Gün İçinde Daha Az Yorgun Hissetmek İçin 6 Adım

Bazı günler halsiz hissetmek çok normaldir, ama eğer her gün ayakta kalmak için bir fincan kahve arıyor veya içinde olmadığın her an yatağını özlüyorsan, bazı alışkanlıkları değerlendirmenin ve enerjini azaltan şeyleri değiştirmenin vakti gelmiş demektir!

Eğer bu yorgunluğun, başka semptomlarla birlikte ortaya çıkan yeni bir şeyse veya günlük normal işlevlerini yerine getiremeyecek kadar şiddetliyse, bir doktora görünmek en sağlıklısı olacaktır. Eğer doktora göründüysen ve her şey normalse ama hala çoğu günler kendini yorgun hissediyorsan, bu bitkinliği normal bir şeymiş gibi kabullenmene gerek yok. Günlük yaşantında enerji seviyeni yükseltecek bazı değişikler yapabilirsin!

Düzenli bir uyku rutini oluştur.

Hepimiz biliyoruz ki az alınan uykunun yorgunluğa sebep olduğu su götürmez bir gerçek. Yedi saatin altında alınan uyku sadece yorgunluğa neden olmuyor, aynı zamanda aşağıdaki ciddi sağlık sorunlarına da sebebiyet verebiliyor:

  • Kilo alımı
  • Depresyon
  • Kaza riskinin artması
  • Zayıflayan bağışıklık sistemi
  • Diyabet ve kalp hastalığı riski
  • Hafıza kaybı

Az uyku, yorgunluğun en yaygın nedenidir. Ama bazı çalışmalar düzenli olarak her gece dokuz saatten fazla uyumanın da baş ağrısı, obezite ve diyabet riskini artırdığını gösteriyor. Bu yüzden en güzeli orta yolu bulmak ve her gece yedi ile sekiz saat arasında bir uyku almak.

Diğer çok yapılan bir hata ise uyuklamak. Biliyoruz o ekstra on dakika çok çekici geliyor ama bu sadece sağlıklı bir uyku süreci sağlamayan uyuklama hali. O yüzden alarm çalar çalmaz kalkmak  emin ol daha iyi bir seçenek. 

Uyku, sağlığın için en az düzgün beslenme ve spor yapma kadar önemli bir etken, o yüzden bunu sakın önemsememezlik etme.

kik akademi

Vücuduna yeterli protein sağla.

Eğer günlük kahvaltın bir mısır gevreği veya işlenmiş bir besin ise, hatta daha da kötüsü direkt kahvaltı etmiyorsan bu, gün içerisindeki etkisini sana mutlaka hissettirecektir. Karnını ağır karbonhidratlarla doldurmak kan şekerinin yükselmesine, bu da uyku ihtiyacına yol açabilir. Bu yüzden her öğününe protein eklemeye ve karbonhidratı proteinle dengelemeye özen göstermelisin.

Eğer vaktin varsa kahvaltı için yumurta kırabilir, içine meyve kattığın bir kase yoğurdu yiyebilir veya kendine smoothie hazırlayabilirsin. Öğleden sonra çikolata yerine bir parça peynir ile birkaç dilim elma yiyebilirsin. Protein, kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek seni daha ayık kılar.

Koltuktan kalk.

Belki biraz mantıksız duyulabilir ama günlük halsizlik, vücudunun sana daha fazla hareket ihtiyacı için bir isyanı olabilir. Egzersiz; metabolizmanı hızlandırır, modunu yükseltir ve geceleri daha rahat uyumana yardımcı olur. Bunun için saatlerini spor salonunda geçirmene gerek yok; mahallenin etrafında yapacağın 20 dakikalık tempolu yürüyüş bile sana birçok fayda sağlayacak.

Daha fazla su tüket.

Birçok insan gün içerisinde yeterli miktarda su içmez, bu dehidrasyon da yorgunluğa yol açar. Su tüketimini artırmak için yanında her zaman bir şişe su bulundurmayı deneyebilir ve her öğünden önce bir bardak su içebilirsin. Ayılmak için diğer hızlı bir hilemiz ise kısa bir duş almak. Eğer o an öyle bir seçeneğiniz yoksa yüzünüzü, hatta ellerinizi soğuk suyla yıkamak da daha uyanık hissetmenize yardımcı olabilir.

Keyif aldığın bir aktivite yap.

Büyük bir kahkaha en kuvvetli enerji vericidir ve üstelik size hiçbir maliyeti de yoktur! Bir komedi filmi izleyebilir, eğlenceli bir roman veya favori çizgi romanını okuyabilir veya her zaman seni eğlendiren bir arkadaşını arayabilirsin.

Kısa bir süreliğine de olsa her gün kendini yapmaktan keyif aldığın bir aktiviteyle şımart! Oku, bitkilerinle ilgilen, sevdiğin müzikleri dinle, dans et; seni her ne iyi hissettiriyorsa onu yap. Hatta yeni şeyler bile deneyebilirsin. İlgini çeken bir konu hakkında derslere katılabilir, yeni bir restaurantı deneyebilir hatta yeni bir hobi veya spor öğrenebilirsin. Yeni bir saç stili veya işe giderken yeni bir rota belirlemek gibi çok küçük ve basit şeyler bile rutinine bir enerji katar ve senin daha canlı hissetmeni sağlar.

Bunların yanı sıra, partnerinizle seks yapmak da sadece sizi daha iyi hissettirmek ve stresinizi azaltmakla kalmaz, adrenalin ve endorfin seviyesini de yükselterek ertesi gün daha enerjik kalkmanızı sağlar.

Modunu yükselt!

Stres, olumsuzluk ve depresyon devasa enerji emicidirler. Eğer kasvetli düşüncelerden bunaldıysan, o gri bulutları etrafından silkelemek için bir profesyonele ihtiyaç duyabilirsin. Ama günlük stres veya üzüntü için aşağıdakileri deneyebilirsin: 

Bir kuruluşta gönüllü ol: Başkalarına yardım etmek modunu ve enerjini yükseltecek en iyi yollardan biridir.

Minnettar ol: Her gün uyumadan önce sadece bir-iki dakikanı ayır ve o gün başına gelen güzel bir şeyi bir yere yaz.

Affet: Öfkeye, kine veya kırgınlığa tutunmak enerjini ve ruhunu tüketir. Olumsuz düşünceleri bırakmak, zihnini daha ilham verici düşüncelere odaklamak için seni özgür kılar.

Meditasyon yap: Meditasyonun faydalarından yararlanmak için bir saat boyunca matta oturmana gerek yok. Sessizce oturduğun ve nefesine odaklanarak geçirdiğin üç dakika bile zihninin sakinleşmesine ve daha uyanık hissetmene yardımcı olur.

İnançlı ol: İster bir dine mensup ol ister spiritüel bir insan ol, yüce bir güce inanmak, yorgunluğa neden olan endişelerini rahatlatmak, şu anda sahip olduğun şeyi takdir etmek ve gerginliği üzerinden atmak için harika bir yoldur.

enerjiyi yükseltmek için öneriler, nasıl daha az yorgun hissedilir?, sürekli yorgun hissetmek, yorgunluk
Kaynaklar