Yaz Aylarında Keyifle Okuyacağınız Kitap Önerileri

sahilde kitap okuyan kadın

Günümüz dünyasında ne yazık ki telefonlarla geçirdiğimiz zaman giderek artarken, kendimizle geçirdiğimiz kaliteli zaman epey azalıyor. Özellikle gün aşırı maruz kaldığımız gürültü, kalabalık, ışık ve radyasyon gibi elimizde olmayan dış etkilerle bu kadar çevrelenmişken ruhumuza iyi gelecek, zihnimizi dinlendirecek aktivitelerle meşgul olmak şart. Elbette zihni sakinleştiren, ruhu dinginleştiren ve bizi içe döndüren aktivitelerden biri kitap okumak.

Sussex Üniversitesindeki bir grup gönüllü üzerinde yapılan çalışmalara dayanarak, Bilişsel Nöropsikolog Dr. David Lewis, yalnızca 6 dakika sessizce kitap okumanın kalp atışlarını yavaşlatıp ve kaslardaki gerilimi azaltarak stres düzeyini %68 oranında azalttığını söylüyor. Psikologlar bunun nedeninin insan zihninin okumaya odaklanmak zorunda kalmasıyla dikkatin kas ve kalpteki gerilimleri hafifletmesi olduğunu vurguluyor. Çalışmanın sonucu gören Lewis ekliyor: “Kendinizi bir kitapta kaybedin, zihniniz olağanüstü rahatlasın.”

KİK Kitap Kulübü olarak, kitapseverlere her ay ince eleyip sık dokuyarak seçtiğimiz okunmaya değer kitap önerileriyle geliyoruz. Yaz aylarında keyifle okuyacağınız, üstelik incecik olmasıyla kitap bitirme konusunda iradeli olamayanların bile kolaylıkla ve zevkle bitirebileceği kitap önerileri listemize bir göz atalım!

Bazen Bahar, Melisa Kesmez

Bazen Bahar, 2015 basılmış bir öykü kitabı. Aynı zamanda yazarın üçüncü kitabı. İnanılmaz güzel ilerliyor, içinde kısa kısa öyküler yer aldığı içinde asla sıkmıyor, dağılmıyor. İstediğiniz hikayeden istediğiniz zaman devam edebiliyorsunuz. Bitince öyle tatlı bir his bırakıyor ki, “ah” dedim “ne kadar özlemişim öykü okumayı”. Melisa Kesmez’in o içimizi açıp da ne varsa yerini gösteren, duyguları nokta atışı kelimelerle sunan, bazen buruk bazen komik tarafını çok sevdim.

Kadın olmak sıklıkla frene asılmayı gerektiriyordu çünkü. Gaza basıp duvara toslamışlığım da vardı. Geçmişten ders çıkarmak hiç benlik değildi ama bazen canın o kadar acıyordu ki, aynı acıyı bir kez daha yaşamamak için kendini sandalyelere çivileyebilir, kapıları kilitleyip anahtarı yutabilirdin.

Arayışlar, Lou Andreas-Salomé

Yazar ve Psikolog Salomé fikirleri ve eserleriyle zamanının çok ötesinde bir bakış açısına sahipti. Öyle ki, bir kadının bireyselleşmesi, bağımsızlaşması gerektiği üzerine fikirleri onu dönemin yıldızı yaptı. Kurt Wolff, onun için “Bu topraklarda 150 yıldır hiçbir kadın Lou Salomé kadar güçlü ve dolaysız bir etki yaratmamıştır” derken, Freud “Korkunç bir zekâ” diye bahsederek aslında onun cesareti karşısındaki hayranlığını dile getirmiştir. Hal böyle olunca döneminin çok ötesinde bu hikaye ortaya çıkmış. Kitap, psikolojik çözümlemeler de içeriyor. İlk yayınlanma tarihi 1894 olsa da inanılmaz şekilde hala geçerliliğini koruyan, kadının erkeğin gölgesinden çıkıp kendini bulma hikayesini müthiş aktarıyor. Kitaptaki kadın ressam karakter, yaşadığı ilişkide giderek kıstırılmış hisseder ve partnerinden onu bastıran, mesleğini kısıtlayan bazı psikolojik davranışlara maruz kalır. Bir yol ayrımındadır ancak varması için önce kendini bulmalıdır…

İnsan kadınları ister idealize etsin ister şeytanileştirsin, her durumda erkeğe bağlı değerlendirip basitleştiriyordu. Etraflarında dört dönüp duran kadınlardan değil de artık kendi kendimizin efendisi olduğumuzun, eski kölece anlayışları rafa kaldırdığımızın farkındalar mı sence? Dinleyin, kendimi tanıdığım için bugün sizi kaybettim.

Parasız Yatılı, Füruzan

Öykü denilince akla hemen Türk edebiyatının en sevilen kült öykülerinden ”Parasız Yatılı” gelir elbette. Kitap 12 öyküden oluşuyor ve çoğu köyden kente göç etmiş, yoksullukla mücadele eden insanların yaşamını anlatıyor. Yazar bu kitap ile 1972 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanmış, ardından birçok öyküsü dizi ve film olmuş, birçok ödül ile onurlandırılmıştır. Parasız Yatılı en az bir kere okunmalıdır; çünkü bir dönemin Türkiye’sini gözler önüne sermesi bir yana, o kadar gerçektir ki 8 yaşında bir kız çocuğu kitaptan çıkıp ete kemiğe bürünerek elinizden tutuverir, siz sayfaları bazen hüzünlü, bazen şaşkın çevirirken de bırakmaz hiç elinizi.

Geciktik mi acaba? Çocukların çoğu gelmiş. Hademe kadın ilgisiz. Parasız yatılı imtihanlarının çocukları hep erken gelir. Hiç gecikmezler.
Kaynaklar
kik kitap kulübü, kitap önerisi, kitap yorumları