Yaşam Doyumunu Artırmak İçin Ritüellerin Gücünü Kullan

Bir davranışın ya da atfedilen bir değerin belirli bir düzene göre tekrar edilmesi “ritüel” olarak tanımlanmaktadır. Burada yola çıkarak, bir davranışın ritüel olması için belirli zaman dilimlerinde tekrar edilmesi gerektiğinin de altını çizmek gerekir. Eski Mezopotamya halkına kadar uzanan (ilk yazılı belgeler MÖ 3200) ritüeller, günümüze kadar hayatın her alanına nüfuz etmiştir. Mezopotamya toplumunun inançlarında önemli yer tutan ritüelleri, dua, sunu, mitolojik hikayeler gibi adanmışlığın göstergesinin organize ve sistemli hali olarak tanımlamak mümkündür.

Geçmişten günümüze dünya üzerinde varlığını sürdüren her toplum, inancına bağlı olarak düşündüğünü, hissettiğini, deneyimlediğini ya da gördüğünü ilahi bir güce dayandırma eğilimindedir. Bundan dolayıdır ki Eski Mezopotamyalılar da gücün kendisini ortaya çıkarma yolundaki her şeyi kutsal olarak kabul etmişlerdir ve bu inanış günümüze kadar da varlığını sürdürmüştür. Farklı niyetler ve farklı şekillerde yapılan bu ritüeller kişinin kendisini huzurlu hissetmesini sağlamakta oldukça başarılıdır.

Ritüellerin faydaları

Araştırma psikoloğu Nick Hobson ve araştırma ekibi, ritüellerin kaygıyı kontrol altına almaya yardımcı olarak daha iyi performans göstermemizi sağladığı varsayımını test etmek üzere çalışmaya başladı.

Araştırmalarındaki deney katılımcılarından bir hafta boyunca her gün evlerinde bir ritüeli yerine getirmeleri istendi. Bu ritüel araştırma ekibi tarafından üretilen ve oldukça düzenli, tekrara dayanan bir dizi eylemden oluşuyordu. Bir hafta sonra katılımcılar beyin aktiviteleri ölçülmek üzere laboratuvara alındı. Orada ölçüm için beklerken 2 aşamalı bir performans testinden geçtiler.

İlk aşama ritüel uygulamadan önce, ikincisi ise sonra gerçekleşti. Onlara bu görevde ne kadar hata yaparlarsa o kadar para kaybedecekleri söylendi. Katılımcılar performans testini alırken EEG makinesi ile beyin aktiviteleri ölçüldü. Araştırmacılar ilk fikirlerini destekleyecek şekilde, beynin bir ritüeli tamamladıktan sonra, bu kişisel hatalara daha az aktivasyonla cevap verdiğini gördü. Bir başka deyişle ritüeller beyni, kişisel başarısızlıktan kaynaklanan olumsuz deneyime karşı yatıştırarak, hataya verilen kaygıya bağlı tepkide duyarsızlaştırıyordu.(1)

Ritüellerin, kişinin özgüvenini ve farkındalık bilincini artırması, anksiyete ve endişe durumlarını azaltması gibi pek çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Ritüel yaparken, günlük yaşamın koşturmasından, stresinden uzaklaşarak daha dingin olmaya çalışmak bir amaç olabilir.

Bir dileğinizin gerçekleşmesi için sistemli bir şekilde, enerji seviyenizin belli bir noktaya odaklanması da kişinin hedeflerine ulaşmasında inanç ve motivasyonu artırması açısından da oldukça önemlidir. Gerek hayallere, hedeflere ulaşmada gerekse fiziksel ve ruhsal sağlığımız açısından çalışmanın, emek vermenin yanısıra inancın da çok önemli bir yeri olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerek. Bu nedenledir ki bize kendimizi iyi hissettirecek, negatif duygularımızı pozitife çevirecek uygulamaları hayatımıza dahil etmek bir başlangıç noktası olabilir.

İlgini çekebilir: 7 Spiritüel Sembol: Anlamları Nedir? Nasıl Kullanılırlar?

Kendine uygun ritüeli nasıl bulursun?

Her kişinin ritüeli kendine özgüdür. Ritüel gerçekleştirmenin doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Bu neden ruhunuzun, zihninizin ve bedeninizin ihtiyaçlarına odaklanarak kendi ritüelinizi oluşturabilirsiniz.

