Topraklanma ile Doğadan Güç Alarak Rahatlayın

Hiç bir parkı ziyaret ettiğinizde, ani bir dürtüyle ayakkabılarınızı çıkarıp toprağa veya çimlere bastığınız oldu mu? İnsanlar ve doğa birlikte birlikte gelişti. Bu nedenle dışarı çıkmanın, toprakla ve doğayla temas etmenin aslında eve gelmek gibi hissetirmesi mümkün. Bugüne kadar, büyüklerimizden toprağa temas etmenin bizi rahatlattığını birçok kez duyduk. Peki topraklanma nedir? Topraklanmanın, yani toprağa temas etmenin sağlığımıza gerçekten faydası var mı? Şehir hayatının stresinden uzaklaşmak ve kendimizi doğaya teslim etmek için nasıl topraklanırız?

Topraklanma nedir?

Topraklanma, doğuştan gelen ve şifa veren enerjilere bağlanmak için çıplak ayakla yürüme veya ayakta durma uygulamasıdır. Bununla birlikte, muhtemelen doğadaki en eğlenceli ve sezgisel sağlıklı yaşam uygulamalarından biridir.

Topraklama hareketinin liderlerinden Clint Ober’ın şirketi Ultimate Longevity, Dünya’nın enerjisiyle bağlantı kurmanın bizi dengelemeye nasıl yardımcı olabileceğine dair araştırmaların çoğunun arkasındaki isim. Ober, “Dünya’nın yüzeyi serbest elektronlarla negatif olarak yüklenmiştir. Bu, Dünya’nın seyahat eden ve pozitif yükü hızla azaltan bol miktarda serbest (negatif yüklü) elektrona sahip olduğu anlamına gelir” diyor. “Çıplak ayakla yeryüzünde dururken, vücut bu serbest elektronları emer ve dünyanın negatif yüküne eşitlenir.”

Bu fikri desteklemek için Ober, topraklamanın ağrı ve iltihabı hafifletebileceğini, ruh halini iyileştirebileceğini, kan basıncını düşürebileceğini ve kardiyovasküler riskleri azaltabileceğini bulan 20’den fazla hakemli araştırmaya işaret ediyor. Bu sonuçlar ikna edici olsa da, bunları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bilim, topraklanmanın faydaları hakkında ne söylüyor?

Kurul onaylı Nörolog Ilene Ruhoy, tıp dünyasının topraklanma görüşü hakkında “Konsensüs, topraklanmanın direkt olarak tedavi edici olmadığı yönünde; ancak sağlık için bütünleştirici bir plan dahilinde önermek mümkün.” diyor. Yine de elektrik tıbbının genel olarak ilgi çekici olduğunu ve insan hücre yapılarının elektrik akımlarını iletme yetenekleri nedeniyle pil paketlerine benzetildiğini de ekliyor.

Topraklama ve kalp sağlığı üzerine yapılan bir çalışmada, 10 sağlıklı katılımcı, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yamalar kullanılarak topraklandı. Kalp sağlığında rol oynayan kırmızı kan hücresi akışkanlığında herhangi bir değişiklik olup olmadığını belirlemek için topraklamadan önce ve sonra kan ölçümleri alındı. Sonuçlar, topraklamadan sonra önemli ölçüde daha az kırmızı kan hücresi kümelenmesi gösterdi. Bu da kardiyovasküler sağlık için faydalar olduğunu gösteriyor.

Başka bir başka çalışma ise egzersiz sonrası kas hasarında topraklanmanın rolünü inceliyor. Araştırmacılar hem topraklama yamaları hem de paspaslar kullanıyorlar. Topraklamadan önce ve sonra kreatin kinaz, beyaz kan hücresi sayısı ve ağrı seviyelerini ölçüyorlar. Sonuç olarak çalışma, topraklamanın katılımcılardaki kas hasarını ve ağrıyı azalttığını gösteriyor!

Tüm bunlara ek olarak; günümüzün çoğunu telefon, televizyon, bilgisayar, tablet gibi dijital ekranlar başında geçirdiğimiz bir dönemdeyiz. Bu cihazlardan ve wi-fi ağından gelen elektromanyetik radyasyon sebebiyle sürekli olarak yükleniyoruz. Sürekli maruz kaldığımız bu radyasyon akışı, zamanla vücudunuz için zararlı serbest radikallerin ve pozitif elektronların birikmesine neden oluyor. Toprağın vücutta yüklenen serbest radikallerin ve pozitif elektronların emdiğine dair yapılan çalışmalar neticesinde söyleyebiliriz ki; topraklanma, bizleri teknolojik cihazlardan uzak tutması, dengelenmemize ve manyetik yüklerimizi boşaltmamıza olanak sağlaması büyük bir avantaj.

Topraklanma Yöntemleri

İster fiziksel ister sadece ruhsal olsun; ayaklarımız toprağa değdiğinde gerçekleşen bir tür enerji alışverişi kesinlikle vardır. Nerede yaşıyor olursanız olun, işte topraklama uygulamak için bazı stratejiler!

Yakınınızdaki doğal bir manzarada çıplak ayakla durun.

Ruhoy, “İhtiyaç duyulan tek şey küçük bir toprak parçasına erişimdir” diyor. “Bir park, bir patika veya bir su kütlesinin yanı; fark etmez”. Ruhoy, bir toprak parçası satın almanın etkili olmayacağını ve elektrikli topraklama paspaslarını da onaylamadığını belirtiyor. “Bir prizle bağlantılı olmak, toprakla olan bağlantımızın yerini alamaz.”

Fayda elde etmek için dışarıda ne kadar süre durmanız gerektiğine gelince Ober, ağrı, gerginlik ve stresi hafifletmek için bir seferde 30 dakikanın yeterli olduğunu söylüyor.

Yeriniz varsa, açık havada çıplak ayakla yürüyün.

Fonksiyonel Tıp Doktoru Isaac Eliaz, aynı zamanda topraklamanın bir savunucusudur; ancak bunu hareket halindeyken yapmayı tercih eder. Eliaz, 2013’te verdiği bir demeçte; “Yürüyerek, kaslarımızı ve kardiyovasküler sistemimizi çalıştırıyoruz, zihinsel sağlığımızı iyileştiriyoruz, stresi azaltıyoruz ve genel sağlığımızı destekliyoruz. Sadece ayakkabılarımızı çıkarmak bile bu faydaları katlıyor.”

Farkında olun.

Ober, topraklama pratiğinize nasıl başka bir katman ekleyeceğiniz konusunda; “Ağrı seviyelerinizi listelemeden önce, herhangi bir ağrıyı nasıl hissettiğinizi açıklayan notlar alın. Vücudunuzda herhangi bir stres, endişe, öfke veya gerilim varsa onu fark edin” diyor. Bununla birlikte, ayağınızın toprakla temas etmesine dikkat kesilebilir, havanın kokusuna, seslere, gördüğünüz ayrıntılara odaklanabilir ve bu uygulamayı bir farkındalık pratiğine dönüştürebilirsiniz.

Dışarı çıkmak, ekranlarından uzaklaşmak ve doğaya yönelmek için bile yeterlidir. İster spor ayakkabılarınızı giyin ister çıplak ayak yürüyün, yolculuğun tadını çıkardığınızdan emin olun.

Kaynaklar
topraklanma