Yeni Yıl Hedeflerimize Neden Ulaşamıyoruz?

Aaah hoşgeldin 2019! Sen benim yılım olacaksın! Göreceksin çok şey başaracağım!

2021’de harika şeyler olacak, hedeflerim hazır. Ağzınız açık kalacak açık!

2022 bu sefer benden kaçamayacaksın. Hedeflerimi koydum, bu sefer bu iş tamam!

Merhaba her yıl bu cümleleri kuran KİK ailesi. Nasılsınız? Yeni yılın ilk günleri umduğunuz gibi gidiyor mu? Başladınız mı spora? Daha mutlu olacaktınız, nasıl gidiyor o iş? Tahminimizce yeni yılın verdiği motivasyonla şimdilik bazılarınız tam gaz devam ediyorsunuz, bazılarınızsa çoktan yarın yaparım diye ertelemeye başladı bile.

Neden bu yeni yıl hedeflerinde başarılı olamıyoruz? Hepimizin düştüğü bu genel tuzaklardan bahsedelim mi biraz?

Unutmak ve ertelemek

Çok gülünç değil mi? Sene başında kendimize heyecanla koyduğumuz o koca koca hedefleri daha iki ay geçmeden unutuyoruz. Ya da egomuz tarafından bize unutturuluyor. Hiç yaşamadım diyebileceğinizi sanmıyoruz. Egonun bize kurduğu en büyük ve en zekice tuzaklardan birisi unutturmak ve erteletmek. Bu durumun yaşanmaması için gözünüzün önünde asılı duran bir vizyon panosu hazırlayabilir, her gün göreceğiniz bir yere hedeflerinizi yazabilir, alarm kurabilirsiniz; yaratıcılığınıza kalmış.

İlgini çekebilir: Vizyon Panosu Yapımı ve İpuçları

Plansızlık

İtalya çok güzel, şehirleri efsane… Çıkıyoruz evden dışarı. İtalya’ya gideceğiz biz… Elimizde İtalya’nın birbirinden nefis fotoğrafları “benim hedefim buraya gitmek” deyip duruyoruz. Ama ne yolu bilmiyoruz, ne de yanımıza bir harita alıyoruz. Çok komik değil mi? İşte biziz bu. Hedefler şahane, şıkır şıkırlar. Plan yok, harita yok, durak yok… Sadece hedef var. Kendi kendine başarılmayı bekleyen kocaman bir hedef.

Hedefleriniz için bir plan yapmadığınız sürece, hepsi birer hayal olarak kalacaktır. Yol haritanızı çizin. Hedefe nasıl ulaşacaksınız? İhtiyacınız olan araçlar neler? Ne zaman hedefe varmayı öngörüyorsunuz?

Motivasyon kaybı

En önemli soruyu unutuyoruz: Neden? Neden istiyorsun bu hedefi? Nedenimizi unutursak hedefimizin hiçbir anlamı kalmıyor maalesef. Yapacağınız iş ne zaman zor gelse, kendinize bunu neden yaptığınızı hatırlatın. Sebebiniz yeteri kadar güçlüyse yapamayacağınız hiçbir şey olmadığını çok iyi biliyoruz. Sizi heyecanlandıracak görseller bulun, vizyonlayın, sizi heyecanlandıracak her ne varsa hepsini kullanmaktan çekinmeyin.

İlgini çekebilir: Her İşi Yarıda Bırakanlar İçin: Motivasyonu Sürdürecek 3 İpucu

Net olmamak

Lütfen “başarılı olacağım” hedefi ile “şu üniversiteye gideceğim” hedefinin veya “fit olacağım” hedefi ile “şu bedende/şu kiloda olacağım” hedefinin arasında hiçbir fark olmayacağını söylemeyin. Hedefte net olursak bu ne istediğimizi çok iyi biliyoruz demektir. Aksi halde yolda kaybolur dururuz. Hedeflerinizde spesifik olun.

Hayallerinize yürürken size rehber olacak bir yol arkadaşı arıyorsanız, yolu biliyoruz!

Hedef Programı ile doğru hedef nasıl koyulur, yol haritası nasıl çizilir, plana nasıl sadık kalınır, alışkanlık nasıl oluşturulur, dirençle ve kısıtlayan inançlarla nasıl başa çıkılır, motivasyon nasıl artırılır ve daha birçok şeyi birlikte deneyimleyip öğreneceğiz. İsteklerimiz bize gelmeyecek, biz onlara gideceğiz! Bu yolda sadece hedeflere giden yolu değil, kendi potansiyelimizi ve gücümüzü de keşfedeceğiz.

Katılmak için buraya tıkla!

 

Kaynaklar
ajanda, hedeflere nasıl ulaşılır, hedeflere ulaşmak, yeni yıl hedefleri