Zıt Kutuplar Gerçekten Birbirini Çeker mi?

yanyana uzanan çift

Hiç her anlamda sizin tam zıttınız olan birinden etkilendiğiniz oldu mu? Tıpkı sevdiğimiz romantik komedileri anımsatan beklenmedik eşleşmeler gibi… Örneğin, sanatsal yönünüz kuvvetli ve tam anlamıyla bir utangaçsınız fakat kendinizi sportif, konuşkan tiplere çekilmiş buluyorsunuz. Ya da siz her hafta sonu parti yapmayı seven sosyal bir kelebeksiniz ama partneriniz evde sakin geceleri tercih ediyor. Durum ne olursa olsun, romantizmde zıt kutupların birbirini çektiği yaygın bir klişedir. Peki gerçek hayatta zıt kutuplar gerçekten birbirini çeker mi? Psikoloji araştırmaları ve ilişki uzmanlarına göre cevap hem evet hem de hayır. İşte zıt kutupların birbirini çekip çekmediği ve ilişkinizin uzun vadede yürüme olasılığı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Neden karşıtlarımıza bu kadar ilgi duyuyoruz?

Görünüşte çok az ortak noktamız varken neden karşıtlarımıza bu kadar ilgi duyuyoruz? Terapist ve The Mindful Relationship kitabının yazarı Lauren Korshak şöyle açıklıyor: “İnsanlar genellikle kendilerinde eksik olan ya da daha az öne çıkan niteliklere ilgi duyar, bu özellikleri somutlaştıran başka bir kişi gördüğümüzde ona çekiliriz.” Örneğin, genel olarak utangaç veya endişeli biriyseniz, son derece kendinden emin ve özgüvenli birine çekilebilirsiniz, diye açıklıyor.

Bununşa birlikte, yeni ve ilginç biriyle takılmak eğlencelidir. Bumble’da seks ve ilişki uzmanı olan Shan Boodram, “Birinin farklı yaşam deneyimlerini öğrenmek heyecan verici olabilir” diyor. “Bu bilinmezlik seviyesi, birine olan ilginizi artırabilir.”

Peki gerçekten zıt kutuplar birbirini çeker mi? Araştırmalar ne diyor?

Her ne kadar “zıt kutuplar birbirini çeker” şeklinde yaygın bir inanış olsa da, araştırmalar benzerlikleri paylaşan çiftlerin uzun süreli birlikteliklerinin daha olası olduğunu göstermektedir. Evlilik memnuniyeti üzerine 2005 yılında yapılan bir çalışma, benzerliğin uzun vadeli ilişki başarısının önemli bir belirleyicisi olduğunu ve kişiliğin bir çiftin uzun ömürlü olup olmayacağını belirlemede kilit bir faktör olduğunu ortaya koymuştur.

2017 yılında yapılan bir araştırma ise yakın arkadaşların ve romantik partnerlerin benzer temel inançları, değerleri ve hobileri paylaşma eğiliminde olduğunu ortaya koyarken diğer araştırmalar bizimkine benzer fiziksel özelliklere sahip insanlara bile daha fazla ilgi duyabildiğimizi, çünkü onları daha güvenilir bulma eğiliminde olduğumuzu göstermektedir. Diğer bir yandan, arkadaşlık uygulaması davranışları hakkında yapılan bir 2022 araştırması, daha yüksek eğitimli kullanıcıların daha yüksek bir eğitim derecesini işaretleyen bir profili seçme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur; bu da çevrimiçi ortamda bile benzerliğin önemli olduğunu göstermektedir.

Benzerlikler neden daha güçlü bir ilişki yaratabilir?

Araştırmalar, partnerinizle benzer özelliklere sahip olmanın kaliteli bir ilişki yaratabileceğini gösteriyor. Genel olarak, benzerlik kendimizi rahat hissetmemizi sağlar ve partnerimizin daha güvenilir görünmesine neden olabilir. “Benzer” olmak, her açıdan aynı olduğunuz ve her konuda hemfikir olduğunuz anlamına gelmez; daha ziyade, önemli olan noktalarda aynı fikirde olduğunuz anlamına gelir.

