanıma girişimleridir; bu yüzden çevrimiçi görüşürüz. Hızlı samimiyet, duygu eksikliği, kontrol etme ve düşmanca davranışlar gibi çok fazla şeyi çok çabuk açığa vurmak da bir tehlike işaretidir. Hiçkimse ilk randevuda flörtünün ağlamasını istemeyeceği gibi ilk mesajlaşmalarda da kişinin sorunlarını ayrıntılı bir şekilde dinlemek istemez. Aşırı bilgi sunan biri, kendileri hakkında ayrıntıları açıklıyor gibi görünebilir; ancak gerçekte ortaya koydukları şey muhtemelen muhtaç, endişeli veya bencil kişiliği olabilir.

flört, flört aşaması, tehlike işaretleri, toksik ilişki
Kaynaklar

https://www.penguinrandomhouse.com/books/667790/speaking-in-thumbs-by-mimi-winsberg-md/