Yılbaşı Akşamı Sevdiklerinizle Oynayabileceğiniz 11 Keyifli Oyun

Bu yıl hepimiz yılbaşını evlerimizde geçireceğiz ve diğer yıllara nazaran hepimiz için daha farklı bir yılbaşı olacak. Dışarı çıkamasak da, birbirimizi ziyarete gidemesek de bu demek değil ki yılbaşı ruhundan mahrum kalacağız! Bu yüzden yılbaşı gecesini daha keyifli kılmak için sizlere birkaç oyun önerisi hazırladık. Bu oyunların çoğu ailecek oynayabileceğiniz oyunlar, ama derseniz ki biz arkadaş grubumuzla oynamak istiyoruz, size özel alkolle oynayabileceğiniz bir oyun da ekledik. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler! Umarız yeni yıl hepimize güzellikler getirir.

İlgini çekebilir: Yılbaşı Günü de Sağlıklı ve İyi Hissetmek İsteyenler İçin Beslenme Önerileri

1. Kimim ben?

Ailecek keyifle oynayabileceğiniz bir oyun olan Kimim Ben için ihtiyacınız olan tek şey Noel Baba şapkası ve üzerine yılbaşı ile bağlantılı film, karakter veya obje isimleri yazacağınız kartlar. Eğer şapkanız yoksa kartı alnınıza bir lastikle tutturabilir veya elinizde tutabilirsiniz. Bütün oyuncular daire şeklinde birbirlerine dönük bir şekilde oturur ve herkes şapkasını takar. Önceden hazırladığınız kartlar ters çevrilmiş bir şekilde masanın ortasına deste olarak konur ve her oyuncu kartta yazılana bakmadan bir kart çeker ve şapkasının üzerine bantla yapıştırır.

Herkes seçtiği kartta yazılı olan film, karakter veya objeyi tahmin etmek için birbirine sorular sorar. Cevaplar sadece “evet”, “hayır”, “belki” ve “bilmiyorum” olabilir. Herkese tahmin etmeleri için 1 dk zaman verilir.

Örnek olarak bunlara benzer sorular sorabilirsiniz: İnsan mıyım? Obje miyim? Bir film başlığımıyım? Uçabiliyor muyum? Dört ayağım mı var? Yılbaşı sembolü müyüm? Film bir köyde mi geçiyor?

Zaman dolar ve kişi bilemezse oyun sırası diğer oyuncuya geçer. Oyunun sonunda kim olduğunu en çok doğru tahmin eden kişi kazanır.

2. İki doğru bir yalan – Yılbaşı versiyonu

Yılbaşı akşamınızı neşelendirecek diğer bir oyunumuz İki Doğru Bir Yalan! Oyunun oynanış şekline örnek vermek gerekirse; eğer ortaya “Şu ana kadar aldığınız en kötü yılbaşı hediyesi ne?” diye bir soru sorulmuşsa, herkes sırayla iki tane gerçekten onlara alınan çok kötü hediyeyi ve bir de uydurdukları kötü bir hediye anısını anlatır. Hangisinin yalan olduğunu bulabilenler, 1 puan kazanır.

3. Fırın eldiveni oyunu

Daha önce hiç yılbaşı hediyenizi fırın eldiveni giyerken açmayı denediniz mi? Eğlenmeye hazır olun çünkü gerçekten de tahmin ettiğiniz kadar zor ve çoğunlukla çok komik sonuçlar ortaya çıkıyor! Komik olmasının yanı sıra, hediye açma anını yavaşlatarak da anın tadını daha uzun çıkarmanızı sağlayacak. 

İlgini çekebilir: Yeni Yıl Aktivitesi: Evde Yapabileceğiniz 6 DIY Dekorasyon Önerisi

4. Yetişkinler için: Yılbaşı filmi shot atma oyunu

Bu oyunu her filmle birlikte oynayabilirsiniz. Örneğin Evde Tek Başına filmini ele alalım: Macaulay Culkin her çığlık attığında, filmde biri her yaralandığında veya ekranda her pizza veya belirlediğiniz bir oyuncu çıktığında içkinizden bir yudum alabilir veya shot atabilirsiniz. 

5. Yılbaşı temalı sessiz sinema

Bu oyunda herkesin oynamaktan keyif aldığı sessiz sinemaya biraz yılbaşı ruhu katıyoruz! Oyunda oyuncular fiziksel olarak hiç konuşmadan yılbaşı filmlerini, film karakterlerini veya yılbaşı şarkılarını taklit ederek karşısındakilere anlatması gerekiyor.

İlgini çekebilir: Minik Dokunuşlarla Şık Bir Yılbaşı Sofrası İçin 5 Pratik Öneri

6. Görmeden yılbaşı ağacı kesme

Bu oyun için herkes eline bir kağıt alır ve eller arkada olacak şekilde oyuncular kağıdı yılbaşı ağacı şeklinde kesmeye çalışır. Çoğunlukla sonuçların hiçbiri yılbaşı ağacına benzemeyecek… Ama ortaya çıkan işler arasında klasik yılbaşı ağacına en çok benzeyen ağacın sahibi puan kazanacak.

7. Kurabiye dekore etme yarışması

Kurabiye hazırlama işini arkadaşça bir yarışmaya çevirerek ailecek oynayabileceğiniz bir oyuna dönüştürebilirsiniz. En iyi kurabiye süsleyen kazanır! Eğer kalabalıksanız, süslemeleri en komik, en karmaşık gibi kategorilere de ayırabilirsiniz. 

8. Kardan adam çizme yarışması

Evet, biliyoruz kardan adam çizmek çok da zor değil. Ama bir de kardan adamı bir plastik tabak alarak kafanızın üzerinde çizmeyi deneyin! Lezzetli bir yılbaşı yemeğinden sonra gülünç bir yarışma hiç de fena gitmeyebilir. Belki bakarsınız gizli yetenekleriniz olduğunu keşfedersiniz.

İlgini çekebilir: Yeni Yıl Hedeflerini Belirlerken İzlemen Gereken 6 Adım

9. Noel Babanın şapkasında ne var? 

Bu oyun genellikle küçük çocuklara hitap ediyor. Herhangi özel bir ekipmana ihtiyacınız yok; ihtiyacınız olan tek şey bir şapka ve hayal gücünüz. Şapkanın içerisine evinizden topladığınız birkaç eşya koyun ve çocuğunuza gözlerini kapamasını ve ne olduğunu tahmin etmesini isteyin.

10. Yılbaşı filmi testi

Her oyuncu en sevdiği yılbaşı filmi hakkında önceden birkaç soru hazırlar ve oyuncular iki gruba ayrılır. Oyuncular birbirlerine Yeni Yıl Şarkısı, Grinç, Evde Tek Başına, Şahane Hayat gibi klasikleşmiş filmlerden sorular sorarak birbirlerinin bilgisini test ederler. En çok doğru yanıtı veren grup kazanır.

11. Marshmallow yığını

Bu oyuna Jenga’nın marshmallow ile oynanan versiyonu diyebiliriz. Birkaç paket marshmallow alın  ve masanın ortasına bir bardak altlığı koyun. Her oyuncu sırasıyla bu bardak altlığının üzerine marshmallow koyar. Bir süre sonra marshmallowlar birbiri üstüne yığılmaya başlar. İlk kuleyi bozan ve mashmallowu düşüren kaybeder.

Yardımcı Kaynak: 20 Super Fun Games to Play on Christmas Eve, bestlifeonline.com

Kaynaklar