Ruhunu Şifalandır: Kendini Kötü Hissettiğinde Bu 5 Adımı Takip Et!

Kendimizi kötü hissetmekten çok “eyvah kötü hissediyorum!” diye telaş yapmak dibe batırıyor bizi. Tıpkı yüzme bilmeyen birinin batmamak için suda çırpınması gibi.

İşte bu yüzden, kendimizi kötü hissettiğimizde, modumuz düştüğünde, canımız hiçbir şey yapmak istemediğinde, çırpınmaya son vereceğiz.

Öncelikle kötü hissetmenin normal ve geçici bir HİS olduğunu kabul etmeliyiz.

Merak etme, hiçbir his (mutluluk da dahil) üstüne sonsuza kadar yapışıp kalmaz. Tüm duyguları deneyimlemek için buradayız. Mutluluğu, neşeyi, hüznü, öfkeyi… İnansan da inanmasan da hepsinin bir görevi var, hepsinden muhteşem şeyler öğreniyorsun. Hepsi seni daha iyi bir versiyonuna taşıyor. Bu yüzden, şu anda hissettiğin o kötü duygu her ne ise, sonsuza kadar üstüne yapışıp kalmayacağını anlaman gerekiyor.

Hadi bugünden sonra “Ben kötüyüm.” deme! “Şu anda kötü hissetmeyi deneyimliyorum.” de. Neden mi? Cümleyi bu şekilde kurmak, bunun geçici bi his olduğunu, üstüne yapışmayacağını ve deneyimlemeyi kendinin seçtiğini hatırlatacak sana.

Şu anda yaşadığın hissin sana ne anlatmaya çalıştığını sor.

“Hislerim, bana ne anlatmaya çalışıyorsunuz?”

Belki içindeki his artık değişim vaktinin geldiğini söylüyordur… Veya yanlış yolda yürüdüğünü, yönünü değiştirmen gerektiğini… İçsel rehberliğimizin bizimle konuşmayı en sevdiği yöntemlerden birisi hislerimizdir. Gerçekten kulak verirsen, gerçekten dinlersen, duyarsın.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları ve Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

Kafada toplamak çok zor. Hislerini ve düşüncelerini kağıda dökmeyi dene!

Karışık bir matematik hesabını zihinden yapmamız oldukça zordur. Bir matematik dehası değilsek tabi ki…

Aynı şekilde karışmış hisler ve duyguları da bir araya getirmek, zihinde toplayıp çıkarmak çok zor olabiliyor. O yüzden al eline bir kağıt-kalem, aklına gelen her şeyi yazmaya başla. Yazdıklarının anlamlı olmasına gerek yok. Zihninde ne duyuyorsan, sana ne yazmanı söylüyorsa düşünmeden yaz. Kağıda döktüğünde, tüm düşüncelerinin yerlerine oturduğunu göreceksin.

Artık nefes almaya başlayabiliriz. Koy elini kalbine, kapat gözlerini! Seni seninle buluşturacağım…

“Ne kadar KİK okuyucususun?” testine hazır mısın?

Kötü hissettiğimizde en çok neye ihtiyacımız var?İyi bir KİK okuyucusu, bu soruya “kendine” diye cevap verecektir. 🙂 Kendine sarılmaya ihtiyacın var, kendi omzuna bir öpücük kondurmaya ihtiyacın var. “Ben buradayım, korkma!” demeye ihtiyacın var.

Hadi kapat gözlerini, deriiiiin bir nefes al. Zihninden çıkan tüm düşüncelerin uzaklaştığını ve gökyüzüne karıştığını hayal et. Rahatlayana kadar nefes alıp vermeye devam et. Hazır olduğunda kendine dön ve tekrar et, “Seni çok seviyorum. Seni bu dünyadaki herkesten daha iyi tanıyor ve seviyorum. Güvendesin. Her şey yolunda. “

İlgini çekebilir: Yalnızlığın İçindeki 5 Güzellik: Ona Bir Şans Ver, Sana İyi Gelecek!

Şimdi ruhunu biraz şımartma vakti!

İçindeki ilgi ve şefkat isteyen çocuğu şımartma zamanı.

Neyin ruhuna iyi geleceğini düşünüyorsun, tam da şu an?

Sıcak bir duş? Hafif bir müzik? Samimi bir dostla sakin bir sohbet?

Cevabı ben bilemem; cevap sende, içindeki çocukta. Sor ona ne istediğini hadi! Sakın kendine hoyrat davranma. Tıpkı yeni doğan bir bebekle ilgilenir gibi, şefkatli, sevgi dolu ve sakin…

Unutma, sen bizim için çok kıymetlisin!

Ve her şey yolunda…

İlgini çekebilir: Kendinle Mutlu Olmayı Öğrenmek İçin 5 Öneri

Kaynaklar
iyi hissetmek için ne yapılmalı, kötü hissettiğimizde ne yapmalıyız, mod yükseltmek için