Hayatınıza hangi ritüelleri dahil edeceğinize karar vermek için aşağıdaki sorulara soruları yanıtlayarak başlayabilirsiniz.

 • Ne istiyorum?
 • Benim için hayatta önemli olan ne?
 • Deneyimlemek istediğim ruh halini gerçeğe ne şekilde yansıtabilirim?
 • Bunu bir ritüel olarak, sistemli bir eyleme çevirmek için ne yapabilirim?

Doğru ritüeli bulup bulmadığınızı anlamak için hislerinize kulak verin. Sizin için doğru olan bir ritüel, iyi hissettirir. Ritüelleri bir zorunluluk hissiyatından öte, güçlü bir heves ve istekle yapabilmek gerekir. Bunu hangi sıklıkla yapacağınıza karar vermek ve devam ettirmek önemlidir.

İlgini çekebilir: Doğadaki 5 Elementten Seninki Hangisi? Elementini Evine Nasıl Dahil Edebilirsin?

Geçmişten günümüze ritüeller

Kabul, Kutlama, Ateş, Koruma ve Şifa Ritüelleri en çok bilinen ritüellerdir. Ateş Ritüeli, ateşin kutsal olduğu toplumlarda ateş veya mum yakarak yapılmaktadır. Yeni ay Ritüeli, Dolunay Ritüeli gibi ritüeller doğal mum yakarak yapılan ritüellerdir.

Hadi şimdi örnek olarak sıklıkla kullanılan Dolunay Ritüeline ve nasıl yapıldığına birlikte göz atalım!

Dolunay Ritüeli

Dolunayın enerjisinden faydalanmak ve dolunay zamanında kötülüklerden arınmak niyetiyle yapılmaktadır. Evinizin bahçesinde veya balkonunda yapabilir, eğer balkon veya bahçeniz yok ise odanızı havalandırarak sakin bir ortam yaratabilirsiniz.

 • Sevdiğiniz, dingin bir müzik açıp, bir veya birkaç mum yakarak zihninizi müziğin akışında serbest bırakın.
 • Ametist taşının kötü enerjiyi aldığı söylenmektedir, varsa yanınıza bir ametist taşı alın ve bırakın taş sizden aldığı o kötü enerjiyi uzaklaştırsın, dolunayın ışığında sizi rahatlatsın.
 • Gözlerinizi kapatın ve yavaş ve derin nefes alın.
 • Bir adaçayı demetini yakın ve bulunduğunuz ortama dumanının yayılmasını sağlayın…
 • Ardından bir beyaz kağıt ve kalem alın elinize ve hayatınızda olmasını istediğiniz dileklerinizi kağıda yazın. Aynı zamanda sizi yoran, bırakmak istediğiniz ne varsa bunları da kağıda dökün. Uzaklaşmasını istediğiniz ne ve kim varsa önce niyet edin.
 • Tütsülerinizi yakın. Adaçayı negatif enerjiyi, üzerlik otu tütsüsü nazarı ve kötü niyetlerin uzaklaşmasını, defne yaprağı tütsüsü endişe, stres, kaygı gibi sorunlara iyi gelirken aynı zamanda güçlü bir bağışıklık için de kullanılmaktadır. Aynı zamanda defne yaprağının şans getirdiğine de inanılmaktadır. (Dilekleri defne yaprağına bir tahta kalemi ile yazmak defne yaprağı ile yapılan başka bir ritüeldir.)
 • Kağıda yazdıklarınızı, kendinizi hazır hissettiğinizde yakın. Hem kağıdın küllerini hem de tütsülerin küllerini akan suya, denize atabilir, toprağa gömebilir ya da rüzgarda savrulmasını izleyebilirsiniz.

Zihninizi serbest bırakmak ve odaklanmak, oksijen seviyesini artırmakla birlikte içinde bulunduğumuz olumsuzluklara karşı da sizi güçlü kılmaktadır.

İlgini çekebilir: Kristallerin ve Doğal Taşların Gücüyle Kendini Mucizelere Aç

Yüzyıllardır uygulanan bu ritüeller, içinde bulunduğumuz durumun farkına varmamıza, daha yavaş ve sağlıklı bir şekilde düşünerek çözüm üretebilmemize, alacağımız kararlar için bir fırsat ve aynı zamanda içimizde biriken umutsuz durumları yönetebilmemize yardımcı olmaktadır.

Kaynaklar
dolunay ritüeli, ritüeller