Yalnızlık Duygusu ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Hepimiz yalnızlığın nasıl bir his olduğunu ve zaman zaman yalnız hissetmenin hayatın normal bir parçası olduğunu biliyoruz. Bazen yalnızlıktan şikayet ederken bazen de yalnız kalmaya ihtiyaç duyarken buluyoruz kendimizi. Ancak yalnızlık duygusu şiddetli bir hale geldiğinde veya uzun sürdüğünde ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. Uzun süre yalnız hissetmek beraberinde fiziksel rahatsızlıklar getirebileceği gibi depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlara da yol açabiliyor.

Yalnızlık duygusu gerçekte nedir?

Yalnızlık, sahip olduğumuz arkadaş sayısı, kendi başımıza geçirdiğimiz zaman ya da belli bir yaşa geldiğimizde gerçekleşen bir durum değildir. Yalnız hissetmek, sahip olduğumuz sosyal bağlantılar ile ihtiyaç duyduğumuz veya istediklerimiz arasında bir uyumsuzluk olduğunda yaşadığımız duygudur. Ve bu durum, yalnızlığın hepimiz için farklı olabileceği anlamına gelir. Yanımızda ailemiz, arkadaşlarımız varken dahi yalnız hissettiğimiz anlar olabilir.

Yalnızlık duygusunu daha iyi anlamak için sosyal izolasyon ve yalnızlık kavramlarını birbirinden ayırmakta fayda var. İkisi birbiriyle ilişkilidir ancak aynı şey değildir. Sosyal izolasyon, bir kişinin sahip olduğu ilişkilerin sayısı ile ölçülebilen nesnel bir sosyal temas eksikliğidir. Sosyal olarak izole edilmiş birinin mutlaka yalnız olmadığı gibi; yalnız bir kişi de mutlaka sosyal olarak izole edilmiş değildir. Araştırmalara göre, pandeminin etkisi ile sosyal izolasyon artıkça yalnızlık hissinde artış gözlemlenirken, bireylerin bağlantı kurma ve sosyal ortama girme isteklerinde de azalma görülmüştür.

İlgini çekebilir: İzolasyon Sürecinden Sonra Sosyal Anksiyeteyle Baş Etmek İçin 5 İpucu

Yalnızlığı en çok deneyimleyenlerin arasında ise bekar, iş sahibi olmayan, yalnız yaşayan, sağlık problemi olan, psikolojik rahatsızlığı olan, etnik azınlıkta olan ve herhangi bir sebepten toplum tarafından etiketlenen kişilerin yoğun hissettiği belirtiliyor. Bu damgalama, kişileri toplumdan daha da soyutlayabiliyor. Dahası, insanlar yargılanmaktan veya bir yük gibi hissetmekten endişe duyuyorlar.

Yalnızlık duygusu ile nasıl başa çıkabiliriz?

Yalnızlıkla baş etmek zor olabilir; ancak başa çıkmak ve beraberinde gelebilecek bazı olumsuz duyguları önlemek için hepimizin yapabileceği şeyler var. Hem bireyleri hem de toplumu önemli ölçüde ilgilendiren yalnızlık duygusu ile başa çıkabilmek ve psikolojik iyilik halimizi geliştirebilmek için neler yapılabilir; bir bakalım.

Enerji veren aktivitelere yönelin

Kendimizi meşgul edecek eğlenceli şeyler yapmaya çalışmak yalnızlığı yönetmemizi kolaylaştırır. Bu, biraz bahçe işleri yapmak, yürüyüş yapmak, mutfak dolaplarımızı yeniden düzenlemek gibi aktiviteler olabilir. Küçük aktiviteler bize enerji ve pozitif his verebilir. Bu aktivitelerin eğlenceli veya tatmin edici olması ise önemlidir. Ancak sadece meşgul olmak ve dikkatimizi dağıtmak için çok çalışmaktan ya da televizyon karşısında uzun süre vakit geçirmekten kaçınmalıyız; çünkü bunlar duygularımızı yalnızca anlık olarak bastıracak ve erteleyecektir. Bu da durumun daha da kötüye gitmesine yol açar.

Zihninizi harekete geçirin

Zihnimizi harekete geçiren aktivitelere yönelmek yalnızlıkla baş etmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Örneğin podcast dinlemek gibi aktiviteler zihniniz için uyarıcı olabilir. Sevdiğimiz, tanıdık bir sesi dinlemek daha az yalnız hissetmemizi sağlar.

Etkileşim kurun

Günlük hayatımızda tanıştığımız insanlarla etkileşim kurmaya çalışmak bize yardımcı olur. Yalnız hissettiğimizde başkalarıyla konuşmak çok zor olabilir; ancak günümüze devam ederken tanıştığımız insanlarla bağlantı kurmaya çalışmak iyi gelecektir. Yürürken birinin bakışını yakalamak ve “merhaba” demek bile kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlar. Bu, kargo getiren kişiye teşekkür etmek veya alışveriş kasasındaki görevliyle ayaküstü konuşmak da olabilir. Kibar bir selamlaşma ile başka birisinin gününe de olumlu bir destek verebiliriz.

Sizinle aynı deneyimi paylaşan insanları bulun

Bizi anlayan kişileri, yani bizimle benzer deneyimlerden geçmiş insanları bulmanın büyük faydaları var. Bizi anlayan başkalarıyla etkileşim kurmak, eksik olması muhtemel bir aidiyet duygusu verebilir. Bazen sosyal medyada güzel dayanışma örneklerini görebiliyoruz.

Profesyonel destek alın

Bir danışman veya terapistle duygularımız hakkında konuşmak ise yalnızlık duygularımızla başa çıkmamıza yardımcı olacaktır.

İlgini çekebilir: Yalnızlığın İçindeki 5 Güzellik: Ona Bir Şans Ver, Sana İyi Gelecek!

Yalnız hisseden diğer insanlara nasıl destek olabiliriz?

Yargılamayın veya damgalamayın

Kendini yalnız hisseden insanları yargılamamak veya damgalamamak çok önemlidir. Yalnızlıkla ilgili damgalanma, kişiye yardımcı olacak açık ve gerçek konuşmaların önünde büyük bir engeldir. Bu noktada, yalnız hissetmenin ne kadar yaygın olduğunun farkında olmak gerekir. Bu, hepimizin hayatının bir döneminde deneyimleyeceği normal bir duygudur. Diğer insanlara, kendilerini yalnız hissetmelerinin nedeninin zayıf olduklarını ya da eksiklikleri olduğunu söylemek gerçekten yardımcı olmuyor.

Dinlemeye ve anlayış göstermeye çalışın

Bir arkadaşa veya aile bireyine yardım etmenin en basit ve etkili yolu sadece dinlemektir. Yalnızlığı deneyimleyen insanlar, nelerden zevk alabileceklerini gerçekten düşünen ve hatta bazı ortak etkinliklerde onlara katılmaya istekli olan arkadaşlara ne kadar değer verdiklerini anlatırlar. Anlayışlı ve şefkatli bir yaklaşıma sahip olmak, kişinin deneyimini göz ardı etmemek, kişinin anlaşıldığını hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yardımcı kaynaklar

yalnızlık, yalnızlık nedir
Kaynaklar