Anksiyete ile Başa Çıkmak İçin 6 İpucu

Anksiyete bozuklukları dünyada en sık görülen ruh sağlığı bozuklukları arasındadır. Teşhis edilebilir anksiyete bozukluğu olmayan insanlar bile bazen endişeli hissedebilirler. Egzersiz, yoga ve müzik terapisi de dahil olmak üzere birçok ipucu anksiyeteyi yenmeye yardımcı olabilir.

Bu yazıda daha sakin ve daha az endişeli bir ruh hali geliştirmek için yapabileceğimiz değişiklikleri inceledik. Aşağıdaki ipuçları, kişinin stres seviyelerini yönetmelerine ve kaygıyı azaltmalarına yardımcı olabilir.

Kafein tüketimini sınırlandırmak

Adrenalin, vücudun savaş ya da kaç sorusuna yanıt veren bir hormondur. Kafein, adrenalin seviyelerinde artışa neden olur ve bu durum bazı insanların endişeli veya tedirgin hissetmesine sebep olabilir. Kafein alımı ile kaygı arasında bir bağlantı olduğunu fark eden insanlar, kafeini diyetlerinden kademeli olarak kesmeyi denemelidir.

Kahve, kafeinin en popüler kaynaklarından biridir. Kafeinsiz kahve bile yaklaşık 2-12 miligram kafein içerir. Ayrıca bitter çikolata, çay, kahvaltılık gevrekler, kola, enerji içeceklerinde de yüksek miktarda kafein bulunmaktadır.

İlgini çekebilir: Anksiyete ve Stresin Azalmasına Yardımcı Olan 10 Besin

Müzik dinlemek

Müzik, beyinde zevk ve haz duygularını artıran, stres ve kaygıyı azaltan ödül sistemlerini aktive eder.

Çalışmalar müziğin zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde iyi yönde etki gösterdiğini bulmuştur. Sevdiğiniz bir şarkıyı veya müzik türünü dinlemenin stres için etkili çözüm olabileceğini düşünülmektedir.

Hareket etmek

Egzersiz vücuttaki kaygıyı çeşitli yollarla uzaklaştırabilir. İlk olarak, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini azaltır ve beyinde iyi hissetme kimyasallarının (nörotransmitter ve endorfin) salgılanmasını sağlar. Kişinin düşüncelerini egzersize odaklayarak, beyni ruminatif (negatif) düşüncelerden uzaklaştırabilir. Depresyonu kötüleştirebilecek bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltır. Ayrıca vücut ısısını artırarak bedene sakinleştirici etki sağlar.

Bir 2015 derlemesinde bir egzersiz türü olan yoganın sinir sistemi fonksiyonu ve ruh hali üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İncelemeyi içeren 25 çalışmada yoganın; kalp atış hızını, kan basıncını ve kortizol düzeylerini düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca kandaki sitokin adı verilen molekül seviyelerini de azaltır. Kronik olarak yüksek sitokin seviyeleri uzun süreli iltihaplanmaya ve diğer olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Meditasyon yapmak

Meditasyon, kişiyi mevcut anın içinde uyanık olmaya teşvik eden bir uygulamadır. Meditasyon kişiyi, geçmişte yaşamak veya gelecek için endişelenmek yerine, çevresinde olan biteni anlamaya teşvik eder. Olumsuz duygulardaki fiksasyonu azaltmak, odağı ve hafızayı geliştirmek, dürtüsel yada duygusal tepkileri azaltmak, ilişki memnuniyetini artırmak gibi çeşitli faydalar sağlar.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Diyafragmatik nefes alıp vermek

Diyafragmatik solunum (DB) bir tür derin nefes tekniğidir. Vücuttaki kortizol düzeyini düşürmekle ilişkilidir. Kaygıyı hafifletmeye yardımcı olmak için, insanlar aşağıdaki DB tekniğini günde birkaç kez 10 dakika uygulayabilir:

  • Dizler bükülmüş ve ayak tabanları yerde olacak şekilde sırt üstü düz durun.
  • Bir elinizi göğüs kafesinin üzerine, diğerini mideye (göğüs kafesinin altına) yerleştirin.
  • Burun içinden yavaş ve derin nefes alın. Nefesi mideye doğru çekin, böylece mide üzerindeki el yukarı doğru yükselir. Göğüste elin sabit durduğundan emin olun.
  • Göbek deliğini yere doğru vererek, dudaklarınızdan yavaşça nefes verin. Midenin üzerindeki el orijinal konumuna geri dönmelidir. Göğüste el hareketsiz kalmalıdır.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları, Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

Ertelemekten kaçınmak

Endişeli kişiler, geçici olarak stresten kaçınmak için önemli görevleri veya projeleri ertelemeye eğilimli olabilirler. Ancak erteleme, genellikle son tarihten önce görevleri tamamlamak için kişinin acele etmesine ve dolayısıyla daha da fazla stres ve kaygıya neden olur. Bu yüzden sorumluluklarınızı zamanında yapmaya özen gösterin. Eğer üzerinizdeki yük çok fazla ise bunu paylaşmayı deneyin.

Yardımcı Kaynak : www.medicalnewstoday.com/articles/326115

Kaynaklar
anksiyete, anksiyete için yapılması gerekenler