2020 yılında Journal of Research in Personality dergisinde yayınlanan bir çalışma, başarılı ve uzun süreli ilişkiler yaşayan insanların benzer kişilik özelliklerine, yani dürüstlük, alçakgönüllülük ve yine deneyime açıklık özelliklerine sahip olma eğiliminde olduklarını ortaya koymuştur. Journal of Research in Personality dergisinde yer alan bir çalışmaya göre ise benzerlik özellikle kaygılı bağlanma stiline sahip kişilerin ilişkileri konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerine de yardımcı olabilir.

Yine de, zıt kutupların birlikte olmasının avantajları yok değil.

Zıt kutbunuzla çıkmak kulağa korkutucu gelse de, uzmanlar bunun umut verici olduğunu söylüyor. İşte zıt kutbunuzla çıkmanın bazı faydaları:

1. Birbirinizi dengeleyebilirsiniz.

Klinik Psikolog Chelsea Sarai, zıt kutbunuzla çıkmanın romantik ilişkinizde bir denge duygusu sağlayabileceğini söylüyor. Korshak, zıt kutbunuzla çıkmanın yaşam tarzınızın da daha dengeli olması anlamına gelebileceğini ekliyor. “Partnerlerden biri düzenli ve detaylara önem veren biriyse ve finans gibi günlük planları yönetmeyi seviyorsa, diğeri ise her zaman spontane fikirler ortaya atan yaratıcı bir vizyonerse, her iki kişinin de tek başına sahip olabileceğinden daha dengeli bir yaşam yaratabilirler.”

2. Birbirinizden bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Eğer biraz içine kapanık biriyseniz, daha dışa dönük biriyle çıkmak kabuğunuzdan çıkmanıza ve yeni deneyimler keşfetmenize yardımcı olabilir. Benzer şekilde, her zaman çok analitik ve mantıklı biriyseniz, daha yaratıcı ve sezgisel biriyle çıkmak duygusal yönünüzü ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

3.  Sıkılma ya da durgun hissetme olasılığınız azalır.

Terapist Angela Ficken’a göre, zıt kutbunuzla çıkmak ilişkinizi heyecanlı ve sürekli gelişen bir halde tutabilir. “Farklı ilgi alanlarına sahip biriyle birlikte olmak rutinden bir kopuş sağlayabilir ve işlerin çok öngörülebilir veya sıradan hale gelmesini önleyebilir” diye açıklıyor.

4. Nasıl uzlaşacağınızı öğrenirsiniz.

Karşınızdaki kişiyle çıkarken sabırlı olmak, uzlaşmak ve partnerinizin bakış açısını görebilmek temel becerilerdir. Her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak ortada nasıl buluşacağınızı bilmek romantizminizi daha güçlü hale getirebilir.

Zıt kutbunuzla birlikte olmanın faydalarının, ancak etkili bir şekilde iletişim kurabilirseniz ve birbirinizin farklılıklarına saygı duyabilirseniz mümkün olduğunu da hatırlatmak gerek. Sürekli kavga ediyorsanız ya da farklılıklarınızın aşılamaz olduğunu düşünüyorsanız, bu faydalar sizin için geçerli değil demektir.

Self and Identity’de yayınlanan 2018 tarihli bir çalışma, partnerinizden çok farklıysanız, iletişim ve çatışma çözümünün büyük bir mücadele olabileceğini ortaya koymuştur. Farklılıklar faydalı olsa da, çok fazla farklılık çatışma yaratabilir ve bir ilişkinin gelişmesini zorlaştırabilir. Bireysel hedefleriniz ve değerleriniz uyumlu değilse, ilişki çatışması potansiyelinin arttığı bir gerçek.

Peki ne yapacağız?

Boodram değiştirilemez beş standart belirlemenizi ve bunlara bağlı kalmanızı öneriyor. “Bunlar, yeni bir potansiyel partner söz konusu olduğunda pazarlık konusu olmayan temel değerleriniz ve özelliklerinizdir” diye açıklıyor. Belki aile odaklı, komik ya da empati yeteneği yüksek birini istiyorsunuz. Boodram istediğiniz özelliklerin muhtemelen zaman içinde değişeceğini söylüyor. Bu yüzden uyumlu bir partner ararken açık fikirli ve esnek olun.

Kaynaklar
ilişki tavsiyeleri, ilişkiler, zıt kutuplar birbirini çeker mi